armet berthamore

Trump: Po punojmë për një marrëveshje të re me Rusinë për mospërhapjen e armëve bërthamore

Postuar në 01 Gusht, 2020 13:27

ShBA dhe Rusia po punojnë për arritjen e një marrëveshjeje të re për mospërhapjen e armëve bërthamore. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një tryeze të rrumbullakët në Florida, zhvilluar në kuadër të masave kundër e emergjencave. 

Ne po punojmë me Rusinë tani për një marrëveshje të mospërhapjes së armëve bërthamore . Nëse ja dalim do jetë diçka shumë e mirë

citohet Trump. 

Erdogan: Askush nuk mund ta ndalojë Turqinë të ketë armë bërthamore

Postuar në 06 Shtator, 2019 00:47

Presidenti turk, Recep Erdogan ka shpalosur ambiciet e vendit që drejton për krijimin e një arsenali ushtarak bërthamor. Duke folur para mbështetësve të partisë së tij në qytetin lindor të Turqisë, Sivas, Erdogan ndër të tera citohet të jetë shprehur:

Raporti/150 armë bërthamore amerikane në pesë vende të Europës

Postuar në 05 Nëntor, 2017 11:08

Një raport i përgatitur nga parlamenti turk vë në dukje se ShBA kanë të dislokuara 150 armë bërthamore në 5 vende anëtare të NATO-s. sipas këtij dokumenti aktualisht ka në dispozocion rreth 15000 armë bërthamore, dislokuar në 14 vende të ndryshme, nga të cilat 9,400 janë pjesë e arsenalit për përdorim ushtarak, kurse pjesa tjetër duhet të shkatërrohet. 

Schulz: Nëse fitoj zgjedhjet, do të largoj nga Gjermania armët bërthamore të SHBA

Postuar në 24 Gusht, 2017 10:52

Kreu i socialdemoratëve gjermanë dhe kandidat për kancelar në zgjedhje, Martin Schulz ka bërë thirrje që SHBA të heqin armët bërthamore nga territori i Gjermanisë. Kjo sipas tij do të ndodhë nëse ai fiton zgjedhjet përballë kancelares aktuale Angela Merkel.

Si kancelar do të angazhohem që të heq armët bërthamore të stacionuara në vendin tonë

tha ai në një takim elektoral në Trier.

SHBA, e gatshme të mbrojë me armë bërthamore aleatët në Azi

Postuar në 16 Shkurt, 2017 22:15

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të "vendosura" për të mbrojtur Korenë e Jugut dhe Japoninë, duke mos përjashtuar përdorimin e armëve bërthamore. Kjo është deklarata e Sekretarit Amerikan të Shtetit,  Rex Tillerson, pak ditë pas lëshimit të një rakete balistike nga Koreja e Veriut. Në një deklaratë të përbashkët me homologët e tij nga Koreja e Jugut dhe Japonia, Tilerson dënoi ashpër provat balistike të Koresë së Veriut dhe tha se SHBA mbetet e vendosur për të kontribuar në mbrojtjen e aleatëve të saj.

Rouhani, paralajmërim të rreptë për Trump: Nuk do lejojmë të shqepë marrëveshjen për programin bërthamor

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 11:29

Paralajmërim të rreptë në adresë të SHBA-ve dërgoi presidenti i Iranit Hassan Rouhan lidhur marrëveshjen për programin bërthamore pas deklaratave të James Mattis i cili pritet të marrë detyrën e Sekretarit të Mbrojtjes, në administratën e ardhshme amerikane.

Raporti: SHBA zhvendos armët bërthamore të instaluara në Turqi drejt Rumanisë

Postuar në 19 Gusht, 2016 15:14

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur zhvendosjen e armëve bërthamore të instaluara në një bazë në juglindje të Turqisë, drejt Rumanisë. Raketat me mbushje bërthamore ndodhen në bazën e Incirlikut, e cila është bërë objekt shkrimesh në media dhe në qendrat studimore që kanë spekulluar se ajo mund të goditet nga sulme terroriste. Ato do të instalohen në bazën rumune të Deveselu, gjithnjë sipas faqes “Euractiv”.

Krenaria nukleare e Kim Jong-un

Postuar në 08 Maj, 2016 12:18

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un deklaroi sot se vendi i tij do t’i përdorte armët bërthamore që kishte në dispozicion vetëm në rast vetëmbrojtjeje. ”Kim premtoi edhe se do të përpiqej të përmirësonte dhe normalizonte marrëdhëniet me vendet armike, përgjithësisht të nënkuptuara si SHBA dhe Koreja e Jugut”, njoftoi agjencia zyrtare koreanojugore e lajmeve, YONHAP.

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Perry: “Sulmet bërthamore mund të ndodhin çdo moment. Armët bërthamore nuk ofrojnë më siguri”

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 03:04

Tensionet në botë sa vijnë e ngrihen, me rishfaqjen e Rusisë në skenë, me fuqizimin e Kinës, Indisë, Iranit, por edhe me forcën e madhe të terrorizmit që është përftuar përmes Shtetit Islamik. Në këtë kuadër nuk mungojnë as parashikimet apokaliptike, të cilat zënë fill nga një përvojë e Luftës së Ftohtë, apo edhe e Luftës së Parë Botërore, cilësuar edhe si një luftë që nisi për shkak të keqkuptimit nga keqllogaritja reciproke.

SHBA dhe Rusia përmirësojnë arsenalin bërthamor. Putin: “Shpresoj se nuk ka në Tokë ndonjë te çmendur që do të vendoste përdorimin e tyre”

Postuar në 20 Dhjetor, 2015 16:49

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se kanë rihyrë në përballjen e Luftës së Ftohtë, kohë kur garancia reciproke sigurohej nga armët bërthamore. SHBA kanë stacinuar armë bërthamore në Europë dhe Kremlini zyrtar e sheh këtë si rrezik serioz për Rusinë. Rrjedhoja e këtij akti është e pritshme: në një deklarim të vetin, presidenti rus Vladimiri Putin ka deklaruar në Rossiya – 1 se vendi i tij do të modernizojë armatimin bërthamor, gjithnjë me idenë e frenimit. “SHBA kanë stacionuar armët e veta bërthamore në Europë që pas LIIB.

Pages

Subscribe to RSS - armet berthamore