Të lodhur nga papunësia dhe mungesa e të ardhmes? Kanadaja është toka e premtuar! Atje po emigrojnë dhe francezët!

Postuar në 23 Shtator, 2012 16:48

Thonë se në Kanada tre muaj janë të mjaftueshëm për të zënë një punë, pasi ke zbarkuar aty. Shteti që ze gati gjysëm kontinenti me vetëm 34 milionë banorë, është një nga destinacionet popullore për ata që duan të jetojnë jashtë vendit dhe të ndërtojnë një karrierë, ose që thjesht kërkojnë punë. Sipas “Il Sole 24 ore” francezët zënë në vendin e parë: çdo vit në "Belle Province", dmth Quebec, vijnë të paktën 4000 emigrantë nga Franca!  Por numri i punëkërkuesve francezë që vënë këmbë në Kanada rritet në 10.000 nëse përfshin ata që kalojnë Oqeanin Atlantik me leje studimit dhe të jetesës.

Kanadaja ka 250.000 emigrantë të përhershëm dhe po aq me vizë të përkohshme pune. Më të kërkuar janë inxhinierët, arkitektët, teknikët në fushën e ndërtimit, por edhe avokatë, mjekë, infermierë. Qeveria planifikon të krijojë 20 mijë vende pune çdo vit gjatë 25 viteve të ardhshme në transport, turizëm, por edhe në energji e ushqim.

Ekonomia e Kanadasë është në bum. Vendi ka shënuar në tremujorin e dytë të 2012-s një rritje të PBB-së prej 2.5% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2011 dhe një rritje prej 0.5% nga tremujori i mëparshëm. Shkalla e papunësisë gjatë gushtit 2012 qëndroi në shifrat 7.3%.

Kanadaja po kërkon emigrantë! Por, emigrantë luksozë, me një arsim universitar. Për të ecur aty duhet të kalosh provimet e njohjes së gjuhëve dhe sidomos e kualifikimet në profilet e kërkuar.

Ata që kanë shkuar thonë se në fillim mund të nisësh çdo lloj pune, por mjafton të kërkosh dhe karriera profesionale mund të të çojë në majë.

www.cic.gc.ca mund të gjeni hap pas hapi të gjitha fazat e transferimit, që nga kërkesa për punë e deri tek një leje studimi në anglisht a frëngjisht.

Ne.Su.

Comments

Submitted by luke (not verified) on

<p>Tani aq e thjeshte nuk eshte dhe ketu ne Kanada. Une kur erdha ne fillim per 3 vjet kam punuar ne pune te rendomta(te kuptohemi une nuk e kisha bere me pare ate pune, prandaj i them e rendomte). Pas 3 vjetesh gjeta pune ne profesionin tim (Finance) dhe tani punoj per nje nga kompanite me te medha ne bote</p>

Submitted by fuad (not verified) on

<p>pershhendettje &nbsp;me &nbsp;fal &nbsp;nesse &nbsp;mundemmi &nbsp;me &nbsp;fol &nbsp;pakk &nbsp;onlinne &nbsp;nesse &nbsp;ke &nbsp;kohhe &nbsp;dojja &nbsp;te &nbsp;pysja &nbsp;dicka &nbsp;per &nbsp;kanad &nbsp;nesse &nbsp;eshtte &nbsp;e &nbsp;mundshhem &nbsp;te &nbsp;bissedojjme &nbsp;ne &nbsp;facebook &nbsp;flm &nbsp;per &nbsp;mirkuptimin &nbsp;tuaj &nbsp;facebook &nbsp;im &nbsp;eshtte &nbsp;fuad &nbsp;haziri ?</p>

Submitted by Astrit (not verified) on

<p>Toke e premtuar eshte me te vertete por jo per emigrantet por per Kanadezet</p><p>Pune per te mbijetuar mund te gjesh qe muajin e pare te mberritjes por jo pune ne profesion</p><p>Dhe nuk eshte e vertete qe kerkohen Arkitekte, inxh., mjeke apo&nbsp; profesione te tjera</p><p>Mos i genjeni njerezit qe do te gjejne parajsen dhe do te punojne ne profesionet e tyre</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by Artur Duka (not verified) on

<p>Ne Kanada, ne tregun e punes, &nbsp;nuk njihet diploma universitare nga vendi yt por duhet te kalosh nje proces verifikimi, vleresimi dhe rikualifikimi si dhe pune vullnetare, nqs gjen ne profesion, qe te futesh ne punen per te cilin ke mbaruar fakultetin ne vendin tend e per te cilen aplikimi zgjat me vite. &nbsp;Nderkohe duhet te hash e te pish, te paguash qerane e te mbash familjen prandaj mbi&nbsp;90% e emigranteve me shkollim universitar nga Shqiperia nuk punojne si inxhiniere, avokate etj, me perjashtim te atyre qe kane qene super te afte, kane pasur referenca shume te mira nga kompani me ze ne bote, kane kryer kurse pasuniversitare plotesuese si dhe padyshim femijet e tyre qe jane shkolluar tanime ne Kanada.</p><p>Diploma universtare vlen vetem per te kaluar procesin e emigrimit qe vitet e fundit ka ndryshuar disa here rregullat, shpesh duke zhgenjyer aplikantet te cilet presin me vite e vite per te shkuar ne Kanada.&nbsp;</p><p>Provinca e Quebekut ka nje rregull te ndryshem emigrimi nga Provincat e tjera dhe preferohen kryesisht frengjisht foles.</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by shqiptar ne Kanada (not verified) on

