"New York Times": Gjuha shqipe, në mesin e tri gjuhëve më të vjetra të botës

Postuar në 24 Gusht, 2014 07:41

Gjuha shqipe renditet si një ndër tre gjuhet më të vjetra në botë. Ky fakt publikohet nga prestigjiozja amerikane, “New York Times”.  Sipas gazetës ndër gjuhët më të vjetra në botë është armenishtja, e dyta greqishtja e më pas vjen shqipja, prej nga e rrjedhin shumë gjuhë të tjera.

Artikulli original: http://www.nytimes.com/interactive/2012/08/24/science/0824-origins.html?smid=fb-share&_r=2&

n.k

 

Comments

Submitted by Gj (not verified) on

<p>Bravo Respublika.al, e paskeni kauar nje stad te ri ne budallekun karakteristik te mediave shqiptare. Nuk ka nevoje per nderhyrjen e A. Vehbiut, mjafton te ndjekesh linkun e sjelle ne kete shkrim per te kuptuar se vete&nbsp;artikulli jua&nbsp;eshte krejtesisht i pasakte. Gjuha shqipe siç dallohet nga grafiku eshte nje nga nendeget e veçanta te gjuhes indoeuropiane,&nbsp;dhe&nbsp;asgje me tepere. Prej saj&nbsp;nuk rrjedh asnje gjuhe tjeter, por degezimet jane dy dialektet, toske dhe gege, dhe me pas nendialektet e ketyre dy dialekteve.</p>

Submitted by Astrit (not verified) on

<p>Nje tjeter artikull i publikuar gjeresisht ne shtypin shqiptar qe mua me le te mahnitur... Ky studim eshte nje prej shume studimeve te kesaj natyre; ka karakter sugjerues (pra nuk provon definitivisht) dhe mbron nje teze shkencore shume te njohur dhe te perhapur, qe gjuha shqipe te jete bashke me lituanishten etj, nje pasardhese mbijetuese e gjuhes apo gjuheve protoindeoeuropiane. Pra informacioni eshte n nje fare mase korrelt. Por... studimi ne fjale dhe publikimi i NYT qe serviren si lajm, jane DY VJET TE VJETER!!!!!</p>

Submitted by skelari migrues (not verified) on

hahaha, mistrec i lezetshem si perhere, xhuxhumaku; por sado bezdi te na sjelle menyra se si i harxhon energjite Vehbiu, ne raste te tilla duhet kundervene budallalleqeve te trasha si ky lajm (ne disa media), ku mjafton nje arsim elementar per te kuptuar qe grafiku dhe pershkrimi nuk perputhen...sidomos ate numrin tre nuk e kuptoj nga e nxjerrin, se vetem ndarje cift dalloj une.

Submitted by respublica (not verified) on

Nje pike eshte e vertete: Titulli nuk i pergjigjet permbajtjes se lajmit dhe se dyti qe lajmi ne NYT eshte i vjeter. Mirepo, lajmi kishte marre mbi 300 lexime ne momentin e kontrollit nga redaktori perkates dhe nuk u pa me si e dobishme dhe e ndershme heqja e tij. Me kete rast nje ndjese per pakujdesine e treguar!
Se dyti, per te mbetur te "lajmi" i NYT, do vene re se sipas grafikut, diferencimi i Shqipes nga trungu indo-iranian ndodh mos gaboj, 5000 vjet me pare, njkohesisht me greqishten. Ketu do vene re se nese per greqishten njihet kalimi greqishte antike-greqishte, ne rastin e shqipes nuk njihet, ose nuk percillet ndermjetesimi i pranuar nga shkenca jone albanologjike ilirishte-shqipe. Tani grafiku eshte nje pasqyrim me natyre informuese sa me te pergjitshme dhe leximi i tij bashke me materialin perkates studimor i duhet lene profesionisteve te fushes. Por nese do te nxirnim nje "lajm" nga ky grafik, mendoj se kjo "mungese" e ilirishtes do te duhet te "debatohej", edhe pse aty mungon edhe nje tjeter gjuhe e vjeter, e njohur me mire se ilirishtja nga mbishkrimet, si trakishtja. Por edhe njehere ky eshte diskutim, ose koment qe kapercen fushen e gazetarise dhe rrezikojme te gjithe te sillemi si profane.
Se treti, mendoj se eshte krejtesisht pa vend qe edhe ketu, u perfshi emri i Ardian Vehbiut. Eshte tjeter gje kur shkrimi mban autor AV vete, ndonese edhe atehere e mira e do qe te paraqesesh argumente per temen dhe qendrimet e tij, por jo ndaj personit vete. Ne kete rast mendoj se ne disa komente eshte perdorur emri i tij ne menyre fyese dhe pa arsye fare. Nuk ndodh kjo me emrin Respublica ne hapesiren e komenteve te blogut te tij dhe edhe vetem nevoja per reciptocitet, nder arsye te tjera, mendoj se perligj kete nderhyrje sqaruese nga ana jone.
Falemnderit!

