kina

DF-ZF, kinezët testojnë raketën që çan edhe mbrojtjen raketore amerikane

Postuar në 28 Nëntor, 2015 21:01

Kina ka kryer me sukses testin e gjashtë të një rakete ultra të shpejtë, që sipas disa analistëve depërton edhe mbrojtjen  raketore amerikane. DF-ZF u lëshua në qendrës e testimit raketor në Ëuzhai, në Kinën Qendrore. Ajo u transportua në kufijtë e atmosferës nga një raketë balisitike, ku u krye ndarja nga lëshuesi për t’u drejtuar në një rreze goditjeje disa mijëra kilometra në Perëndim të Kinës. Agjencitë amerikane të inteligjencës gjurmuan raketën e cila lëvizte me Mach 5, pra pesë herë mbi shpejtësinë e zërit.

Kina fiton tregun e prodhimit të aluminit me SHBA. Nga 24% në vitin 2005, arrin në 55% të prodhimit global këtë vit

Postuar në 16 Nëntor, 2015 04:50

Kriza e zgjatur financiare dhe ekonomike nuk ka lajme të mirë për askënd. Ndërkohë që flitet për rrezikun që sjell rënia e ritmit të rritjes së Kinës, si motorri i zhvillimit aktual të ekonomisë globale, problemet nuk mungojnë as në SHBA. “Bloomberg” raporton se një nga kompanitë kryesore në përpunimin e aluminit, “Alcoa Inc.”, prej 127 vitesh në krye të listës në këtë fushë, po pëson goditjes serioze.

Kina del në vend të parë për teknologjinë stealth

Postuar në 13 Nëntor, 2015 15:18

Shkencëtarët kinezë kanë zhvilluar një material që do t’i bënte avionët ushtarakë të realizuar me të, të padetektueshëm nga radarët e sotshëm. Përfshirë ata me mikrovalë që punojnë në frekuenca super të larta apo UHF. Në përgjithësi këto materiale janë shumë të holla sa të përdoren në avionë ushtarakë, por ky materila bënë ndryshimin. Madje ai mund të përdoret edhe në anije ushtarake. Radarët e sotshëm përdëroin disa antena që përdorin energjinë e mikrovalëve që të shohin dhe identifikojnë përmasën e objekteve përtej reve dhe mjegullës. Kjo quhet seskioni i kryqëzimit të radarit.

Bingo! Kina zbulon depozita ari nën det me një vlerë prej 16.4 miliardë dollarë

Postuar në 11 Nëntor, 2015 23:27

Kina është vendi i parë që zbulon depozita ari nën tabanin detar. Pas tre vjetësh kërkimesh, depozitat u zbuluan 1.2 milje nën nivelin e detit në afërsi të ishujve Sanshan, provinca e Shandong në Kinën Lindore.  Vlerësohet se depozitat e gjetura arrijnë në 16.4 miliardë dollarë dhe bëhet fjalë për 1 600 tonë. Në maj, Kina i propozoi Indisë iniciativa të përbashkëta për kërkimin e metaleve të çmuar në tabanin e oqeanit Indian. 

Alarm në Pekin, destrojeri amerikan mision në Detin e Kinës së Jugut (video)

Postuar në 27 Tetor, 2015 19:20

Një destrojer i drejtuar nga Shtetet e Bashkuara kaloi 22 kilometra pranë një pjese të Detit të Kinës së Jugut, që është pushtuar dhe mbi të cilën ka shprehur pretendimet Kina, duke shkaktuar një protestë të menjëherëshme nga Pekini. “Zëri i Amerikës” trasmeton se misioni u krye pa incidente, tha një burim i ushtrisë amerikane. Kina njoftoi se e kishte vëzhguar dhe ndjekur USS Lassen dhe tha se e kishte paralajmëruar anijen amerikane që të largohej nga ujrat kineze, pjesë e arkipelagut të debatueshëm Spratly.

Radioteleskopi më i avancuar në botë po ndërtohet në Kinë(video)

Postuar në 17 Tetor, 2015 12:55

Kina po ndërton një radioteleskop i cili mendohet se do ta vendosë në krye të listës së vendeve që detektojnë sinjale nga çdo pjesë e vëzhgueshme e universit. 500 m diametri na hapje, Radio Teleskopi Sferik është duke përfunduar në rajonin jugperëndimor të Guizhou. Është në proces edhe instalimi i 4450 njësive reflektor, që përmirësojnë saktësinë e teleskopit në fjalë. Çdo panel është një trekëndësh barabrinjës me gjatësi brinje 11 m, me kabllo të fiksuara pas çdo paneli, që garanton marrjen në kënde të ndryshme.

Mrekullitë e hudhrës dhe rreziku që vjen nga Kina

Postuar në 01 Tetor, 2015 15:46

Gatimi mesdhetar bazohet fort te hudhra. Kur pyeta një mikun tim se cilat janë gatimet më të njohura tradicionale shqiptare me hudhra, më tha: “Ne e përdorim hudhrën pothuajse në gjithçka” Patëllxhane të mbushur, tarator ose tavë me bamje të gjitha kanë diçka të përbashkët; secila prej këtyre gatimeve shqiptare kanë ndër përbërësit e tyre, hudhrat.

Manovër e rrezikshme: Kina provokon SHBA, përgjon në gjueti avionin spiun të Uashingtonit

Postuar në 23 Shtator, 2015 10:18

Provokim i radhës nga ana e Kinës dhe një incident i afërt: një gjueti nga ana e Pekinit ka 'përgjuar' një aeroplan spiun amerikan i cili i ka kaluar dhjetëra metra para ‘hundës. Episodi shqetësues i tensionit të përsëritur mes SHBA dhe Kinës, jo rastësisht u zbulua në ditën e ardhjes së presidentit Xi Jinping në Amerikë, pak ditë nga samiti i shumëpritur në Shtëpinë e Bardhë me Barack Obama. Ngjarja ndodhi 8 ditë më parë rreth 144 km nga brigjet e ishullit Shandong në Detin e Verdhë, në të gjithë hapësirën ndërkombëtare. Pentagoni: manovër e rrezikshme. Ka shumë precedentë.

Zbulohet një det uji sa Egjipti nën shkretëtirën e Xinjiang(Taklamakan) në Kinë

Postuar në 17 Shtator, 2015 11:14

Një det uji me përmasat e Egjiptit është zbuluar nga shkencëtarët kinezë. Ky rezervuar gjigand ndodhet nën shkretëtirën Taklamakan të Kinës, në rajonin veripërëndimor të Xinjiang. Shkencëtarët po bënin matje për absorbimin e dioksidit të karbonit dhe ranë në gjurmë të ujit. Sasia mendohet të jetë shumë e madhe dhe sipas asaj që thotë prof. Li Yan i Institutit të Ekologjisë dhe Gjeografisë në Xinjiang, uji është i kripur.

Paradë “ekstravagande” e Kinës në përkujtim të Luftës së Dytë. Presdidenti Jinping: “Do shkurtojmë me 300 mijë trupa personelin”

Postuar në 03 Shtator, 2015 12:13

Kina ka demonstruar forcën e vet në një paradë në përkujtim të Luftës së Dytë Botërore. Parada është cilësuar si ekstravagande dhe që i bën jehonë traditës politike të Luftës së Ftohtë. Media të ndryshme e kanë parë këtë akt të Kinës edhe si një shfaqje të arsenalit të ri ushtarak, në një kohë kur gjithë bota është prekur nga efektet e krizës. Gjithësesi, arsyeja nuk mungon në Pekin pa kësaj shfaqjeje.

Pages

Subscribe to RSS - kina