gudar beqiraj

Ndahet nga jeta akademiku Gudar Beqiraj

Postuar në 11 Maj, 2020 13:16

Është ndarë sot nga jeta në moshën 72 vjeçare akademiku Gudar Beqiraj.

Familja humbi njeriun e saj të shtrenjtë, Akademia e Shkencave kolegun dhe akademikun e përkushtuar, dhe ne mikun tonë zemërgjerë, si AI!

shkruan në një deklaratë Akademia e Shkencave.

Beqiraj në vitin 2017, për pak kohë ishte në krye të Akademisë së Shkencave, por pas një takimi të zhvilluar me presidentin Ilir Meta vendosi të dorëhiqej nga posti. 

Gudar Beqiraj jep dorëheqjen, shpëton Akademinë e Shkencave nga shkrirja e plotë

Postuar në 08 Nëntor, 2017 22:42

Nuk ka zgjatur shumë qëndresa e Gudar Beqirajt në krye të Akademisë së Shkencave. Në një takim të sotshëm me Presidentin Ilir Meta, ai ka paraqitur dorëheqjen nga detya në të cilën u zgjodh pa garë vetëm disa javë më parë. Në njoftimin e presidencës thuhet shprehimisht se Beqiraj ka përcjellë vendimin e tij duke shprehur formalisht se do të vijojë të kontribuojë për reformimin e Akademisë.

Presidenti refuzon dekretimin e kreut të ri të Akademisë së Shkencave?

Postuar në 27 Tetor, 2017 09:31

Siç pritej kërcënimi i kryeministrit për të ndërprerë fondet për Akademinë e Shkencave pas asaj që ndodhi me procesin e zgjedhjes së kryetarit të saj rezultoi thjesht një deklaratë e pavërtetë. Gazeta “Panorama” shkruan sot qeveria ka parashikuar në projektbuxhetin e vitit 2018 të njëjtin buxhet të vitit të shkuar për Akademinë.

Subscribe to RSS - gudar beqiraj