<p>Eh cfare gallate...Kjo shifra qe dhate ju se 4000 franceze vijne ne Kanada cdo vit eshte disi qesharake, fallco dhe pa lidhje. Edhe sikur te ishin 4000(dyshoj shume) kjo ishte shifer e paperfillshime ne nje shtet 60 milione si Franca. Plus qe Quebec si province frankofone, synon te mbaje kostant perqindjen franceze ne kete provice, dhe mashtron ende njerez per ti sjelle atje nga Franca...Kam bindje se nje njeri normal nuk len Francen per te ardhur ne nje vend te qelbur, te varfer per individin(per xhepin)&nbsp; e te ftohte si Kanadaja me nje klime te qelbur. Nga keta 4000 francezet qe &quot;viken&#39; ne Kanada, shumica do jene njerez me probleme psiqike, te divorcuar, njerez me vese, drogmene te trajtur e lloj lloj robsh me probleme nga me te ndryshmet, ose me mire te them llum-llumi...ka edhe te genjyer, sic jemi edhe ne shqiptaret apo evropiano lindoret ne teresi qe kane marre veten ne qafe duke ardhur ne Kanada...</p><p>Ti themi njerzve realitetin sic eshte...Nuk ja vlen te vish ne Kanada. Taksat e larta, 13% per cdo gje qe blen. Jeta ne Kanada eshte teper teper e veshtire, duhet ne mbijetosh, dhe kam bindje se eshte me e veshire se ne Itali, Greqi apo gjetke(ku shume emigrante kane blere shtepi ne pak vite kurse ne Kanada eshte molle ndaluar se cmimet jane katastrofe).90% e njerzve mezi shtyjne muajin me viza karta qe rrine plot te mbushura ne pamundesi per ti paguar. Qerate jane minumumi 1000 dollar ne muaj. Apartamentet ne teresi jane pallate 50-60 vjecare, te kalbura dhe pa aspirim apo qarkullim ajri. Rralle ka shpi me aspirim, por edhe ato jane 1200-13o0 ne muaj.Rrogat shume te ulta, ku punet e nivleit te ulet apo te mesem paguahen shume pak, jo me shume se 1400-1500 ne muaj...per te gjetur pune duhet mik, kjo per cdo lloj pune, dhe pjatalares apo shites ne ndonje dyqan. Siguracionet e makinave jane skandal. Minimumi 150$ ne muaj per makinen me te lire ne treg, kusre per makinat e reja qe merren me lease ose me kredi, eshte 300$ e me shume. Benzina...mos pyet...1.30$ per liter, ka 2-3 vjet qe nuk ulet. Nderkohe qe ne SHBA benzina eshte rreth 0.90$ per liter...(!?) Eshte shtet&nbsp;qe punon per te vjedhur e grabitur inidividin,&nbsp;mesa&nbsp;duhet qe tek monopoli i bezines dhe cmini 40% me i larte se ne Amerike...Nje familje me 2 makina, don se paku 700$ ne muaj benzine se punet jane larg dhe qyteti eshte goxha i madh. Cmimet e makinave jane shume te shtrenjta, sidimos terejat por edhe te perdorurat ti shesin sa frngu pulen...Diplomat??? Jane&nbsp;tallje me vehte. Para se te vish ne Kanada kerkojne gjoja inxhinere, mesues, avokate, ekonomiste por me tej...rrena+mashtrime, as masterat evropiane apo amerikane nuk njihen...asgje nuk njihet. Qe te te njihet diploma duhen dhene se paku 3-4 provime shume te veshtira e te fryra ne materie&nbsp;dhe shume te kushtueshme ne kohe dhe ne para. Edhe nqs e merr diplomen e homologuar, duan &quot;eksperience kanadeze&#39; qe ske ku ta marresh kur asnje ste merr ne pune edhe sikur te kesh mbaruar univestitet te ketushem, duhet mik me keq se ne kohen e Enverit. Eshe nje tallje kjo...bile nje prostitute ruse kur erdh ne Kanada&nbsp;s&#39;e merrnin ne pune, sespe i kerkonin edhe asaj &quot;eksperience kanadeze&#39; per te punuar ne bordello..per te qeshur e per te qare...</p><p>Kalojme tek cmimet e shtepive...Shtepia me plere&nbsp;e rrenuar &nbsp;40-50 vjecare kushton rreth se paku 400 mije dollare e cila do nja 50 mije plus per ta ndrequr( ku ti gjesh keto para?!). Nqs merr kredi per shtepine, ajo vete se paku 3000$ ne muaj, cka don rreth 2 rroga te jamje te perballosh. Vete taksa e pronsise mbi token po kap majat, rreth 300$ ne muaj dhe njeh vec rrite vit per vit. Gazi per ngrohje ne dimer eshte katastrofe, afro 400 dollar ne muaj minimumi( Kandaja &quot;mburret&quot; se eshte vend qe ka gaz me shume pas Rusise...) Ne keto shtepi te mbyt lageshtia, te mbyt miu dhe qelbesi(kafshe qe rrine ne kazanet e plerave)...Klima? Dimri 6-7 muaj i ftohte -20 deri ne -30 ne dimer, me akull, dhe vera e shkurter me vape te padurushme nga humidex 30-40 grade, vape qe te merr frymen...Universitet?? Cmime shume astronomike, minimumi 60 mije dollare per nje 4 vjecar, kur femija nuk duhet se kur mund te gje pune dhe duhet te shlyej 60 mije dollare dmth behet borxhli qe 22 vjec..</p><p><u>Per ta mbyllur...Kandaja eshte vend qe nuk ja vlen te emigrosh</u>.<u> Kete ja them me dashamiresi cdo shqiptari qe mund ti kete marre koka ere per te ardhur ne Kanada, sidomos atyre qe jetojne ne perendim. Ne qe na mashtruan, e hengrem kete gje, por se paku ju te tjeret mos beni gabim...Kurre!</u></p><p>p.s. 2-3 vitet e fundit, kam vizituar SHBAne tek njerzit e mij ne Chikago, Detrioit, Washington, New York etj. SHAB eshte shumeeee shumeeee me mire e Kandaja, ne cdo aspekt. Jo me kot those se Amerika eshte superfuqi</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by shqiptar ne Kanada (not verified) on

<p>Edhe dicka me shume per gjetjen e punes ne Kanada...Sepse me beri pershtypje fjalia e pare ne kete shrkim se&quot; thone se branda 3 muajve gjen pune ne Kanada&quot;...(?!) Kjo eshte nje genjeshter shumeeee e madhe. Kriza per pune eshte evidente. Ska pune...Ka njerez qe vuajne me vite per te gjetur nje pune sado te rendomte, me rroga qesharake. Dhe papunesi eshte teper&nbsp; madhe ne Kanada packa se shteti nuk e reklamon kete se ndryshe nuk i vijne me emigrante te gjore as nga Azia. Para disa kohesh nje sondazh fliste se ne qytet e medha 2 nder 9 veta ishin te papune...Ndofta kjo eshte pak se papunsia po merr permasa galopante. Edhe ata qe kane pune mezi mbushin barkun me buke. Disniveli i mireqenies ka arriut skaje te frikshme, ku 5% rrojne mire dhe 95% mezi shtyjne muajin. Networku ose tarafi sic i them ne shqip, per te gjetur pune, eshte celsi i vetem per te hyre ne punrera te mira kryeisht shterore, por aty per jabanhxhijte keto shance jane afer zeros.</p>

