testi

Videolajm/Rusia teston me sukses raketën hipersonike "Kinzhal"

Postuar në 11 Mars, 2018 17:14

Ministria ruse e Mbrojtjes deklaron se ka kryer me sukses testimin e raketës hipersonike "Kinzhal", e cila është lëshuar nga një avion Mig-31. Raketa e cila arrin shpejtësi 10 herë shpejtësinë e zërit ka rreze 2000 km dhe u shpëton sistemeve mbrojtëse që përdoren sot. "Kinzhal" bashkë me armatime të tjera u prezantuan javën e kaluar nga presidenti rus, Putin si pjesë e riarmatimit të Rusisë dhe shkëputjes në epërsinë teknologjike ndaj Perëndimit. Mes këtyre armëve bëjnë pjesë edhe raketa apo dronë nënujorë me energji barthamore dhe pavarësi të pakufizuar.

Turp!

Postuar në 16 Janar, 2018 11:19

Në dhjetor të vitit të kaluar peshëngritësja shqiptare, Romela Begaj u shpall kampione e Botës duke fituar medalje ari në stilin e shkëputjes. Por historia është përsëritur ashtu si në vitin 2014 kur ajo rezultoi me doping pas suksesit në boterorin e Kazakistanit. Sipas Top Channel, testi antidoping e ka nxjerrë atë pozitive, duke i shtuar një tjetër njollë peshëngritjes shqiptare.

Paralajmërim i fortë i SHBA për Korenë e Veriut

Postuar në 30 Nëntor, 2017 12:17

Uashingtoni ka kërcënuar përsëri udhëheqjen e Koresë së Veriut se do ta "shkatërrojë plotësisht" nëse do të shkohet në luftë luftë pas testimit të raketave balistike.
Peniani me raketeta e avancuara ndërkontinentale që disponon ka brenda rrezes brendësinë e kontinentit amerikan. 
Duke folur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i cili u mblodh për të diskutuar testimin e ri, Ambasadori e SHBA,  Nike Haley paralajmëroi se

Një test i parakohshëm për "reformatorët" e drejtësisë

Postuar në 22 Tetor, 2017 10:27

Një numër i madh i atyre që ditët e fundit, në një mënyrë apo një tjetër, i kanë dalë në mbështetje Sajmir Tahirit, shfaqin një tipar të përbashkët: një indiferencë shembullore ndaj pyetjes, nëse ai është me faj apo jo për akuzat që i janë ngritur. Me një zell prej komsomolasish, sheh të rreshtuar militantë partie por edhe figura publike që i bien papushim daulleve të betejës për të mbrojtur Tahirin me çdo sakrificë. Paradoksalisht, në disonancë totale me mesazhin fillestar të liderit suprem, që la të kuptonte që Tahiri do lejohej ti nënshtrohej testit të drejtësisë. 

Korea e Veriut teston raketë të re – mund të arrijë Alaskën

Postuar në 04 Korrik, 2017 10:26

Korea e Veriut deklaron se ka kryer testimin e një rakete balistike ndërkontinentale e quajtur Hwasong – 14. Ajo u shfaq në paradën e fundit ushatarake dhe përbën befasinë e radhës për vëzhguesit e ndryshëm të këtij vendi. Shpesh është shtruar pyetja se nga vjen teknologjia e nevojshme për zhvillimin e këtyre armëve në një vend kaq të izoluar.

Për rastin e fundit, televizioni kombëtar njoftoi se lëshimi ishte i suksesshëm dhe se raketa udhëtoi 934 km dhe udhëtoi për 39 minuta. Ajo mund të godasë Alaskën në territory amerikan, por vetë SHBA-në apo Havain.

Zgjedhjet e Kavajës si test për peshën e LSI-së dhe sfidë për PD-në

Postuar në 03 Prill, 2017 14:25

Zgjedhjet e Kavaajës po shndërrohen në një test përgatitor për zgjedhjet e përgjithshme që mbahen së afërmi. Kjo mund të shihet në qëndrimet e Lëvizjes Socialiste për Integrim që vlerëson te përballja e vetme PS-PD në një zonë që konsiderohet tradicionalisht bastion i së djathtës po që në vitin 2015 ndryshoi kah, një mundësi për të evidentuar peshën që ka.

Pentagoni: Nuk përjashtojmë veprimin ushtarak ndaj testimeve të Koresë së Veriut

Postuar në 09 Janar, 2017 14:37

Ndërkohë që presidenti i zgjedhur në SHBA, Donald Trump, deklaron se testi I raketave ndërkontinentale balisitke të Koresë së Veriut, nuk do të ndodhë, sekretari i Mbrojtjes, Ashton Carter, ka shkuar më tej duke bërë të qartë se nuk përjashtohen veprimet ushtarake.

Trump: Testim për emigrantët që duan të hyjnë në ShBA

Postuar në 15 Gusht, 2016 20:43

Kandidati republikan për president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka deklaruar se do të vendosë një testim të detyrueshëm për emigrantët që hyjnë në vend. Testi do të ketë natyrë ideologjike dhe do të shtrojë pyetje sesi e shohin emigrantët Amerikën, vlerat e saj për lirinë e besimit, barazinë gjinore dhe të drejtat e gayve.

Një përpjekje franceze kundër Majlinda Kelmendit

Postuar në 08 Gusht, 2016 23:05
Majlinda Kelmendi, medalistja e xhudos në Lojërat Olimpike të Rio de Zhaneiros ka ardhur sërish në vëmendje, por kësaj radhe për një test të refuzuar antidopingu. Refuzimi është konfirmuar nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos, por edhe nga trajneri i saj, Agron Kuka. Federata sqaron se testi ka qenë i paplanifikuar dhe i është kërkuar sportistes kosovare në qershor, kur ajo për përgatitej në Francë për lojërat e Rios.
Nëse do të jepen sanksione ato do të mund të aplikohen vetëm në territorin francez”, deklaron Federata, raporton “The Guardian”. 

Kryeministri ironizon “brenda murit të Facebook” dhe mohon përgjimin. A nuk është më mirë – edhe për të – që Sajmir Tahiri, t’i nënshtrohet Poligrafit?

Postuar në 16 Maj, 2016 15:30

Parlamenti është vënë në lëvizje për të zbardhur të vërtetën e pajisjes së përgjimit që pretendohet se disponon dhe përdor policia në shkelje të ligjit. Presidenti i Republikës ka zyrtarizuar shqetësimin e vet në këtë drejtim – përtej konsideratave politike, Bujar Nishani përfaqëson një institucion dhe ndaj tij nuk mund të përgjigjesh me deklarata politike.

Pages

Subscribe to RSS - testi