“Ne turqit për dikë që është kokëfortë, themi ‘arnaut lashmak”

Postuar në 17 Gusht, 2012 12:21

Kur një vit më parë, ministri turk i Arsimit, Omer Dincer, gjatë një vizite në Kosovë bëri një deklaratë mbi ndryshimin e teksteve të historisë në shkollat shqiptare, albanologu turk, Burak Kaba, ishte duke pirë një kafe në Prishtinë. Teksa kishte lexuar lajmin, që kishte marrë dhenë, e që më vonë do të hapte debat edhe në Tiranë, Kaba thotë se u ndie keq:
“M’u duk e panevojshme dhe politike ajo deklaratë. Shqiptarët dhe turqit realisht nuk kanë kësi problemesh. Madje, në Stamboll, një park tashmë ka emrin Adem Jashari”.

Këtë gusht Kaba është kthyer përsëri në Prishtinë. Njëlloj si vitin e kaluar, arsyeja është Seminari Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. Në ditën e tretë të seminarit, Kaba është prezantuar me referatin “Shqiptarët në Perandorinë Osmane”, - raporton 'Koha Ditore' në Prishtinë. Ja disa pjesw nga ky referim shkëputur nga një artikull i gjatë i së përditshmes kosovare mbi këtë seminar:

“...Në periudhën Osmane, ndikimi i shqiptarëve është aq i madh sa nuk mund të diskutohet, vetëm në pallatin osman kanë qenë 32 vezirë shqiptarë...”
“...Ndikimi i shqiptarëve në letërsi ka qenë edhe më i madh, shkrimtarët shqiptarë Shemsedin Samija e Sami Frashëri janë nga emrat më të respektuar në Turqi edhe sot. Edhe Mehmet Akif Ersoj, i cili ka shkruar himnin e Turqisë, është një shqiptar...”
“...Shqiptarët pas politikës dhe letërsisë, kanë pasur ndikim të madh edhe në arkitekturë. Arkitekt Sinani është një prej më të njohurve; ndikimi i tij në arkitekturën turke është i njohur me Pallatin Osman që sot njihet si “Ministria e Urbanizmit”...”
“...Gjurmët e ndikimit shqiptar në Turqi, shihen sot gjithandej edhe në leksikun dhe kulturën turke (ai ka përmendur fjalën “arnaut” si më të përdorurën). Shembull: kur dëshirojmë të themi për dikë se ka inat të fortë, themi ‘arnaut inadi’ ose për dikë që është kokëfortë, themi ‘arnaut lashmak”. (A.N.)

Artikulli i plotë:
http://www.kohaditore.com/?page=1,5,111634
Foto:
“Arnaut blowing smoke at the nose of his dog” – piktura e famshme (1882) e Jean Leon Gerome

Comments

Submitted by Anonim (not verified) on

<p>De-Islamifikimi dhe de-turqizimi duhet te ndodhe ne Shqiperi. <strong>Duhet te filloje me referendumin kunder ezanit 5 here ne dite</strong> ne nje shtet laik ku nuk jane as 10% myslimane.</p><p>Turqit dhe Islami kane sjell veç te keqija ne trojet shqipare, aq sa edhe nuk ka konsiderojne me Europiane dhe te bardhe, te huajt.</p>

Submitted by raimondi (not verified) on

<p>Kjo fotot aty eshte e bukur shume, se tregon tipin e shqiptarit qe ngacmon kedo ....Ai patrioti jone aty ka qene vetem ,&nbsp; me qenin, &nbsp;dhe per te tall bythen me qenin i ka fryre me tymin e duhanit hahahahahahaha</p><p>&nbsp;</p><p>Sa per fene , ashtu eshte , duhet bere nje referendum midis nesh q ejemi myslymane dhe ta heqim fare nga qarkullimi kete fe, se eshte fe skandaloze qe&nbsp; nuk ka azgje te perbashket me vetite e shqiptarit --</p>

Submitted by Paul Tedeschini (not verified) on

<p>Islamizimi i shqiptarve ka qene fatkeqesia ma e madhe e shqiptarve, e cila do te zgjasin edhe pak mbasi perqindja e tyne sa vjen e zvoglohet.</p>

