gjyq

Salah Abdeslam: Heshtja nuk më bën kriminel

Postuar në 05 Shkurt, 2018 22:11

"Nuk juk kam frikë, Unë kam besim te Allahu", tha këtë të hënë para Gjykatës në Bruksel,  Salah Abdeslam, i mbijetuari i vetëm i sulmeve terroriste të 13 nëntorit 2015 në Paris, ku u vranë 130 persona."Unë nuk dua t’i përgjigjem asnjë pyetje, por heshtja ime nuk më bën kriminel, është mbrojtja ime"-tha 28 vjeçari i akuzuar në fillim të gjyqit që nisi nën masa të forta sigurie në kryeqytetin belg.

Papandreu në gjyq për mashtrim me premtimet elektorale në vitin 2009

Postuar në 09 Janar, 2017 12:35

Në bankën e të akuzuarve do të ulet më 19 janar, ish-kryeministri dhe ish-lideri i PASOK Jorgos Papandreu. Gjykata e Shkallës së Parë të Athinës do të shyrtojë padinë e ngritur nga një toger në pension i Marinës Greke, i cili kërkon kompensim për dëmin moral të shkaktuar nga ish-kryetari i PASOK-ut për fyerje të personalitetit të tij nga mosmbajtja e premtimeve elektorale të vitit 2009, kur Jorgos Papandreu u tha grekëve se paratë për daljen nga kriza ishin në arkat e qeverisë.  

Zvicër, Gjykata heq zilet e bagëtive për të shmangur ndotjen akustike

Postuar në 12 Gusht, 2015 22:10

E vështirë për t’u besuar ose jo, në Zvicër duhet vendim gjykate për t’u vënë zilet bagëtive gjatë natës. Gjykata e Apelit u dha të drejtë banorëve të një komuniteti në periferi të Zyrihut, të cilët ishin ankuar për zhurmat e vazhdueshme gjatë orëve të vona nga zilet e lopëve të një bariu të zonës.

Subscribe to RSS - gjyq