Submitted by someone (not verified) on

<p>Pershendetje,</p><p>nese gjendja qenka kaq e keqe sac e pershkruani ju, pse rrine njerezit atje, pse nuk vijne ne shqiperine e dashur, qe te ze stresi qe kur del ne mengjes nga shtepia se ngopesh me CO2, e deri kur kthehesh nga puna, dhe ske drita ne shtepi, pavaresisht se eshte ftohte, dhe sdi si tia shpjegosh femijes tend qe do te shikoje kukullat ne tv, qe ska drita. per te mos permenduar pastaj, qe duhen miq qe te futja e femijes ne cerdhe e deri te ne universitet, dhe pastaj duhen miq e leke per ta futur ne pune. Kjo eshte shoqeri me e mire per te punuar e jetuar????? E ckam vene re une, shume shqiptare ankohen kur jane ne emigrim, po kur i thua pse nuk kthehesh ne shqiperi nese jeni kaq keq, stepen, thone obobo ku te vijme.&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by shqiptar ne Kanada (not verified) on

<p>Ti thua perse nuk kthehen ne Shqiperi ata qe rrijne ne Kanada? Per shumicen e tyre eshte e veshtire kthimi sepse shume prej tyre kane shitur shteptine per te erdhur ne Kanadane e qelbur ku do te kishin &quot;te ardhme&quot;...&nbsp; Ca te tjere i tremben kthimit sepse kane humbur lidhjet&nbsp; me vite me Shqiperine. Ca te tjere skane para te perballojne kthimin i cili ka kosto te forte fininaziare...Ca te tjere i kane lidhur kembet sepse kane marre kredi te renda per shtepi e si ze gjumi nates se kane 25-30 vjet si cekan ne koke kredine...Ca te tjere i kane femijet neper shkolla e skane ku te ikin. Po te them se shume shqiptare kane ikur nga Kanadaja, duke u kthyer ne Shqiperi, ose duke ikur ne Amerike apo vendet Nordike. Une per vehete kam aplikuar per llotarine e SHBAse e mezi pres te shporren nga ky vend i qelbur, i varfer per individin dhe ku &quot;deti te behet kos nuk te takon nje luge&quot;...</p>

Submitted by zetazeroalfa (not verified) on

EMIGRIMI EKONOMIK NE KANADA ESHTE NJE SCAM! Kanadaja e 2018 nuk eshte me Kanadaja e viteve 2000. Por keta legenat e ketij shteti funksionon shume mire se ti lek sjell dhe konsumon perdite produktet e shtrenjta te ketyre. Ndaj eshte mbushur me lloj lloj racash nga vendet e botes se trete, se vetem ata e besojne akoma "enderren" kanadeze sot dhe kur largohen nga zhuli i Indise apo Filipineve i duket mrekulli kur shikojne nje pallat ketej. Edhe une e hengra se nuk u informova mire kur aplikova per Express Entry, lash dhe pune te mire ne Shqiperi. As kurset e leshit falas per emigrantet dhe as shkolla e leshit te ketyre nuk me ndihmuan per te gjetur qofte punen me te rendomte ne profesioni tim dhe per ket vend pune aplikojne 100 te deshperuar te tjere. Kjo eshte Kanadaja sot. Me asistencen nuk paguj dot as qerane dhe te food-bank 1 here ne 2 jave mund te shkosh. Hajde te punesh survival-job per ti pagu taksa prape ketyre.

Submitted by Nje shqiptar tj... (not verified) on

Ty mer lal te paskan shkerdhyer mire atje ne Kanada, dmth ti do te jesh noi kokerr dembeli qe ta perton bytha te punosh, ose do noi pune lluksi nga ato hyr e dil e tund peshqirin. Ne Kanada me vullnet dhe perpjekje behesh prej floriri, por asgje nuk te vjen vete ke dera, duhet ta lodhesh sumen, po ti nuk qeke i zoti.

Submitted by fuad (not verified) on

<p>pershendettje &nbsp;vlla &nbsp;e &nbsp;kam &nbsp;nje &nbsp;pyttje &nbsp;per &nbsp;ty &nbsp;passi &nbsp;eshtte &nbsp;kaqq &nbsp;veshhtir &nbsp;pse &nbsp;nukk &nbsp;kthehhesh &nbsp;me &nbsp;jettu &nbsp;ku &nbsp;ke &nbsp;qenn &nbsp;nukk &nbsp;bessojje &nbsp;se &nbsp;vdesse &nbsp;nje &nbsp;shqiptar &nbsp;per &nbsp;bukke &nbsp;ku &nbsp;ka &nbsp;shqiptar &nbsp;se &nbsp;edhe &nbsp;hiqq &nbsp;nesse &nbsp;nukk &nbsp;ki &nbsp;shqiptarte &nbsp;kann &nbsp;zzemer &nbsp;sa &nbsp;me &nbsp;te &nbsp;jeppe &nbsp;moss &nbsp;me &nbsp;duru &nbsp;unni &nbsp;se &nbsp;di &nbsp;kur &nbsp;ke &nbsp;qenne &nbsp;kenndejje &nbsp;ka &nbsp;shqiptartte &nbsp;a &nbsp;dinn &nbsp;si &nbsp;jane &nbsp;vittet &nbsp;e &nbsp;funnditte &nbsp;veqq &nbsp;di &nbsp;me &nbsp;te &nbsp;thenn &nbsp;se &nbsp;mbi &nbsp;50% &nbsp;e &nbsp;popllitte &nbsp;lufftojjenn &nbsp;per &nbsp;nije &nbsp;kashatte &nbsp;te &nbsp; gojjess &nbsp;????</p>

