cani

Reagimet për shkarkimin e Canit dhe emërimin e Ahmetajt

Postuar në 16 Shkurt, 2016 13:56

Pas shkarkimit të Ministrit të Financave Shkëlqim Cani dhe zëvendësimin e tij me Arben Ahmetajn kanë qenë të shumta reagimet si nga kampi i shumicës ashtu dhe ai i opozitës. I pari që komentoi këtë lëvizje në kabinetin qeveriar ishte deputeti Ben Blushi, që foli për një reagim të vonuar të kryeministrit, duke parë  situatën ku ndodhet ekonomia e vendit.

Ikën Shkëlqim Cani, Arben Ahmetaj merr Ministrinë e Financave

Postuar në 16 Shkurt, 2016 11:15

Me një njoftim të papritur dhe kur kryeministri e kishte quajtur të mbyllur kapitullin e ndryshimeve në qeveri, zyra për shtyp e kreut të qeverisë informoi shkarkimin e Ministrit të Financave, Shkelqim Cani dhe emërimin në vend të tij të ministrit aktual të Ekonomisë, Arben Ahmetaj. Mbeten të paqarta arsyet e shkarkimit të Shkëlqim Canit, komunikimi i të cilit me kryeministrin mësohet se nuk ka qenë në ditët më të mira. Më poshtë njoftimi për shtyp i kryeministrisë:

FMN kërkon ulje të borxhit publik

Postuar në 03 Shkurt, 2016 10:18

Një raport i FMN-së i kërkon qeverisë shqiptare të ulë me 6 për qind borxhin publik, të rrisë me 5 për qind arkëtimet në OSHEE dhe të përmirësojë skemën e mbledhjes së kredive të këqija.  Programi i Reformave Ekonomike për vitin 2016-2018 i hartuar nga ekspertët, thekson se konsolidimi fiskal dhe ulja e nivelit të borxhit publik është kërkesa e parë e formuluar për qeverinë shqiptare nga grupi ndërinstitucional i ekspertëve dhe FMN për dy vitet e ardhshme.

Ju flet Shkëlqim Cani: “Që tani janë 3 miliardë minus për buxhetin 2016. Shkak, rënia e çmimit të naftës”

Postuar në 19 Janar, 2016 14:55

Kryeministri kërkoi dosje për ministrat e tij - Gjullurdia e kuponave tatimorë është flagrante

Postuar në 16 Janar, 2016 17:14

Llotaria e fundvitit e kuponave tatimorë rezultoi një mishmash që mban firmën e Shkëlqim Canit, ministrit që rishikon mbi pesë herë planin e të ardhurave brenda një viti. Skandali i parë është tashmë i pranuar dhe po mbulohet me heshtje: llotaria u zhvillua jo direkt, por e regjistruar. Duke qenë se fituesit ishin ndarë në katër kategori, prej të cilave dy do të përzgjidheshin përmes një përzgjedhjeje rastësore, transmetimi direkt ka rëndësi të dorës së parë.

Cani letër mirënjohje të paraburgosurit për mashtrim: “Një model i ndershem dhe i rregullt i sipërmarrjes”

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 17:45

Qeveria e ka bërë praktikë të veçojë dhe shpërblejë më të dalluarit jo vetëm në administratë por edhe në sektorin privat, duke dashur të përcjellë idenë se ky shtet mund të bëhet përmes modeleve që ajo promovon. Me pak fjalë një inkurajim që edhe shoqëria të ndjekë “heronjtë” e së sotmes. Një ndër të është edhe Nadir Çausholli, pronar i kompanisë “Omega Farm”, i arrestuar për miliona euro përfitime të paligshme nga skema e rimbursimit të barnave.

Pse merrni kaq shumë borxh në emër të shqiptarëve? Pyetje nga Blushi për lluksokracinë

Postuar në 23 Nëntor, 2015 13:08

Pse merrni në emër të shqiptarëve kaq shumë borxh? Me këtë pyetje deputeti Ben Blushi i është drejtuar ministrit të Financave, Shkëlqim Cani gjatë diskutimeve për për projektbuxhetin në Komisionin e Jahtëm. "Keni marrë më shumë se cdo vend në rajon. Nuk ka qeveri në botë që nuk di se sa borxh ka. Të duhet cerek ore të pyesësh, të flasësh në telefon të dish sa borxh keni marrë"-ka shtuar më tej Blushi duke i kujtuar Canit se se kur ishin ne opozitë, shumica e sotme, pati deklaruar se nuk duhet të merrej borxh më shumë se 60% e prodhimit te brendshëm bruto. "Rritja e borxhit është alarmante.

“Eurbondi, lajm i mirë për Shqipërinë”

Postuar në 10 Nëntor, 2015 12:16

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, ka deklaruar gjatë një konference për shtyp sot, se Eurobondi do të lehtësojë situatën ekonomike e financiare. “Marrja e eurobondit bëhet për 2 qëllime. Së pari të zëvendësojë eurobondin e vjetër të vitit 2010 prej 300 milionë euro. Së dyti shuma e mbetur prej 150 milionë euro është e mjaftueshme, që ne të tërhiqemi nga tregu i brendshëm. Cani tha se kjo bëhet në mënyrë që të lihet hapësirë për biznesin, që të mund të marrë huanë e nevojshme.

Çfarë përfaqëson ministri i Financave Shkëlqim Cani?

Postuar në 03 Nëntor, 2015 18:16

Shumëkujt mund t’i kujtohet se çfarë tha Shkëlqim Cani, ministër i Financave, në korrik të këtij viti, kur çështjes së të ardhurave në buxhet nuk mund t’i vihej më kapaku i heshtjes: “Ka një mosrealizim në të ardhurat nga doganat, për të cilin duhet nxjerrë përgjegjësia, secili duhet t’i dalë zot detyrave të veta”. Ish-drejtoresha, Elisa Spiropali kishte ikur dhe Cani duket se mendoi të bënte pak PR me parimin: Unë jam në rregull për vete. Fajin e kanë këta kalamajtë që ka vendosur kryeministri. Po ky ministër vallë i del zot punëve të veta? Disave po, disave jo.

Pages

Subscribe to RSS - cani