Takimi Kodheli – Al Saud: Siria, një shtet që po bie. Flitet për bashkëpunim ushtarak me Arabinë Saudite

Postuar në 11 Tetor, 2016 12:29

Mimi Kodheli, ministre e Mbrojtjes e Shqipërisë, ndodhet për një vizitë në Arabinë Saudite, ku është takuar me zëvendësprincin e Kurorës, zëvendës i dytë i kryetarit të Këshillit të Ministrave dhe ministër i Mbrojtjes, lartësinë e tij mbretërore, Muhammad bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud. Në bisedën mes të dyve, Kodheli ka pranuar tezat e sauditit për situatën në Lindjen e Mesme, mes të cilave edhe ajo se “Siria është një shtet që po bie”. Në njoftimin e vet për këtë takim, zyra e shtypit e Ministrisë së Mbrojtjes informosn se Kodheli ka identifikuar armiq të përbashkët që Shqipëria dhe Arabia Saudite kanë.

Ne duhet të luftojnë armiqtë e përbashkët, duhet të jemi bashkë në tema dhe vlera të rëndësishme”,- nënvizoi znj. Kodheli.

Për Al – Saud armiqtë e stabilitetit janë ideologjitë ekstremiste, por edhe shtete të caktuara, ku nuk është e vështirë të kuptohet se fjala është për Iranin dhe Sirinë.

Ka shtete që kanë rënë, shtete që po bien si dhe ideologji ekstremiste, dhe si rrjedhim të gjitha këto reflektohen në të gjithë botën”,- u shpreh ai në një aludim të qartë për Sirinë. Shqipëria ka marëdhënie me armiqtë shtetërorë të Arabisë Saudite dhe nuk dihet nëse ka ndonjë akt armiqësor ndaj saj nga Irani dhe Siria. Po kështu me rëndësi është edhe theksimi nga Kodheli i nevojës për bashkëpunim në fushën ushtarake.

Comments

Submitted by njoni (not verified) on

U shtua lista e armiqve? Hem! Tashme jemi bere miq dhe vellezer edhe me arabet e Arabise Saudite, demokratet me te medhenj ne bote!!!

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

O Mrike, a munesh me na i thane cilt jan kta anmiq t'perbashket????

Submitted by Takimi e stakimi (not verified) on

Armiku i perbashket eshte ai qe ta fut nga prapa.
Prandaj, Mrika ee ka mire, or xhuxhumak.
Ti i di mire keto pune, se je plak.
Ai qe ta fut nen brez, ai qe ta fut nga prapa, shqip, kush te fut ujin nen rrogoz, ai eshte armku i perbashket.
Aferim.

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Or taj Takimi, ai qe ta fut ty nga prapa psh mund te jete vetem armiku jot, po jo imi apo jo? Dhe Une kur pyeta e pata fjalen qe te na kish thene ndonje armik konkret te perbashket me Arabine Saudite se keshtu si i bie ti nga Kina me fjale te pergjitheshme nuk jep ndonje kontribut te madh per mbledhjen e celules. Edhe nje pyetje per ty, perse e ndron vazhdimisht nickun dhe nuk mban gjithmone te njejtin, apo ke frike se te del idiotlliku konstant?

Submitted by Takim stakim (not verified) on

Ne kohen tone, pyeten nje shites se a keni LETER HIGJENIKE, dhe ai i shkreti, si injorant 24 karatesh, i pergjigjet se nuk kemi leter higjenike, por kemi leter zmerile, qe nga me e imta deri ne me te ashpren, dhe ne rast se nuk e bejne pune edhe keto, kemi lima dhe ne fund fare, kemi edhe gur zmeril.
Nenteksti eshte i qarte o xhuxhumak.
Vete KRUHESH, pa te ngacmuar njeri.
Nuk jane budallenj njerezit.
Sot, nuk ha me njeri BAR, si ne kohen tende, per mos te tradhetuar idealet e marksizmit.
Per,kujtese, perfundimisht, VETE PO KRUHESH, DHE PO,TE KRUHET KEQ, SHUME KEQ.
Tung, dhe ishalla behesh PLAK qe ze mend, ose rri pa mend, vetem mos u kruaj me te tjeret pa te te ngacmuar njeri.
Kaq. Pike.

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Or taj Takim, a te doli shume gjak kur perdore letren zmerile, apo te pelqeu me shume lima? Po ti shikosh ato komentet pak me siper je ti qe ke filluar ta krruash, si duket te ka ngelur zakon qe nga mbledhjet e celules, apo qe kur te perdhunonin te gjithe antaret e celules aty tek ballkoni mbrapa.

Seriozisht tashti, a ke te me tregosh ndonje armik te perbashket konkret te Shqiperise dhe Arabise Saudite apo jo? Te tjerat jane pordhe me rigon, ose me zmerile po deshe.

PS. Pseudonimi im nuk ka te beje me moshen biologjike, i dedikohet mencurise sime te rralle.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.