Elbasan

Fotohistori/Pjesëtarë të lëvizjes së Haxhi Qamilit në burgun e Elbasanit(1914)

Postuar në 08 Nëntor, 2017 22:57

Fotoja në fjalë është publikuar së fundmi nga Arkivi Dixhital I Elbasanit, një faqe online që kujdeset për të evidentuar historikun e qytetit. Fotoja e cila është ofruar nga qytetari z. Hysen Velenica paraqet një grup rebelësh, anëtarë të lëvizjes së Haxhi Qamilit, në burgun e Elbasanit.

Të tjera telashe për Sajmir Tahirin

Postuar në 03 Nëntor, 2017 20:41

Të tjera telashe për Sajmir Tahirin pas ndalimit të një 25 vjeçari në Elbasan, në makinën e të cilit u gjetën 2 patenta lundrimi të ish-ministrit të Brendshëm. Për dy patentat për mjete lundrimi të ish-ministrit të brendshëm Sajmit Tahiri, mësohet se 25 vjeçari me inicialet O.S. ka deklaruar se i kishte harruar në makinën miku i tij që ishte shofer i ish-minitrit të Brendshëm. Dy patentat mbajnë gjeneralitetet dhe fotot e Sajmir Tahirit, njëra prej të cilave e lëshuar më 26 korrik 2017.

Ditë të zeza për policinë

Postuar në 19 Tetor, 2017 11:11

12 drejtues dhe punonjës së policisë së Elbasanit u liruan dhe shkarkuan nga detyra për ngjarjen e 18 Shtatorit në Elbasan, mes të cilëve edhe zv/drejtori Gjergj Oshafi, makina e të cilit u godit nga një automjet i blinduar që dyshohet se u godit nga Suel Çela, dhëndri i kryetarit të bashkisë së Elbasanit, Qazim Sejdini. Ishte vetë kreu i Policisë së Shtetit Haki Çako që lajmëroi masat disiplinore dhe pranoi dështimin e plotë të strukturave të policisë së këtij qyteti. 

Deklarata e Çakos

Çfarë standardi po vendos ministri i ri?

Postuar në 09 Tetor, 2017 10:52

Hije dyshimi sërish mbi policinë për një ngjarje që lidhet me bashkinë e Elbasanit. Policia e këtij qyteti akuzohet se ka mbajtur të fshehur një aksident në aksin rrugor Librazhd – Elbasan, që dyshohet se është shkaktuar nga kryetari i saj. Ajo reagoi 3 orë më vonë për ngjarjen pasi ish-kryeministri Berisha postoi një denoncim se makina e kryetarit të Bashkisë, Qazim Sejdini aksidentoi një 32 vjeçar në Labinot Fushë.

Në postimin e Berishës shkruhej se bëhen përpjekje për të mbyllur me para aksidentin:

Qazim Sejdini: Për mua do flasë drejtësia (Video)

Postuar në 07 Tetor, 2017 21:33

I përfolur si njeriu që gëzon mbështetjen e grupeve kriminale në Elbasan, kryetari i bashkisë së këtij qyteti Qazim Sejdini i është përgjigjur shkurt dhe pa komente interesit të gazetarëve për lakimin e emrit të tij sidomos pas ngjarjes së 18 Shtatorit në Elbasan ku makina e zv/drejtorit të policisë Gjergj Oshafi u godit nga një mjet ku dyshohet se ishte dhëndri i Sejdinit.

Si gjithmonë heq përgjegjësitë nga vetja

Postuar në 04 Tetor, 2017 17:59

Në anën e atyre që janë në luftë frontale me krimin e ka rreshtuar veten kryeministri Rama, teksa iu desh të komentojë deklaratat e ambasadorit amerikan Donald Lu për sitatën e rënduar kriminale në vend dhe përgjegjësitë që strukturat shtetërore kanë në të paktën 3 çështje, mosarrestimin e Kelment Balilit, luftën kundër drogës dhe ngjarjen e Elbasanit ku akuzohet se dhëndri i Qazim Sejdinit goditi makinën e policisë.

Dyshime serioze për mbështetje politike “të fortëve” të Elbasanit

Postuar në 27 Shtator, 2017 09:55

Pas ngjarjes së 18 Shtatorit në Elbasan janë hedhur dyshime të forta për policinë e këtij qyteti dhe reagimin e saj në incidentin ku u godit makina e zv/drejtorit lokal të policisë, Gjergj Oshafi. Kjo pasi në automjetin Audi që përplasi mjetin e policisë dyshohet të ketë qenë dhëndri i i Qazim Sejdinit, kryetarit të bashkisë së Elbasanit.

Arrestoni ata që nuk paguajnë energjinë! (Video)

Postuar në 26 Shtator, 2017 10:20

Emisioni “Opinion” në Tv Klan publikoi videon e ngjarjes së 18 Shtatorit në Elbasan, ku makina e zv/drejtorit të Policisë së këtij qarku, Gjergji Oshafi u godit nga një Audi A8 e blinduar. Edhe pse policia ndodhej në operacion pamjet tregojnë qartë se porta e hekurit të Tregut Ushqimor është mbyllur brenda 23 sekondash, pasi makina Audi A8 hyri me shpejtësi brenda tregut.

Lexoni çdo faqe të kontratës kur merrni kredi*

Postuar në 03 Korrik, 2017 10:08

Familja Bozhiqi paditi një bankë të nivelit të dytë dhe shoqërinë përmbarimore për pavlefshmëri kontrate kredie bankare dhe rrëzim të një urdhëri ekzekutimi. Për fat ata i kishin ruajtur faturat dhe dokumentet që vërtetonin pagesat.

Banka ku familja Bozhiqi, nga Elbasani,  kishte marrë kredinë në përfundim të saj e kishte transferuar atë tek një tjetër kredidhënës dhe ky i fundit i kërkoi qytetarëve të shlyenin sërish të njëjtën shumë.

Qeveria legalizon 50 xhami në Elbasan

Postuar në 18 Mars, 2017 17:03

Jemi në periudhë parazgjedhore dhe Myftinia e Elbasanit me këtë rast ka marrë në dorë 50 leje legalizimesh për xhamitë e ndërtuara pa leje në këtë zonë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast ishin të pranishëm, Myftiu i Elbasanit, Agim Duka,  deputeti i Elbasanit, Taulant Balla, Drejtori i ALUIZNI-t Mariglen Disha dhe besimtarë myslimanë. Në fjalën e marrë me këtë rast deputeti Balla shprehu kënaqësinë që i dorëzon lejet e legalizimit për objektet e kultit komunitetit të nderuar mysliman elbasanas.

Pages

Subscribe to RSS - Elbasan