Submitted by Anonymous (not verified) on

Ju lutem mos shkruani gjera qe nuk i ha njeri, te pakten ata qe e din cfar esht jeta... u ba shqiptari qe esht funderia e ballkanit le ma e Europe’s te kretikoje canadane.. e para e punen nuk duam njerz si ju rrini atje se atje e keni vendin tuaj me ato mendime qe keni, e dyta esht qe edhe ata qe duan te vin ktu mendoni se esht aq e rehat qe te vish ktu e te paisesh me letra e te jepet e drejta te qendrosh ketu... canadja esht nje nder vendet me te mira ne bote per te punuar e per te pas nje jet normale... niveli I okonomis Esht shum me mir se ne amerik ... une jam rritur ne amerik dhe jetoj ne Canada... europjant sic jan Franca anglia Italia hollanada ose shtete tjera te Europes e kan te pamundur te vijn ktu per te punuar, ose te Jen shum te kualifikuar dhe te ndjekin nje proces qe zgjat vite deri sa te jepet e drejta.. ata qe nuk kan rregjim vizash nga shtetet e Europe’s mund te vijn si vizitor dhe I jepet secilit vizitor record qe ne qoft se nuk e le canadan brenda kohes te caktuar del person ne kerkim nga emigracioni...kjo esht arsyja qe funcionon sistemi e qe esht ekonomia e cdo gje e organizuar... e u bo shqiptari qe jeni te gjith te korroptuar ne shpirt e nuk jeni mesuar as nuk e dini se si duhet qe te funksjonojn sistemi e pa asnje etike pune vetem te silleni kafesh gjith diten pa asnje prespektiv per jeten , vetem se e konsumoni jeten kot..jeta esht survival per cdo specjedhe individ qe ka hap syt ne kete bote... ky esht kapitalizmi dhe esht e vetmja gje qe funcionon.. ata qe jan dembel dhe nuk kan aftesi ose Vullnet te Luftojn per nje jet me te mir te rrin ne shqipri e te merren me thashetheme se e vetmja gje qe e beni me te miren se ktu enderron te vin nga e gjith bota e u bo shqiptari ta kretikojn... informohuni pak perpara se te komentoni.

Submitted by albi (not verified) on

po lexoj kto komentet dhe po te them mos i fut friken njerzve se ne kanada esht e vertet qe pagun taksa po ke cdo lloj sherbimi,
rrogat minimumi 2500 dollar ne muaj , kurse po te punosh edhe ne kopesht per femij mer 3500 dollar ne muaj ,
se di nca zone je ti ti po mos keq informo njerzit qe kan endrra

Submitted by Anonymous (not verified) on

po atehere pse nuk kthehesh kur nuk ja vlen kanadaja ne cdo aspekt??

Submitted by Eno (not verified) on

Atehere shko ne amerike, shume e thjeshte

Submitted by Alket (not verified) on

Ore spo kuptoj nje gje une jetoj ne Uk dhe thojne se Kandaja eshte nje vend shum i mire per emigrantet perjashtu te ftohtin qe te gjith e dim tani me keto qe thua ti ketu qenka katastrof fare

Submitted by Elida (not verified) on

Hello, Nice article. However there's an issue with the layout of your website in internet explorer, could you check this? Thanks.

Submitted by Nje shqiptar (not verified) on

<p>Me behet jashtzakonisht qefi qe ato shqiptare qe i kan vuajtur kto pasoja po i hapin syte shum te tjerve qe kane menduar te shkojne ne kanada.Un kam qen vet i pari qe kam dashur shum te emigroj ne kanada por pas gjith ketyre qe lexova disa i dija e disa jo kam ndryshuar totalisht mendjen per te emigruar ne kanada.E vetmja gje qe me ben cudi eshte se si jetojne njerzit e mi atje prandaj edhe un mendova se kanadaja eshte vendi i&#39;&#39; mundesive&#39;&#39;.Tani e kuptova me mir qe Kandaja eshte thjesht nje reklame per emigrantet per ti terhequr e per ti zhvatur ne taksa te larta.</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by shqiptar ne Kanada (not verified) on

<p>Kanadaja eshte nje vend ku kerkohen skllever me diploma. Cdo gje i ngjan nje teatri. Nuk kane interes te marrin emigrante te pashkolluar qe mund ti hapin probleme. I duan emigrantet me kulture e shkolle. Kurre nuk i sugjeroj askujt te vije e te shkatrroje jeten ketu, sidomos ata qe kane punera e karriera te mira ne Shqiper...Kurre!</p>

Submitted by Shkodrani... (not verified) on

<p>Me duket mua apo keni lajthitur.. Ju Shqiptaret e Kanadas e doni te gjith per vete me duket.. Shoku me bej nje garanci mua te mberri aty the pastaj ti rri se te ushqej un ama vetem buk meqe e paske kaq problem buken.</p><p>Dy shok te mi jan atje qe prej 6 muajsh.. Njeri eshte ne azi dhe i di shum mir se si jeton ai spo te them fari. Kurse tjetri ka fituar letra me nje kontrat pune qe ketej. Ka bler nje makin 6000 dolar. Qe ketu ajo makin tepaklten ben 15000 euro. dhe kudo ne europ. Ka marr dhe nusen atje dhe i ka ber letrat. K marr shtepi me qira. dhe merr 35 dollar ora shoku... Dhe jeton jeten e tij te ri si bos.</p><p>Pastaj lere nje her qe pun krahu nuk nujhet aty por dhe njeriu e marrin per njeri dhe jo per kafsh si ktu ne shqiperi.</p><p>Qe gjithmon pronari ka te drejt dhe ti si puntor nuk ke ku ta gjesh te drejten dhe si kur te kesh dhe dy avokat.</p><p>Tani po ishe ti paeazit si kta ktu qe ja ber nga halli jo se duan doemos qe do kesh te gjitha hallet e dynjas mbi supe.</p><p>Ore nje njeri nuk doli nje her te thoj o vlla se si eshte atje?? Futu nje her ne forume te shteteve te huaja te gjith ndihmonjn njeri tjetrin vetem ne shqiptaret paskemi qen te namur. Dhe pastaj un i pash vet se si ishin ata kur duhej te te ndimonin i pash shum mir sidomos kosova bravo i qoft i ka ngel akoma Enveri ne gjak dhe nuk e heqin dot spiunllekun... Perralla perralla. Kabadaja eshte dhe do mbetet vendi i 1 ne bot.</p><p>pse nuk del ketu dhe te dhuash ligjet e Kanadas po del dhe na i Shan ata? Cili shtet ne bot nuk te kthen per 5 vjet vetem te shkelesh atje???? Sikur egjth shqiperia te vi aty kanadaja nuk e ndien fare. Po do ta dish ti shoku ne Kanada&nbsp; perqindja e papunesise eshte vetem ne 4 Qytete te medha. Nje nerin Eshte (1)&nbsp; 7%&nbsp; (2)&nbsp; 6.3%&nbsp; (3) 5.8% (4) 4%&nbsp; Kjo eshte papunsia e Kanadase. Nderko vendet tjera po vdesin buke ne Shqiperi 70% shum afer :)</p><p>Po nejse ti na qenke keq dhe rri atje te vuash. Po i bej nafte siq ja kam ber dhe nuk behem sherbetor asnjeriu.</p><p>&nbsp;</p><p>Respecte Kanadas.....</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by ARJAN (not verified) on