Submitted by Relapso (not verified) on

<p>Pal, shqiptaret kurre nuk u ismalizuan vertet. Islamizimi i tyre ka qene gjithmone sa per&nbsp;fasade. Sot eshte pothuaj inekzistent. Sipas ca zerave te brendshem nga instituti i statistikave qe u referohen rezultateve te papublikuara te censusit, vetem 20% e te intervistuarve deklaruan fene muslimane, por une jam i bindur se nje perqindje fare e vogel e tyre jane vertet praktikante. E njejta gje ndodh edhe me ortodokset dhe katoliket. Vetem nje perqindje e vogel e te deklaruarve si te tille shkojne rregullisht ne kishe, madje shume syresh as qe jane pagezuar, sepse kane lindur ne 30 vitet e fundit te diktatures. Prandaj Pal, rri i qete,&nbsp;boll me kete fiksim patologjik qe te ka mberthyer.</p>

Submitted by Dibra. (not verified) on

Per ty adhurues I djallit esht fatkeqsi islamizimi I shqiptateve.mos u merrakos se di tju vije dita shum shpejt qe di pendoheni per gjithcka thoni dhe beni.ndersa per ne qe jemi musliman kjo eshr miresia me e madhe qe Zoti na ka dhene.te njohesh Krijuesin e gjickaje dhe poseduesin e gjithckaje ne fakt nuk deshe shum filozofi dhe zgjuarsi, por te adhuroje cdo gje pervec ATIJ duhet te ishe shum naiv budall pa mend dhe shum I flliqt , qor shurdh memec ... mus u gezo shum numri I paket I njerezve te mir por shqrtsoju shumices se degjeneruar apo te derrizuar si puna jote.

Submitted by Gjon (not verified) on

<p>Z. Kaba si albanolog ka folur per ndikimet e shqiptareve jashte trojeve shqiptare, por se si ndikoi pushtimi turk ne Shqiperi dhe se cilat qene pasojat per gjuhen shqipe nuk e ka permendur...</p>

Submitted by Dibra. (not verified) on

Gjon.pasojat e gjuhes shqipe jane kto qe I sheh.ne qe po komunikojm shqip per mrekulli.ndersa ndikmi ne trojet shqiptare I ke qartesisht te dukshme.qytetet me te bukura dhe me te zhvilluara ishun ato shqiptare ne te gjith rajonin me gjith numrin e paket qe kishin.shih beratin gjirokastrn shkodren prizrenin ohrin shkupin ulqunin selanikun etj etj..gjuha u ruajt pikerisht aty ku kishte musliman ndersa ku ishin te krishter u sllavizuan greqizuan italianizuan ....kur te flasesh nqs nuk din lexo.megjithse kjo pun nuk don shum filozofi , thjesht hidh nje sy reth e rrotull dhe e verteta esht shum e qart.

Submitted by altin goxhaj (not verified) on

<p>Turqia eshte nje vend mik dhe shume i fuqishem, me influence te jashtezakonshme ne politiken boterore (nje nder 10 vendet me me ndikim ne bote) pasi eshte fuqia me e madhe ushtarake e botes myslimane dhe nje vend me zhvillim te jashtezakonshem ne te gjitha fushat. Turqia eshte &quot;armike&quot; me shtete qe kane interesa te kunderta me shqiptaret si Greqia, Rusia e per pasoje dhe Serbia. Turqia eshte nje aleat natyral i USA qe eshte edhe vendi me me interes per politiken tone te jashtme dhe qe i detyrohemi shume per rolin mbrojtes qe luan per interesat e shqiptareve. Turqia ka nje interes te vecante per shqiptaret ne Ballkan dhe kjo konvertohet edhe ne garanci ushtarake ne rast te cdo cmendurie qe mund te riskohet ne dekadat e ardhshme. Turqia ska asnje pretendim ndaj shqiptareve perkundrazi komuniteti me origjine shqiptare ne Turqi luan nje rol te jashtezakonshem ne rritjen e ndjenjave proshqiptare ne shtetin dhe popullsine turke. Turqia eshte nje vend mik ne kuptimin e plote te fjales dhe ne kemi nevoje per influencen dhe miqesine turke shume me teper se cka nevoje turku per ne. Gjeopolitika e NEOTOMANIZMIT nuk sjell asnje problem minimal per shqiptaret perkundrazi eshte e gjitha ne favor te interesave te shqiptareve pasi nuk synon asgje ne dem te Shqiperise e aq me pak te pengoje integrimin europian pasi nuk favorizon asnje pengese ne kete drejtim.</p><p>SHKURT: SHYQYR QE I KEMI TURQIT ME VETE;-)</p><p>p.s. sa me pelqen ajo fjala ARNAUT INAD;-)))))</p>

Submitted by Anonim (not verified) on

<p>Ushtarakisht, Irani eshte me i fuqishem se Turqia, pa marr ne konsiderate rolin e Iranit ne tregtine e naftes qe eshte edhe me rendesishme.</p><p>Here tjeter merri faktet mire, kërme e ndyrë turke!</p>

