kafe

Lleshaj e fillon me veset dhe tymin

Postuar në 07 Nëntor, 2018 18:11

Sandër Lleshaj, zv/ministri i Brendshëm që një ditë më parë mori detyrën me kompetencat e ministrit mësohet se ka dhënë dy urdhërat e parë si titullar. Njëri për administratën dhe tjetri për Policinë e Shtetit. Nuk lidhen me luftën kundër krimit apo korrupsionit, por me luftën kundër veseve në administratë dhe ndotjes së mjedisit.

"Kafe President", Obama e ka vendin në tualet" (Foto)

Postuar në 15 Prill, 2016 21:01

Fanatikët e presidentit rus, Vladimir Putin kanë tashmë vendin ideal për të adhuruar liderin e tyre. Mirëseerdhët në "President Cafe" në Siberinë lindore që gjendet rreth 4 mijë kilometra nga Moska. Portreti dhe buzëqeshja e presidentit Putin gjendet kudo në muret e lokalit, ndërsa ai i presidentit Obama stolis tualetin e lokalit. Iniciativa është e një 26 vjeçari që shprehet se politikisht është asnjanës dhe se gjithçka është në funksion të biznesit të tij.

Shkolla politike e kafeve të Ilir Metës dhe Shpëtim Idrizit

Postuar në 24 Nëntor, 2015 11:51

Lajm i fundit është se Ilir Meta dhe Shpëtim Idrizi u takuan sërish për kafe në një prej hoteleve të njohura të kryeqytetit. Mesa duket ka asistuar rastësisht në këtë eveniment politik të ditës edhe një fotograf që ka arritur të kapë nga një kënd i zbehtë drite takimin jashtë zyre të kryetarit dhe nënkryetarit të kuvendit të Shqipërisë.

Filozofia e Kafes Shqiptare

Postuar në 10 Nëntor, 2015 23:09

Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo të kafes turke për orë të tëra duke marrë ftesa pafund nga njerëzit “të ulemi për kafe”, e gjitha kjo është një kontrast kulturor për mua.

Subscribe to RSS - kafe