<p>Lexoni kete sqarim</p><div style="font-family: Arial, sans-serif; font-size: 10pt;"><p style="background: white; line-height: 18pt;"><strong><span lang="EN-US" style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: Georgia; font-size: 12.5pt;">Attention to Canadian employers</span></strong></p></div><p style="background: white; line-height: 18pt;"><strong><span lang="EN-US" style="color: rgb(51, 51, 51); font-family: Georgia; font-size: 12.5pt;">We urge Canadians and all Canadian employers to report any type of immigration fraud. It is important to realize that immigration fraud affects everyone in Canada. It is the responsibility of all Canadians to report people immigration frauds in Canada and illegally attempts. You may be the only one who knows about the fraud and is a crime to participate, and no to report or even help false attempts or issuing false references. In particular, attention to all Canadian employers to stop issuing false job offers to foreign individuals. These actions are against the law, and lawbreakers will imminently be persecuted. Foreign individuals coming using fake job offers or fake references will convicted to jail or rejected imminently back home. Try to stop cheaters and help the government.</span></strong><br />&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by inman (not verified) on

<p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p><strong>Canada will reject immediately any application by anyone attempting to use false documents.</strong> Documents include a passport, visa or other document, of Canadian or foreign origin, that purports to establish or that could be used to establish a person&#39;s identity, family relationships, employment history, education and other facts. Use or possession of a forged document or a document that is blank, incomplete, altered or not genuine is an offense.<br /><br /><b><u>If the offense occurs in Canada</u>, the offender can be deported from the country or imprisoned for a term up to 14 years.<span style="color: rgb(255, 127, 0);"> If a permanent resident or a foreign national misrepresents or withholds information related to an application,<span style="color: rgb(255, 127, 0);"> </span></span><u><span style="color: rgb(255, 127, 0);">they will be inadmissible and will not be allowed to re-apply for a period of two years</span></u><span style="color: rgb(255, 127, 0);"><span style="color: rgb(255, 127, 0);">.</span></span> Records will be kept of any prior incidents of misrepresentation or fraud.</b><br /><br />Canadian High Commission has developed a good deal of experience in detecting fraudulent documents and misrepresentation. Several full time staff are devoted to document verification and detecting misrepresentation on the part of visa applicants. All applicants should assume that their documents will be verified and their references will be checked. <b>Where violations are detected, applicants will be prosecuted to the full extent of <u>Canadian law</u></b>.<br />Shikoni edhe kete</p>

Submitted by Astriti (not verified) on

<p>Nuk ja vlene! vendi me i poshter ne bote eshte kanada..para me te poshter edhe para me pa vlere se parajan ne kande askunde ne bote nuk kam pare,,,,Njerzit 78%te semure mendore,,si njerz fantazma pa ndjenja pa emocion plot cinizem...njerez pa faamilje rreth 70% te prishur ne kulture familjare..</p><p>Une kam ardhe ketu nga amerika por me beson gjdo nate e gjdo &nbsp;dite &nbsp;e mallkoj vehten,,,nuk mund ta kraahason me asnje vende te bote ,,jeta eshte me e mire edhe &nbsp;ne avganistane ,,,mos ta krahasojme mekosove e me shqiperi....ketu je skllav moderrn punon per shtet ...6 muja -20...ferr ferr....edhee merre nje page 1800$ &nbsp;qe i bjen 1200&euro; ,,,mizerje ku nje &nbsp;bilete per shqiperi te kushton 2000$....</p><p>ju them vellezer me &nbsp;plot sinceritet &nbsp;mos &nbsp;mos &nbsp;ne kande &nbsp;mos e shkatroni jeten....tuajen edhe te familjes.....ky vende kjo toke ish &nbsp;e &nbsp;huaj per shqipatere ,,nuk munde te pershattesh &nbsp;ketu...si te jesh ne nje planet tjeter....</p><p>Ata shqipetare qe jane ketu dhe qe kan vite qe jane ketu ,jan te humbur te gjthe,,,njerz &nbsp;pa mendje..</p><p>kanada eshte per ata &nbsp;njerze qe nuk dine te mendojne nuk ka &nbsp;tru...njerze shkon ne pune si skllave edhe &nbsp;vjen ne gjume,,,,,dhe &nbsp;nuk mendon per asgje....</p><p>&nbsp;</p><p>klm &nbsp;amaanet nga pervoj ,,,,gjthqka po madje edhe ne avganistan e ne kande joooooooooo!</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by shëtitësi (not verified) on

<p>Po nuk është njësoj sikur të emigrojë një Francez në Kanada dhe një Shqiptar. E para sepse në përgjithësi Francezët e dinë veten më të mirë se Kanadezët dhe shkojnë me më shumë tangërllik. Mjafton të numërosh sa barcaleta ka për kanadezët në Francë, po aq sa &nbsp;për policët. Francezët po nuk u eci, kthehen në vendin e tyre dhe nuk e vuajnë se çfarë do të thotë bota nëse kthehen mbrapsht.</p><p>Shqiptarët shkojnë për bukë të gojës dhe nuk kthehen dot më sepse kanë frikë se i shohin bota keq ose mendojnë se fëmijët e tyre do ta kenë më të kollajtë. Asnjë vend nuk është i hapur për të pritur të varfërit dhe ata që duan të punojnë punë krahu.</p><p>Të gjithë ne që jemi larguar në fillim, mendonim se do të gjenim shumë më mirë, por për një Shqiptar që ja ka dalë të bëjë prokopi janë 9 të tjerë që vetëm sa mbijetojnë. Brezi i parë i emigruar është gjithmonë i sakrifikuar, brezat e dytë dhe të tretë NDOSHTA edhe mund t&#39;ja dalin, por është rezultat me një ndoshta të madhe përpara.</p>

Submitted by La Farfalla (not verified) on

<p>Pershendetje,</p><p>Eshte interesante tek lexon ndermjet ketyre rreshtave dhe thjesht pyes veten nese me te vertete, gjithcka qe shkruani eshte e vertete apo nje menyre diplomatike per te stepur prurjet e reja drejt Kanadase? Do t&#39;ju kerkoja miqesisht te me jepni nje pergjigje koerente?</p><p>Jo se e shikoj Kanadane si shpetim nga gjendja ne te cilen ndodhem, por thjesht si nje dicka ndryshe nga ajo cfare kam. Fillimi kudo eshte i veshtire, por sa mundesi kane keto veshtiresi te transformohen ne benefite?</p><p>Ju faleminderit</p>