Submitted by Arber (not verified) on

<p>Ti pergjigjesh nje pyetje si &quot;Kush eshte fuqia me e madhe ushtarake myslimane&quot; eshte veshtire te arrish ne konkluzione te sakta.</p><p>Por do thoja qe as Irani dhe as Turqia, por <strong>Pakistani</strong>, te cilet posedojne edhe bomben atomike. Keshtu qe te dy jeni gabim.</p>

Submitted by Altin Goxhaj (not verified) on

<p>te linku qe kam vene percaktohen edhe indikatoret qe percaktojne shumatoren qe perdoret per krahasim</p>

Submitted by Bardhi (not verified) on

<p style=""><strong>Respekte per analizen A. Goxhaj, vertetesine dhe saktesine e se ciles nuk mund ta zhbejne me fyerje te uleta anti-shqiptaret injorante te mesiperm.<br />Si duket edhe Enver Hoxha nuk pati shume faj kur i futi ne pushkatim disa nga prifterinjte katolike, pasi ATDHEU I TYRE ESHTE VATIKANI.<br />Fondametalistet e kriminelet katolike, si anti-shqiptari i mesiperm dukagjinas me emer &quot;<strong style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; background-color: rgb(241, 241, 241); ">Paul Tedeschini&quot;, nuk ka as Shqiperi e as shqiptare, ata njohin vetem Papatin dhe Vatikanin mason dhe satanist, si shtet te tyrin.</strong></strong><br />&nbsp;</p>

Submitted by Alessandro VI (not verified) on

<p>Dukagjinasi &quot;Paul Tedeschini&quot; eshte nje pjestar i devotshem i familjes sone &quot;BORGIA&quot;.Nese nuk e di cfare jemi ne te tregoj se jemi nje familje PAPALE qe kemi kryer mardhenie seksuale babe e bije,vella e moter kemi ber cdo krim dhe kemi qene cdo gje.Nejse ........</p>

