keshilli kombetar

Nevojë për një Këshill Kombëtar për gjuhën shqipe

Postuar në 04 Prill, 2019 13:17

 

Raporti i SHBA: Rritje e konflikteve dhe regres i vlerave demokratike

Postuar në 10 Janar, 2017 12:18

Qeveria e presidentit të sapozgjedhur të SHBA-ve, Donald Trump pritet të përballet me një rrezik në rritje të konflikteve ndërkombëtare dhe regres më të madh të vlerave demokratike pas përfundimit të Luftës së Ftohtë. Paralajmërimi vjen nga agjencitë e zbulimit në një raport të bërë publik të hënën.

Zhvillimet ekonomike dhe politike, ndryshimet teknologjike dhe humbja e rolit udhëheqës të Shteteve të Bashkuara kumtojnë një të ardhme të vështirë dhe të zymtë”-thuhet në raportin e publikuar nga Këshilli Kombëtar i Inteligjencës.

Samiti/Kryeministri premton krijmin e Këshillit Kombëtar dhe Atlasit të Diasporës

Postuar në 20 Nëntor, 2016 18:28

Lindi si një ide e bashkëshortes së kryeministrit për të mbledhur samitin e diasporës dhe në përfundim kryeministri Edi Rama lajmëroi se si rezultat i këti samiti është vendosur që të ngrihet Këshilli Kombëtar i Diasporës, një institucion që do të kordinojë bashkëpunimin mes qeverisë dhe bashkëatdhetarëve jashtë vendit.

Një nismë që pavarësisht propozuesit nuk duhet paragjykuar për aq kohë sa zgjoi interesin e një pjese të diasporës, ndonëse pati edhe qëndrime kundër një takimi formal siç u perceptua nga disa.

Statuto - Mania e të majtëve/Gjinushit duan t'i marrin partinë

Postuar në 08 Shkurt, 2016 17:07

Sot në selinë e PSD-së ka patur një si lloj përplasje që është kufizuar te porta e mbyllur me zinxhirë. Kërkesën për demokraci të brendshme e kanë hedhur njerëz që kanë qenë pas Skënder Gjinushitgjatë gjithë kësaj kohe. Ky i fundit ka komentuar për Top-Channel se janë lojëra të tre personave. Me sa duket pasuria më e madhe e PSD-së ka mbetur Gjinushi vetë dhe vila e lezetshme në rrugë "Fortuzi".

Subscribe to RSS - keshilli kombetar