Submitted by BurimBLU (not verified) on

<p>Komente shock :D</p><p>Kur e kqyre anen tjeter , Kanadaja ne top 10 she ne bote per gjitheqka te mire , psh. jete sociale , zhvillim te familjes , jetegjatesia e njerzeve, &nbsp;shkollim e shendetesi , siguri &nbsp;dhe gjitheqka tjeter , qe mos ne bote , ne Evrope sigurte ne jemi te fundit , funderrina e gjitheqkaje . Siq po e shoh me shume komente kundra Kanadase nga shqiptaret e Shqiperise,e qka mendoj shkaku kryesor , se kane jetu ne komunizem,edhe spo munden me u pajtu ende me kapitalizem,ku gjitheqka eshte interes. Jemi mesuar qe ne kapitalizem mundohen me ta nxjerr maximumin dhe me ta dhan minimumin e pranushem , plus ore te zgjatura e kurr te pakompenzuara .</p><p>Punon ne Kosove edhe nuk mundesh qysh me i dal ne fund muajit , e le mo nese nuk punon 1-2 muaj , te rrezikohet seriozisht egzistenca per jete . Punet shpetuese siq i quajne atje , hiq hiq , dikund te 2000-3000 dollare te del muaji , qe nese punon pak ma teper e i largohesh luksit ( sidomos cigare,alkohol,drekimi neper restaurante te shtrejta),mundesh me kursy diqka , e ne Kosove me keto punet shpetuese me rroge rreth 200 euro , beso apo jo , vetem barkun dhe shpenzimet mujore vetem te nje njeriu a mundesh a smundesh me i dal &nbsp;ne skaj , e mos te flasim te varet dikush nga ne ( vetem nese vendosim mos me kriju kurr familje tonen)</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by Ebmond (not verified) on

sbesoj se eshte e vertet ajo cka shkruhet nese eshte ber aq keq ku eshte mir ateher

Submitted by zenka (not verified) on

<p>ore serjozish i keni keto ju ,jo per gje po un kam shum eshir qe te iki nga shqiperia dhe po merem me ca dokumeta punsimi ne kanada,esht nje shoqat qe te con ne kanada ,per profesione te ndyshme ,un jam elektricist dhe me than qe esh sum mir ke 30$ ora .ju lutem me qatesoni cik .ja ven apo jo&nbsp;</p>

Submitted by Dhimiter (not verified) on

Pershendetje te lutem a mund te ma thuash si quhet kjo shoqat qe te con ne kanada se une kam aplikuar kudo po nuk po gjej zgjidhje

Submitted by zenka (not verified) on

<p>ore serjozish i keni keto ju ,jo per gje po un kam shum eshir qe te iki nga shqiperia dhe po merem me ca dokumeta punsimi ne kanada,esht nje shoqat qe te con ne kanada ,per profesione te ndyshme ,un jam elektricist dhe me than qe esh sum mir ke 30$ ora .ju lutem me qatesoni cik .ja ven apo jo&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by adrian (not verified) on

<p>me kan bere kerkese per pune ne canada dhe po pres nga emigracion te me qojne faksin ne rome ....ju lutem ne qofte se dini sq kohe munde te marri qe te japin ok per te dal viza</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by shqiptare ne canada (not verified) on

<p>wa sa per te qeshur dhe per te qare njekohesisht!!! po pse nuk binden njerezit e shkrete nga tao qe u thane me siper? me vjen shume keq per nje numer te madh shqiptaresh qe jane ne kanada si puna ime dhe shume te zhgenjyer..jo se na mungon te ngrenit dhe te pijme por mungon shpirti i jeteses.......eshte nje jete boshe..e varfer shpirterisht ne te gjitha aspektet e jetes....une kam tre vjet ketu dhe mbush kohen per te aplikuar per pashaporte...nuk do aplikojme pasi nuk ka intereson fare te presim dhe tre vjet te tjetra nga jeta jone dhe keshtuqe per arsye financiare(qe nuk kemi mundesi te bejme biletat dhe ndonje leke per te ngrene muajt e pare ne shqiperi) na duhet te kthehmi vitin tjeter dhe mezi po presim dhe te gjithe ju qe doni te vini lexoni komentet e meparshme pasi jane 100% te verteta por ne shqiperateve po te thuash te verteten themi jo e ka me hile se nuk duam te tjere si vetja ahahahhaha epo nuk dime cfare eshte e verteta po une them me mire le te vijne te gjithe si ne qe erdhem dhe te rropaten pak e pastaj kush nuk ka mundesi kthehet perseri..disave ju pelqen asistenca dhe rrine...disave edhe mund tju ece por eshte llotarikush mund ta hedhe jeten e tij ne llotari? well jo une dhe im shoq te pakten jo me shume se sa e beme....</p>

Submitted by Nje shqiptar tj... (not verified) on

Ke bere gabim qe nuk ke folur me hoxhen e Torontos se ai do te shpiegonte cfare te beje qe t'ia kaloje si pasha ne Kanada. Idiot.

Submitted by Elona (not verified) on

<p>uuaauu &nbsp;un kisha degjuar fjale te mira per kanadane, sapo lexova kete shkrim dhe u shokova, tani po mendoj ja vlen apo jo .......:((</p>