Submitted by Altin Goxhaj (not verified) on

<p>E ke shume gabim. Prifterinjte katolike kane qene atdhetare nacionaliste ndaj dhe Enveri i vrau sepse ishin e vetmja opozite reale ne shpelarjen e truve qe planifikoi komunizmi per shqiptaret. Pavaresia e Shqiperise ne 1912 nuk mund te imagjinohet pa rolin e jashtezakonshem te komuniteteve fetare si katolike, ortodokse ashtu edhe muslimane dhe bektashije. Roli i muslimaneve shqiptare eshte i jashtezakonshem ne Rilindjen tone Kombetare (por edhe pastorale se ai ishte niveli i botekuptimit te popullsise se kohes). Vellezerit Frasherit, Hasan Prishtina apo Pashko Vasa (Vaso Pasha;-) kihin nje influence te jashtezakonshme nderkohe qe vellezerit Frasheri krijuan <u><strong>premisat </strong></u>e mirekuptimit turk ndaj pavaresise se Shqiptareve pa reaksione te dhunshme pasi ekzistonte dhe nje prapavije kunder pavaresise nga Perandoria Otomane ne 1912. Nderkohe qe katoliket dhe ortodokset jo grek (shqiptare dhe arumune) ishin motori levizes i identitetit kombetar. Ismail Qemali ishte nje diplomat i klasit te pare qe dinte kur duhej te vepronte dhe kur duhej te ndalonte dhe kjo solli nje pavaresi te pranuar ne kohen e duhur ne vendin e duhur dhe me njerezit e duhur. Mos te harrojme rolin e Themistokli Germenjit ortodoks dhe e bektashinjve Butka ne mbrojtjen e kufirit shqiptar ne Korce dhe Erseke nga aneksimi grek. Cdo akuze mbi baza fetare eshte nje idiotesi sepse ne idiotesine e historise tone te pakten i kemi disa vlera sic eshte bashkejetesa nderfetare dhe roli i perbashket i shqiptareve dhe komuniteteve fetare pavaresisht bindjeve fetare ne mbrojtje te ceshtjes kombetare.</p><p>Gjeopolitika e sotme i jep Shqiperise nje avantazh te jashtezakonshem ne aleanca. Shqiptaret kane mbeshtetje dhe perkujdesje nga USA ku lobi shqiptar musliman dhe ortodoks eshte prezent dhe sado i vogel eshte ne gjendje te merret ne konsiderate ndersa fati i shqiptareve per te pasur probleme pikerisht me ata qe ka edhe USA (Ruset prej Serbeve) dhe cenimin e interesave amerikane nga perzenia e bazave amerikane ne Greqi pas Luftes se Ftohte. Ndjenjat proamerikane te shqiptareve garantojne influencen amerikane ne rajon me kosto me te ulet dhe ne terma afatgjata. Raporti me Austrine edhe si pasoje e nje gjeopolitike te vjeter por gjths aktuale eshte ne avantazh te shqiptareve pasi Perandoria e dikurshme AustroHungareze ka pasur nje raport te vecante me myslimanet dhe katoliket e Ballkanit (sllovenet, kroatet, shqiptaret dhe boshnjaket e Bosnjes dhe myslimanet e Sanxhakut) sjell nje mbeshtetje te interesave shqiptare jo pak te rendesishme. Italia eshte nje vote permanente proshqiptareve ne cdo rast dhe pa ndalese ndersa Vatikani &quot;bekon&quot; rregullisht prosperitetin e shqiptareve ne rajon me lloj lloj influencash te padukshme ne politiken rajonale dhe me gjere. Kroacia dhe Slovenia mike ne dite te veshtira si per ta dhe per ne jemi aleat ne politikat dhe marevshjet rajonale. <strong>Turqia nje mik i jashtezakonshem dhe besnik i shqiptareve ne 100 vjet pa asnje ndalese.</strong> Nje maredhenie e shkelqyer me Izraelin merite e politikes sone te jashtme dhe e vetmja ambasade izraelite ne Ballkanin Perendimor ndodhet ne Tirane, dhe e gjitha kjo si pasoje e theksimit te nje casti historik shume domethenes per historine e Izraelit ku shqiptaret mes 100 budalliqeve te tyre historike diten te demostrojne vlera tipike qe i kane ne arketipin e tyre kulturor. Nderkohe Shqiperia si anetare e Konferences se vendeve Islamike ka nje vote qe here e perdor e here jo aq sa na ka interesuar gjithmone ne konsensus dhe e orientuar nga faktori amerikan. Me Kinen kemi maredhenie shume te mira duke reduktuar disi demet nga avantazhi i maredhenieve Serb0-Kineze. E vetmja humbje gjeopolitike e shqiptareve ne keto 100 vjet ka qene nje humbje e vogel aleancash historike: Rumania (se kam kuptuar kure se si keto 50 vjet humbem nje mik kaq te ngushte dhe kaq historik te shqiptareve, nje vend qe ishte qendra e suportit te identitetit te shqiptareve dhe te mbrojtjes se pavaresise se Shqiperise) por per fat te mire Rumania sot sperfaqeson me asgje dhe kosto eshte praktikisht 0.</p><p>Ku ka me mire se kaq??? Politika jone e jashtme ne nivel makro meriton noten 10 sepse ka ditur te prodhoje keto realitete dobiprurese per shqiptaret. Edhe Nano por shume me teper Berisha kane merite te jashtezakonshme qe i kane ushqyer keto avantazhe duke krijuar stonature me zhvillimet e brendeshme ku kriza politike ka qene permanente. Duket kur shqiptaret operojne jo me shqiptare diken me bo pune, kur vjen puna qe shqiptaret te operojne me shqiptare kriza eshte e vetmja gjendje normaliteti;-)</p>

Submitted by Paul Tedeschini (not verified) on

<p><strong>Sa me vjen keq per ate qenin ne fotografine e ketij shkrimi, se kujt i rrin besnik !!!!!! Nji turkut.</strong></p>

Submitted by Paul Tedeschini (not verified) on

<p><strong>Dukagjinsit jane puro shqiptar, te paperdhjer me turq. Ju jeni truq antishqitar.</strong><strong>Numri i juej po zv</strong><strong>oglohet çdo dite.</strong></p>

Submitted by H (not verified) on

<p>Ku po zvogelohet ne endrrat e tua? Ruaj fisin Paul, se mos kthehet ne Islam dhe te bie ndonje infarkt pastaj::))</p>

Submitted by H (not verified) on

<p>Qeni ka hyp ne sixhade si rrallehere ne jeten e vet. A thua nga kjo foto ta kete origjinen shprehja e famshme&quot; &quot;hipi qeni ne sixhade&quot;?</p>

Submitted by Anonim (not verified) on

<p>crendesi ka kush eshte fuqia me e madhe ushtarake rendesi ka kush eshte aleati yt.ju mund te shikoni se kur kane pasur nevoje per aleance edhe shtete katolike si franca psh ia kane pasur nevojen turqise ne kohe te vjetra.ajo qe skuptoni eshte se po silleni ne menyre shume servile dhe siperfaqesore ne raport me fene si njehere e nje kohe qe nje pjese si ju u be me fe myslymane tani po kjo pjese kerkon te behet katolike.Turp ruajuni nga ndeshkimi i zotit.</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.