Submitted by Gj (not verified) on

<p>Ato gjuhe qe permenden aty jane gjuhet qe studiuesit i kane perdorur per studimin e tyre, se bashku me dialektet perkatese (ne rastin e shqipes se bashku me kater dialekte apo nendialekte te saj). Kane studiuar greqishten e vjeter dhe greqishten e re, persishten e vjeter dhe persishten e re, etj por nuk kane pasur mundesi te studiojne ilirishten apo trakishten (vetekuptohet perse), ndaj edhe&nbsp;nuk i kane vendosur ne grafik.</p>

Submitted by skelari migrues (not verified) on

Faleminderit per sqarimin, dhe doja te qartesoja qe jam teresisht me pikepamjen tuaj, lidhur me permendjen apo cilesimin e personave; ne ate qe shkrova Vehbiu u permend pikerisht per arsyen qe ju shkruani me poshte (madje do shtoja, edhe pse nuk ka rendesi, qe personin e permendur e vleresoj mjaft pozitivisht) pasi komenti i pare me ngacmoi... madje do thelloja pikepamjen duke thene qe edhe kur vete dikush shkruan kunder pikepamjes sone nuk justifikohen komentet negative ndaj personit.

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

<p>Me falni, por nuk e kuptoj perse emri i Ardian Vehbiut eshte tabu? Ardian Vehbiut i pelqen ta quaj vehten person publik, dhe mbase edhe eshte, per aq sa nje bllogist mund te konsiderohet i tille. Perderisa pra, ai e konsideron vehten person publik, c&#39;te keqe ka qe publiku ta permendi emrin e tij ne cilesine e gjuhetarit. Pastaj cfare domthene qe AV nuk e permend Respubliken ne blogun e tij prandaj edhe juve ketu nuk duhet ta premendni emrin e tij? Atehere psh, kot sa per shembull, ne cfare romani, a tregimi, a vjershe, a novele e ka permendur Ismail Kadareja ResPubliken, qe kur vjen puna boton shkrime per te dhe mbushet edhe me komente rreth tij? A mos valle D. Agolli sa here pi kafe e cigare deri n&#39;gush e ben duke shkruar per Respubliken ne ditarin e vet? I cova shembujt ne ekstrem per t&#39;i bere pak qejfin edhe Ardit, qe ngordhi per pak elitizem, duh!</p><p>E megjithate, perseri po e them, askush nuk desh ta ofendoje, apo percmoje Ardin, per kete mjafton blogu i tij i llo-llo-llove dhe bla-bla-blave.</p><p>Skelaro, me ty me ka ngel hatri, mire ate i lezecem po ta pranoj, po pse mistrec xhanem?</p>

Submitted by skelari migrues (not verified) on

:)

Submitted by Anonim Koqetrim (not verified) on

<p>O &quot;Gj&quot;, nuk e ka përmend Respublika Ardian Vehbiun, por Plaku Xh. Ty, qe ka mundesi je ose ndonje nga &quot;dishepujt&quot; e tij, ose Ardian Vehbiu vet, do te te pelqente ta kishte permend Prespublica, qe te veje te llafoseshe me te dhe te benit nje shkrim prej telendaresh ku te kritikonit cilesine e dobet te mediave... P.S: thuaj Ardian Vehiut, se populli e di qe nofka e re &quot;Melikjan&quot; eshte pseudonimi i rradhes se shokut Ardian... P.S.2: Thuaj gjithashtu, se nofka Kardian Vehabiu i shkon shume. Do te vazhdoj ta perdor, nuk i nenshtrohem debilleqeve politiksiht korrekte te fashostave te fsheht ai dhe sekti i tij. Pershendetje! Xhuxhu: pershendetje dhe ty! :D</p>

Submitted by Gj (not verified) on

<p>O koqe, pershendetje. Shkrimi ishte nje budallek sic nuk kisha pare te botoheshin prej vitesh, ndaj&nbsp;komentoi me shume indinjata&nbsp;ime e momentit sesa une.&nbsp;Por mesa po kuptoj tani Respublica thjesht e paska marre nga faqe te tjera. Keshtu qe po i terheq cka shkruajta,&nbsp;faji kryesor nuk eshte juaji. Hajde naten e mire, futja&nbsp;dhe ti nje sy gjume se dukesh i lodhur.&nbsp;</p>

Submitted by Mah (not verified) on

<p>Qe shqipja eshte gjuhe e vjeter dhe dege me vete dihej dhe NYT duhet te pergezohet per percjelljen qe i ben. Ne fakt tabela ilustruese nuk thote se eshte gjuha e trete me e vjeter e keshtu me rradhe por thjesht tregon se eshte siç e thashe mesiper dege me vete.</p><p>Interesant eshte fakti se shqipja barazohet me greqishten persa i perket vjetersise dhe ketu duhet fokusuar per te kuptuar mbi ç&#39;baza dhe fakte jane nisur.&nbsp;</p><p>Dihet se shqipen ashtu sikurse dhe shume gjuhe te tjera i maskoi apo mbuloi gjuha e kishes se kohes pra ajo greke dhe ne shkolla shkruhej e flitej greqisht ose ne bregdet dhe vendet me influencen veneciane, latinisht.</p><p>Jo çdo gje e shkruar me germa greke apo latine eshte domosdoshmerisht greqisht apo latinisht. Me ato germa edhe populli tentonte te shkruante gjuhen e tij, te folmen e tij.</p>

Submitted by Albi (not verified) on

Shqipja eshte rreth 12000-17000 vjeçare.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.