Submitted by Shkodrani... (not verified) on

<p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Shqiptar ne Kanada.</p><p>Ti thua perse nuk kthehen ne Shqiperi ata qe rrijne ne Kanada? Per shumicen e tyre eshte e veshtire kthimi sepse shume prej tyre kane shitur shteptine per te erdhur ne Kanadane e qelbur ku do te kishin &quot;te ardhme&quot;...&nbsp; Ca te tjere i tremben kthimit sepse kane humbur lidhjet&nbsp; me vite me Shqiperine. Ca te tjere skane para te perballojne kthimin i cili ka kosto te forte fininaziare...Ca te tjere i kane lidhur kembet sepse kane marre kredi te renda per shtepi e si ze gjumi nates se kane 25-30 vjet si cekan ne koke kredine...Ca te tjere i kane femijet neper shkolla e skane ku te ikin. Po te them se shume shqiptare kane ikur nga Kanadaja, duke u kthyer ne Shqiperi, ose duke ikur ne Amerike apo vendet Nordike. Une per vehete kam aplikuar per llotarine e SHBAse e mezi pres te shporren nga ky vend i qelbur, i varfer per individin dhe ku &quot;deti te behet kos nuk te takon nje luge&quot;...</p><p>&nbsp;</p><p>-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------</p><p>Me duket mua apo keni lajthitur.. Ju Shqiptaret e Kanadas e doni te gjith per vete me duket.. Shoku me bej nje garanci mua te mberri aty the pastaj ti rri se te ushqej un ama vetem buk meqe e paske kaq problem buken.</p><p>Dy shok te mi jan atje qe prej 6 muajsh.. Njeri eshte ne azi dhe i di shum mir se si jeton ai spo te them fari. Kurse tjetri ka fituar letra me nje kontrat pune qe ketej. Ka bler nje makin 6000 dolar. Qe ketu ajo makin tepaklten ben 15000 euro. dhe kudo ne europ. Ka marr dhe nusen atje dhe i ka ber letrat. K marr shtepi me qira. dhe merr 35 dollar ora shoku... Dhe jeton jeten e tij te ri si bos.</p><p>Pastaj lere nje her qe pun krahu nuk nujhet aty por dhe njeriu e marrin per njeri dhe jo per kafsh si ktu ne shqiperi.</p><p>Qe gjithmon pronari ka te drejt dhe ti si puntor nuk ke ku ta gjesh te drejten dhe si kur te kesh dhe dy avokat.</p><p>Tani po ishe ti paeazit si kta ktu qe ja ber nga halli jo se duan doemos qe do kesh te gjitha hallet e dynjas mbi supe.</p><p>Ore nje njeri nuk doli nje her te thoj o vlla se si eshte atje?? Futu nje her ne forume te shteteve te huaja te gjith ndihmonjn njeri tjetrin vetem ne shqiptaret paskemi qen te namur. Dhe pastaj un i pash vet se si ishin ata kur duhej te te ndimonin i pash shum mir sidomos kosova bravo i qoft i ka ngel akoma Enveri ne gjak dhe nuk e heqin dot spiunllekun... Perralla perralla. Kabadaja eshte dhe do mbetet vendi i 1 ne bot.</p><p>pse nuk del ketu dhe te dhuash ligjet e Kanadas po del dhe na i Shan ata? Cili shtet ne bot nuk te kthen per 5 vjet vetem te shkelesh atje???? Sikur egjth shqiperia te vi aty kanadaja nuk e ndien fare. Po do ta dish ti shoku ne Kanada&nbsp; perqindja e papunesise eshte vetem ne 4 Qytete te medha. Nje nerin Eshte (1)&nbsp; 7%&nbsp; (2)&nbsp; 6.3%&nbsp; (3) 5.8% (4) 4%&nbsp; Kjo eshte papunsia e Kanadase. Nderko vendet tjera po vdesin buke ne Shqiperi 70% shum afer :)</p><p>Po nejse ti na qenke keq dhe rri atje te vuash. Po i bej nafte siq ja kam ber dhe nuk behem sherbetor asnjeriu.</p><p>&nbsp;</p><p>Respecte Kanadas.....</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by Shkodrani... (not verified) on

<p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Shqiptar ne Kanada.</p><p>Ti thua perse nuk kthehen ne Shqiperi ata qe rrijne ne Kanada? Per shumicen e tyre eshte e veshtire kthimi sepse shume prej tyre kane shitur shteptine per te erdhur ne Kanadane e qelbur ku do te kishin &quot;te ardhme&quot;...&nbsp; Ca te tjere i tremben kthimit sepse kane humbur lidhjet&nbsp; me vite me Shqiperine. Ca te tjere skane para te perballojne kthimin i cili ka kosto te forte fininaziare...Ca te tjere i kane lidhur kembet sepse kane marre kredi te renda per shtepi e si ze gjumi nates se kane 25-30 vjet si cekan ne koke kredine...Ca te tjere i kane femijet neper shkolla e skane ku te ikin. Po te them se shume shqiptare kane ikur nga Kanadaja, duke u kthyer ne Shqiperi, ose duke ikur ne Amerike apo vendet Nordike. Une per vehete kam aplikuar per llotarine e SHBAse e mezi pres te shporren nga ky vend i qelbur, i varfer per individin dhe ku &quot;deti te behet kos nuk te takon nje luge&quot;...</p><p>&nbsp;</p><p>-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------</p><p>Me duket mua apo keni lajthitur.. Ju Shqiptaret e Kanadas e doni te gjith per vete me duket.. Shoku me bej nje garanci mua te mberri aty the pastaj ti rri se te ushqej un ama vetem buk meqe e paske kaq problem buken.</p><p>Dy shok te mi jan atje qe prej 6 muajsh.. Njeri eshte ne azi dhe i di shum mir se si jeton ai spo te them fari. Kurse tjetri ka fituar letra me nje kontrat pune qe ketej. Ka bler nje makin 6000 dolar. Qe ketu ajo makin tepaklten ben 15000 euro. dhe kudo ne europ. Ka marr dhe nusen atje dhe i ka ber letrat. K marr shtepi me qira. dhe merr 35 dollar ora shoku... Dhe jeton jeten e tij te ri si bos.</p><p>Pastaj lere nje her qe pun krahu nuk nujhet aty por dhe njeriu e marrin per njeri dhe jo per kafsh si ktu ne shqiperi.</p><p>Qe gjithmon pronari ka te drejt dhe ti si puntor nuk ke ku ta gjesh te drejten dhe si kur te kesh dhe dy avokat.</p><p>Tani po ishe ti paeazit si kta ktu qe ja ber nga halli jo se duan doemos qe do kesh te gjitha hallet e dynjas mbi supe.</p><p>Ore nje njeri nuk doli nje her te thoj o vlla se si eshte atje?? Futu nje her ne forume te shteteve te huaja te gjith ndihmonjn njeri tjetrin vetem ne shqiptaret paskemi qen te namur. Dhe pastaj un i pash vet se si ishin ata kur duhej te te ndimonin i pash shum mir sidomos kosova bravo i qoft i ka ngel akoma Enveri ne gjak dhe nuk e heqin dot spiunllekun... Perralla perralla. Kabadaja eshte dhe do mbetet vendi i 1 ne bot.</p><p>pse nuk del ketu dhe te dhuash ligjet e Kanadas po del dhe na i Shan ata? Cili shtet ne bot nuk te kthen per 5 vjet vetem te shkelesh atje???? Sikur egjth shqiperia te vi aty kanadaja nuk e ndien fare. Po do ta dish ti shoku ne Kanada&nbsp; perqindja e papunesise eshte vetem ne 4 Qytete te medha. Nje nerin Eshte (1)&nbsp; 7%&nbsp; (2)&nbsp; 6.3%&nbsp; (3) 5.8% (4) 4%&nbsp; Kjo eshte papunsia e Kanadase. Nderko vendet tjera po vdesin buke ne Shqiperi 70% shum afer :)</p><p>Po nejse ti na qenke keq dhe rri atje te vuash. Po i bej nafte siq ja kam ber dhe nuk behem sherbetor asnjeriu.</p><p>&nbsp;</p><p>Respecte Kanadas.....</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by Shkodrani... (not verified) on

