gjyqi

Fullani fiton 12 paga me vendim gjykate, dëmshpërblim rreth 110 mijë dollarë të thata në dorë

Postuar në 02 Qershor, 2016 10:56

Ish-Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani do marrë 12 paga dëmshpërblim nga vendi ku ka punuar më parë. Vendimi u dha këtë të enjte nga Gjykata Administrative e Shkallës së Parë, duke i rrëzuar të gjitha kërkesat e tjera që Fullani përmes avokatëve kishte bërë në gjykatë. Rroga vjetore e Fullanit llogaritet në 114 320 dollarë, me një pagë mujore 9 milionë lekë në muaj. Me vendimin e Gjykatës Administrative Fullani do të përfitojë rreth 110 mijë dollarë të thata në dorë. Fullani kërkonte shfuqizim të vendimit që e “zhveshi” nga detyra e Guvernatorit.

Një rast irritues në SHBA, ndërkohë që gjykata nuk dënon dot të akuzuarin për dhunë ndaj një njëvjeçari

Postuar në 24 Maj, 2016 00:09

Jacob Marbury, një vjeç, u dhunua nga dadoja në muajin mars. Shenjat e dhunës duken qartë në foto dhe reagimi i vetëm ndaj kësaj ndyrësie është vetëm një: ndëshkim dhe dënim.

Ruhuni nga kjo Polici!

Postuar në 25 Prill, 2016 13:02

Sot është zhvilluar seanca e radhës ndaj deputetit socialist Armando Prenga për çështjen e incidentit në Patok, ku pati shkëmbime zjarri. Në seancën e mëparshme, punonjës të policisë deklaruan se nuk kishin dalluar deputetin Prenga të qëllonte me armë në sherrin e zhvilluar pranë komisariatit. Sipas tyre kishte shumë njerëz dhe kjo ishte e pamundur(http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=322449).

Dita e Xhelalit dhe moçali i politikës

Postuar në 22 Prill, 2016 17:08

Xhelal Mziu, kryetar i Bashkisë së Kamzës, ishte një prej degëve ku mbahej Partia Socialiste për të proporcionalizuar kriminalizimin e saj në raport me opozitën e Partisë Demokratike. Për socialistët kryebashkiaku i Kamzës ishte shembulli pse Lulzim Basha nuk mund të dilte i palagur nga kauza e dekriminalizimit. Megjithëse në proces gjyqësor, politika nuk hezitoi të shkelë parimin e  prezumimit të pafajësisë deri në vendimin e Gjykatës. Një prej shkallëve të Gjyqësorit, Apeli i Tiranës e ka shpallur të pafajshëm kryebashkiakun e Kamzës dhe ka urdhëruar pushimin e çështjes penale ndaj tij.

Ku e sheh terrorizmin Edi Rama?

Postuar në 19 Prill, 2016 10:49

“Për kë terrorizëm flet Rama? Po na dënoni për t’i bërë qejfin Amerikës se nuk ju jep viza”, akuzoi ai. “Kërkoj prova të reja dhe që çështja të rihapet”-deklaroi Gerti Pashja në seancën ndaj imamëve të Unazës së Re që akuzohen për nxitës të urrejtes fetare dhe rekrutim të luftëtarëve në Siri.

Ambasada e SHBA: Vendimi për xhihadistët mund të sjellë dhunë

Postuar në 13 Prill, 2016 21:25

Gjykata e Krimeve të Rënda pritet që së shpejti të japë vendimin për “xhihadistët” e akuzuar për terrorizëm. Në një njoftim të ambasadës amerikane në Tiranë thuhet se, pas vendimit për gjykimin e nëntë imamëve mund të ketë dhunë.
“Grupet ekstremiste kanë akuzuar për dhunë nëse nëntë imamët shpellën fajtorë”, thuhet në mesazhin e ambasadës për qytetarët amerikanë që ndodhen në Shqipëri apo që do të vizitojnë vendin tonë.

Sekserët e xhihadit, prokuroria kërkon 152 vite burg për grupin e imamëve

Postuar në 05 Prill, 2016 13:05

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka paraqitur pretencën për grupin e xhihadisëve. Organi i akuzës ka kërkuar në total një dënim prej 152 vjet burg për 9 të akuzuarit. Këta persona akuzohen se dërgonin shtetas Shqiptarë për të marrë pjesë në luftimet në Lindjen e Mesme.

“Ky nuk është vendi juaj. Kjo është Turqia”

Postuar në 29 Mars, 2016 16:46

Ka bërë bujë një fjalim i presidentit turk në Stamboll, përmes të cilit ai sulmoi sjelljen e disa përfaqësuesve diplomatikë në Turqi. Recep Tayip Erdogan thuhet se ka sulmuar veçanërisht Konsullin e Përgjithshëm të Britanisë së Madhe, Leigh Turner, i angazhuar për çështjen e një gazetari që po gjykohet për akuzën e spiunazhit. “Turneri pati ndjekur të premten me disa diplomatë të huaj, midis tyre edhe me ambasadorin gjerman, Martin Erdmann, hapjen e procesit gjyqësor shumë të diskutueshëm kundër dy gazetarëve kritikë ndaj qeverisë, Can Dündar dhe Erdem Gül.

“Allahu e shkatërroftë këtë shtet”

Postuar në 29 Dhjetor, 2015 12:57

Pas kërcënimeve për Edi Ramën dhe simpatinë ndaj Shtetit Islamik imamët e vetëshpallur që po gjykohen për nxitje të terrorizmit në Gjykatën e Krimeve të Rënda kanë deklaruar se nuk e njohin shtetin shqiptar dhe se drejtësinë për ta e bën vetëm Allahu 

Gjykata kishte caktuar sot avokat kryesisht për të pandehurit, por këta të fundit patën pretendime dhe kërkuan që avokatët të largohen sepse nuk i duan sipas tyre sepse nuk janë kriminelë.

Tensione në seancën e gjykimit për dy mjekët e maternitetit “Koço Glozheni”(video)

Postuar në 07 Tetor, 2015 17:38

Është karakterizuar nga tensione seanca e sotme në Gjykatën e Tiranës, ku ka nisur procesi gjyqësor kundër dy mjekëve të të maternitetit “Koço Gllozheni”, të cilët akuzohen për mjekim të pakujdesshëm të Dorjana Hakës, ish-bashkëshortja e portierit të Partizanit, Alban Hoxha. Familjarët kanë reahguar të tensionuar, pasi avokattë kërkuan riekspertim, pasi kanë dyshuar se kjom është taktikë për të nxjerrë mjekët të pafajshëm.

Pages

Subscribe to RSS - gjyqi