ligj

Tjetër ligj i posaçëm për legalizimet

Postuar në 17 Tetor, 2019 17:30

Nga Zall-Herri ku përmbylli procesin e legalizimeve Drejtori i Agjencisë së Kadastrës, Artan Lame, deklaroi se po punohet për disa ndryshime ligjore për të trajtuar objektet që nuk kanë mundur të legalizohen për shkak të probelemeve të ndryshme. Sipas Lames kjo do të bëhet me një ligj të posaçëm pas vërejtjeve që Komisioni i Venecias shprehu për ligjin e pronave.

Macron, ligj për huliganët e protestave

Postuar në 08 Janar, 2019 12:24

Qeveria franceze parashikon sanksione më të ashpra kundër demostruesve që përdorin dhunë, duke paralajmëruar ndryshime ligjore në legjislacionin ekzistues.

Në këtë mënyrë Macron i përgjigjet radikalizimit të lëvizjes që kanë nisur prej javësh "jelekët e verdhë". "Ne duhet të mbrojë të drejtën për të protestuar në Francë dhe për të ndëshkuar ata që shkelin ligjin"deklaroi kreu i qeverisë franceze Edouard Philippe në një intervistë për rrjetin televiziv TF1.

Zgjerimi i Greqisë në 12 milje do i shkojë me ligj parlamentit

Postuar në 24 Tetor, 2018 05:37

Zgjerimi i sovranitetit të Greqisë në 12 milje det territorial në hapësirën e Jonit do të bëhet me ligj të posaçëm dhe jo me dekret presidencial siç theksoi në konferencën e largimit nga detyra ish-ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias.

Gazeta greke "Kathimerini" shkruan se "kryeministri grek ka vendosur të thërrasë Këshillin Shkencor të Ministrisë së Jashtme për të diskutuar aspektet e çështjes". Po ashtu ai dha udhëzime për t'iu përgjigjur deklaratave dhe qëndrimeve të bëra nga qeveria turke pasi u informua për zhvillimet e fundit.

Ndalohet me ligj fjetja në vende publike

Postuar në 16 Tetor, 2018 13:30

Viktor Orban është i  njohur për politikat kundër refugjatëve, emigrantëve, romëve dhe në përgjithësi shtresave vulnerabël. Politikat e qeverisë së ekstremit të djathtë shpesh kanë provokuar reagime ndërkombëtare - edhe mes anëtarëve të familjes evropiane - por e vërteta është se asgjë nuk është bërë deri tani për ta frenuar.

Sicc shkruan BBC së fundmi qeveria e tij miratoi ligjin që ndalon njerëzit të flenë në rrugë apo parqe publike. Natyrisht, ky ndalim nënkupton një ndalim thelbësor të njerëzve të pastrehë që të jetojnë në rrugë.

Britania, ligj për zbardhjen e parajsave fiskale

Postuar në 01 Maj, 2018 23:00

Qeveria britanike ka rënë dakord të propozojë masa të reja ligjore që synojnë rritjen e transparencës për të ashtuquajturat parajsat fiskale. Ministrat thanë se nuk do të kundërshtonin një amendament që do të detyrojë territoret në varësi të kurorës britanike të publikojnë regjistrat e pronarëve të kompanive të vendosura atje. Një prej argumentave është se regjistrat publikë e bëjnë më të lehtë zbulimin e korrupsionit, pastrimit të parave dhe zvogëlimit të taksave.

Italia ndalon me ligj propagandën fashiste

Postuar në 13 Shtator, 2017 10:27

Dhoma e ulët e parlamentit italian miratoi një projekt-ligj që i vendos kufizime të forta propagandës fashiste, 70 vjet pas vdekjes së diktatorit Benito Musolini. Projektligji, i cili u hartua nga Partia Demokratike (PD), u paraqit për debat dhe u votua pas një vere të nxehtë politike, ku organizatat e të drejtave të njeriut ngritën alarmin për rritjen e racizmit në Itali për shkak të dyndjes masive të emigrantëve nga Afrika.

BE, ndalim postimeve të urrejtjes dhe dhunës në Facebook, Twitter dhe Google

Postuar në 23 Prill, 2017 15:33

Bashkimi Evropian po shqyrton futjen e legjislacionit për të krijuar një kornizë ligjore ku ofruesit e shërbimeve të internetit,  si Facebook, Tëitter dhe Google do të jenë të detyruar të fshijnë postimet me përmbajtje të gjuhës së urrejtjes dhe nxitje të dhunës, sipas një dokumenti që disponon agjencia e lajmeve Reuters.
Riprodhimi i shpejtë dhe përhapja e gjuhës së urrejtjes dhe lajme të rreme në mediat sociale kanë sjellë rritjen e presionit mbi kompanitë që punojnë në këtë fushë për të hequr mesazhet me përmbajtje të tillë.

Ka ligj, po ka dhe Maliq, "fermerët e kanabisit" amnistohen nga taksat

Postuar në 31 Mars, 2017 21:55

Nuk është hera e parë që qeveria e ka të gatshme formulën për të vepruar me "zemër" dhe jo me tefter, kur bëhet fjalë aksione që më shumë kanë si synim të prodhojnë vota sesa efektet për të cilat janë ndërmarrë. Ka ndodhur kështu me ndërtimet pa leje, për të cilat u dha amnisti, me fshirjen e detyrimeve dhe gjobave të papaguara të bizneseve dhe së fundi edhe me amnistinë për fermerët e kanabisit. 

Qeveria përmirëson trajtimin financiar për diplomatët jashtë vendit dhe familjarët e tyre

Postuar në 18 Janar, 2017 21:28

Qeveria ka miratuar në mbledhjen e fundit një sërë ndryshimesh të rëndësishme në ligjin për personelin e shërbimit të jashtëm dhe familjarëve që i shoqërojnë ata, duke propozuar një trajtim më të plotë financiar, handikap që shërbimi ynë i jashtëm e ka vuajtur në vite. Kështu qeveria vendosi që gjatë kohës së ushtrimit të detyrës në misionet diplomatike dhe postet konsullore jashtë vendit, personeli i shërbimit të jashtëm të përfitojë të drejtën e mbulimit të shpenzimeve të qirasë së banesës, energjisë elektrike, ujit, gazit dhe ngrohjes.

Ligj për ndalimin e “islamit radikal” në Austri

Postuar në 15 Janar, 2017 10:50

Kreu i ekstremit të djathtë në Austri, Heinz-Christian Strachan, bëri thirrje për të nxjerrë një ligj që do të ndalojë "Islamin fashist" dhe simbolet myslimane. Ky ligj do të jetë i ngjashëm me atë që ndalon simbolet naziste, duke argumentuar se Islami kërcënon të zhbëjë shoqërinë evropiane.Është e nevojshme që Austria të ketë një ligj që do të ndalojë Islamin fashist"-tha Strachan a para mijëra përkrahësve të partisë së tij në Salzburg.

Pages

Subscribe to RSS - ligj