<p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Shqiptar ne Kanada.</p><p>Ti thua perse nuk kthehen ne Shqiperi ata qe rrijne ne Kanada? Per shumicen e tyre eshte e veshtire kthimi sepse shume prej tyre kane shitur shteptine per te erdhur ne Kanadane e qelbur ku do te kishin &quot;te ardhme&quot;...&nbsp; Ca te tjere i tremben kthimit sepse kane humbur lidhjet&nbsp; me vite me Shqiperine. Ca te tjere skane para te perballojne kthimin i cili ka kosto te forte fininaziare...Ca te tjere i kane lidhur kembet sepse kane marre kredi te renda per shtepi e si ze gjumi nates se kane 25-30 vjet si cekan ne koke kredine...Ca te tjere i kane femijet neper shkolla e skane ku te ikin. Po te them se shume shqiptare kane ikur nga Kanadaja, duke u kthyer ne Shqiperi, ose duke ikur ne Amerike apo vendet Nordike. Une per vehete kam aplikuar per llotarine e SHBAse e mezi pres te shporren nga ky vend i qelbur, i varfer per individin dhe ku &quot;deti te behet kos nuk te takon nje luge&quot;...</p><p>&nbsp;</p><p>-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------</p><p>Me duket mua apo keni lajthitur.. Ju Shqiptaret e Kanadas e doni te gjith per vete me duket.. Shoku me bej nje garanci mua te mberri aty the pastaj ti rri se te ushqej un ama vetem buk meqe e paske kaq problem buken.</p><p>Dy shok te mi jan atje qe prej 6 muajsh.. Njeri eshte ne azi dhe i di shum mir se si jeton ai spo te them fari. Kurse tjetri ka fituar letra me nje kontrat pune qe ketej. Ka bler nje makin 6000 dolar. Qe ketu ajo makin tepaklten ben 15000 euro. dhe kudo ne europ. Ka marr dhe nusen atje dhe i ka ber letrat. K marr shtepi me qira. dhe merr 35 dollar ora shoku... Dhe jeton jeten e tij te ri si bos.</p><p>Pastaj lere nje her qe pun krahu nuk nujhet aty por dhe njeriu e marrin per njeri dhe jo per kafsh si ktu ne shqiperi.</p><p>Qe gjithmon pronari ka te drejt dhe ti si puntor nuk ke ku ta gjesh te drejten dhe si kur te kesh dhe dy avokat.</p><p>Tani po ishe ti paeazit si kta ktu qe ja ber nga halli jo se duan doemos qe do kesh te gjitha hallet e dynjas mbi supe.</p><p>Ore nje njeri nuk doli nje her te thoj o vlla se si eshte atje?? Futu nje her ne forume te shteteve te huaja te gjith ndihmonjn njeri tjetrin vetem ne shqiptaret paskemi qen te namur. Dhe pastaj un i pash vet se si ishin ata kur duhej te te ndimonin i pash shum mir sidomos kosova bravo i qoft i ka ngel akoma Enveri ne gjak dhe nuk e heqin dot spiunllekun... Perralla perralla. Kabadaja eshte dhe do mbetet vendi i 1 ne bot.</p><p>pse nuk del ketu dhe te dhuash ligjet e Kanadas po del dhe na i Shan ata? Cili shtet ne bot nuk te kthen per 5 vjet vetem te shkelesh atje???? Sikur egjth shqiperia te vi aty kanadaja nuk e ndien fare. Po do ta dish ti shoku ne Kanada&nbsp; perqindja e papunesise eshte vetem ne 4 Qytete te medha. Nje nerin Eshte (1)&nbsp; 7%&nbsp; (2)&nbsp; 6.3%&nbsp; (3) 5.8% (4) 4%&nbsp; Kjo eshte papunsia e Kanadase. Nderko vendet tjera po vdesin buke ne Shqiperi 70% shum afer :)</p><p>Po nejse ti na qenke keq dhe rri atje te vuash. Po i bej nafte siq ja kam ber dhe nuk behem sherbetor asnjeriu.</p><p>&nbsp;</p><p>Respecte Kanadas.....</p><p>&nbsp;</p>

Submitted by Astriti (not verified) on

Po mir po si nuk na foli nje emigrant qe jeton atje per rregullt per ligjet per kulturen per asistencen e dhene nga shteti nga komentet e mesiperme ka shum dizinformim ju flisni sikur ushqeheni ne Mensa publike nuk keni mundesi per jete Nate per jete lluksi e makina lluksi etj e etj

Submitted by Entela L (not verified) on

Jetoj ne kanada
1- Pune Po pate mik ose rastesi nga fati
2- dokumentat skeni shanse me fitu gjygjin ,vec po gjetet ndonji drogaxhi a barbone por edhe ata ja dine hilen zanatit te tjere ju a ka fut para jush jane bere te gjithe profesioniste
3- shteti jep asistenze 630 dollare Por- DUHET STATUS OSE TE FITOSH DOKUMENTA,ndryshe merr valixhen me pare me vete te mbijetosh me mendimin se nji dite do sistemohesh.

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Kanadaja ka edhe nje te keqe tjeter shume te madhe. Po vodhe dhe te kapen te fusin ne burg, prandaj rrini ne Shqiperi se jeni mire.

Submitted by Ilir (not verified) on

Ne keshtu mundohemi te pasurohemi per nje nate duke vjedhur pasurin e dikuna tjeter. Bash ligj i mir

Submitted by Usa (not verified) on

pershendetie e kam vllaun ktu ne ks e ka nje pun te shtetit me nje rrog mesatare , i ka dal viza turistike per Usa ideja e tina osht me kalu nga usa ne kanada. Kom pytje per ata qe kan kalu neper kto rrethana.
1. A eshte e veshtir me kalu ilegal nga usa ne Kanada nese e din dikush procesin qysh shkon.
2. Nese veq kalon me sukses ne Kanada a duhet me u lajmru azil, apo duhet me qendru ne te zezen
3. A eshte e veshtir me punu ilegalisht ne kanada
4. Si jan procedurat per me e fitu te drejten me qendru ne kanada dhe sa koh te merr
5. A kan dallim provincat njana per tjetren per me i fitu letrat nese po cilen provinc duhet me shku.
Ju kisha lut kush do qe ka naj info ne lidhje me keto pika le tum shkrun se puna o pak me Urgjenc se viza i skadon .Flm shum per mirekuptim Ta gzoni shendetin Shqipe kudo qe jeni.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.