Test i ri nga Korea e Veriut – kryhet lëshimi i një rakete balistike nga një nëndetëse

Postuar në 24 Prill, 2016 11:41

“CNN” raporton se Korea e Veriut ka kryer sot lëshimin e një rakete balistike nga një nëndetëse në bregun lindor të gadishullit korean.  Lajmi është referuar nga zyrtarë të Koresë së Jugut spas të cilëve raketa ka fluturuar për 30 km, një test i pasuksesshëm siç cilësohet, pasi objektivi ishte për 300 km.  Gjithsesi agjencia koreanoveriore e lajmve “KCNA” raporton se testi ishte i suksessshëm dhe se ai u mbikëqyr personalisht nga lideri i vendit, Kikm Jong Un. Pas këtyre aksioneve laku i sanksionevendaj Phenianit pritet të shtrëngohet, pasi edhe nëse ato nuk përbëjnë kërcënim për fuqinë kryesore të interesuar në këtë çështje, SHBA, janë kërcënim për rajonin. Edhe Franca, një vend kryesisht larg ambicieve reale në Lindjen e Largët, ka bërë thirrje për shtrëngime të reja.  

 

http://edition.cnn.com/2016/04/23/asia/north-korea-launches-missile-from...

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.