gjyqi

Imami i Unazës së Re: Ditë më të vështira po vijnë për myslimanët

Postuar në 30 Nëntor, 2016 22:18

Imami i vetëshpallur i Xhamisë së Unazës së Re, Armand Ali ka folur për mediat pasi Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda dha vendimin për 9 “xhihadistët” që rekrutonin luftëtarë për ISIS. Sipas tij po vijnë ditë të vështira për myslimanët, ndërsa sulmoi sërish Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, që sipas tij është në varësinë e organizatës së Fetullah Gulen.

Gjyqi ndaj dy shoferëve të Ministrisë së Jashtme, si gënjyen për pasaportat dhe materialin që transportonin. Shteti shqiptar nuk caktoi avokat

Postuar në 19 Nëntor, 2016 11:35

Dënimi i dy nëpunësve të ministrisë së jashtme shqiptare nga Gjykata e Janinës për futjen në Greqi të materialeve ku propagandohej Shqipëria e Madhe ka gjetur jehonë edhe në mediat e vendit fqinj, të cilat kanë zbardhur detaje nga seanca gjyqësore në ngarkim të Agim Asllanit dhe Altin Tafës.

Çështja “Stepinac”, tensione diplomatike mes Serbisë dhe Kroacisë

Postuar në 27 Korrik, 2016 12:48

Çështja “Stepinac” ka sjellë tensionim të raporteve serbo-kroate. Vendimi i një gjykate kroate për të rrëzuar vendimin e gjyqit jugosllav të vitit 1946 për dënimin e peshkopit të Zagrebit Alojzije Stepinac, si bashkëpunëtor i fashizmit dhe nazizimit dhe pjesëmarrës dhe organiztaor i konvertimeve me forcë të serbëve ortodoksë, është vlerësuar nga Beogradi zyrtar si një hap mbrapa dhe me pasoja. Në këtë kuadër, Ministria e Jashtem serbe, i ka dërguar në notë proteste Zagrebit përmes së cilës kujton se OKB dhe BE-ja e ndalon restaurimin e ideologjive fashiste dhe të fashizmit.

Kalaja e Lezhës, Ministria: Do ta ndjekim çështjen deri në Kushtetuese. Subjekti privat nuk ka kontratë

Postuar në 24 Korrik, 2016 21:42

Ministria e Kulturës deklarohet e vendosur që të ndjekë të gjithë hapat ligjorë për sa i përket çështjes së hapur me kalanë e Lezësh. Rruga që mbetet është vijimi i procesit gjyqësor, të cilin siç shprehet sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë, do të ndiqet edhe në deri në Gjykatën Kushtetuese. “Ministria e Kulturës do të vazhdojë të ndjekë të gjitha hapat ligjore të parashikuara në lidhje me kundërshtimin e vendimeve të Gjykatës së Apelit, duke iu drejtuar Gjykatës së Lartë e po të jetë e nevojshme edhe Gjykatës Kushtetuese apo dhe më larg.

Kumbaro: Projekti në Kalanë e Lezhës s’ka shans të realizohet

Postuar në 23 Korrik, 2016 14:33

"Sa për kalanë, ai projekt s’ka asnjë shans të realizohet, jo vetëm se këtë nuk do e lejojmë asnjëherë dhe ky është roli i Këshillit Kombëtar të Restaurimit dhe detyrë e Ministrisë së Kulturës, por edhe sepse udhëzimi i ri ka kërkesa të tilla që e bllokojnë një projekt të atillë”.

Kështu është shprehur dje Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, në një prononcim për “GSH”, pasi ministria ka humbur gjyqin për Kalanë e Lezhës, çka na kthen në vitin 2013, kur ajo u dha me qira për t’iu nënshtruar një projekti rijetëzues që parashikonte ndërhyrje në kala.

“iPhone” e shpika unë”. Një shpikës nga Florida kërkon 10 miliardë$ nga “Apple” dhe 1.5% të shitjeve

Postuar në 30 Qershor, 2016 09:58

Një person nga Florida, Thomas S. Ross nga Florida pretendon se ka shpikur iPhone dhe ka hedhur në gjyq kompaninë “Apple” së cilës i kërkon 10 miliardë dollarë kompensim. Ross prtendon se ka tentuar të patentojë shpikjen e tij në vitin ’90 dhe mandej kompania e Steve Jobs e ka vjedhur projektin e tij. Më tej akoma, Ross, kërkon edhe 1.5 % të shitjeve globale të “Apple”.

Ish-roja i Auschwitz dënohet pas 70 vjetësh për bashkëpunim në vrasjen e 170 mijë hebrejve

Postuar në 18 Qershor, 2016 11:00

70 vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, një Gjykatë në Gjermani  vendosi një dënim me 5 vjet burg për në 94-vjeçarin Raincholnt Chaningk,  ish-roje në kampin famëkeq të Auschwitz. Ai  u gjet fajtor për "bashkëpunimin" në vdekjen e 170 000 hebrejve.

Gjyqi i Pistorius, atleti paraolimpik ecën pa protezat e këmbëve në sallë (Video)

Postuar në 16 Qershor, 2016 11:47

Kampioni paraolimpik Oskar Pistorius u detyrua të demostrojë para Gjykatës në Pretoria se ishte i aftë të ecte pa protezat e këmbëce, ashtu siç bëri natën e vrasjes së ish-të dashurës së tij, Riva Stenkab në shkurt të vitit 2013. Avokatët e tij dhe vetë atleti afrikanoverior pretendon se qëlloi me armë pasi mendoi se në shtëpinë e tij kishin hyrë grabitës. Me kërkesë të babait të vajzës në shtyp janë publikuar edhe foto të pak minutave pas vrasjes.

“Led Zeppelin” në gjyq për “Stairway to Heaven”

Postuar në 15 Qershor, 2016 14:20

Dy anëtarët e grupit të njohur muzikor, “Led Zeppelin”, kitaristi Jimmy Page dhe këngëtari Robert Plant, do të japin shpjegimet e tyre para një gjykate në Los Angeles sa i përket këngës së njohur “Stairway to Heaven”. Ata janë paditur nga një fondacion që operon në emër të themeluesit të një grupi tjetër “Spirit” se kanë vjedhur notat hyrëse të këngës nga një këngë e tyre: “Taurus”, e publikuar në vitin 1967. Avokati i dyshes deklaroi se ata e krijuan “Stairway to Heaven” në mënyrë krejt të pavarur. Madje sipas tij, nuk ka të dhëna nëse ata e kishin dëgjuar ndonjëherë “Taurus”.

Pages

Subscribe to RSS - gjyqi