Aeroporti i Tiranës kalon në duar të kinezëve?

Postuar në 30 Mars, 2016 15:54

Aeroporti i Tiranës, menaxhimi dhe shfrytëzimi i tij, mund të kalojnë në duart e kinezëve. Ndonëse qeveria shqiptare dhe koncesionari gjerman janë në negociata për heqjen e ekskluzivitetit dhe, gjermanët po verpojnë në bursë. “Mësohet se ka disa muaj që kinezët e “Fairmont Investment Group” janë në bisedime me palën gjermane për të blerë aeroportin dhe tashmë po shkojnë drejt finalizimit të shitjes. Burime konfidenciale thonë se blerja e aksioneve të TIA-s është çështje ditësh. Të pyetur zyrtarisht, drejtuesit e aeroportit nuk kanë pranuar të bëjnë komente mbi këtë çështje, por as nuk kanë mohuar tentativat për tu larguar nga Shqipëria. Ndërkaq pranojnë se marrëveshja mes tyre dhe qeverisë shqiptare për të hequr të drejtën ekskluzive të fluturimit është shumë afër”, raporton “Vizion Plus”. Ky është rasti i dytë që një konçesionar që operon në Shqipëri vendos shitjen e ploë të aksioneve, pas Bankers Petroleum, që u shit po te një grup kinez. Largimi i palën amerikane të Rapiscan, nuk hyn në llogari, pasi konçesinari sapo kishte nisur punë. Çdo gjë po ndodh në bursë dhe qeveria nuk ka të drejtë që të veprojë. Fitimi i konçesionarit është 12 milionë dollarë në vit dhe ka operuar në kushte monopoli. Humbja e këtij të fundit duket se ka sjellë edhe dëshirën për t’u larguar. 

 

http://vizionplus.al/kinezet-do-te-blejne-rinasin/

Comments

Submitted by Filip SCUTARI (not verified) on

Mire e ka Tedeschini, per te shkuar ne Rinas, duhet t'i biesh nga Kina.
EX ORIENTE LUX
EX ORIENTE PAX
Sic duket, mbi kete do te jene nisur, kur kane rene dakort per Rinasin.

Submitted by Profesori (not verified) on

Mbani mend, kur te vije ndonje Rus nga Qipro, apo ishujt Kajman, e te bleje ndonje prone Fazllici apo ndonje prone te Zen Berishes me ndonje emer, qe s'dihet, si puna e RAPISCSAN- it, Po ndonje koncensioni tjeter qe nuk po i del emri i pronarit.
Duam, s'duam, ruset do te na hyjne nga penxherja.
Deri ketu do te arrije hakmarrja e Sali Berishes.

Submitted by Paul Tedeschini (not verified) on

Rust vejne ekuliber ne Ballkan (si gjithmone), por KURR MA nuk do te futen ne Ballkan.

Erdhi koha qe edhe Erdoganit po i vehet frè ne Ballkan.
Maqedonia mbeshtetet nga Europa sepse po i sherben per frenimin e refugjatve. Kshtu nipave dhe vllezerve te Erdoganit ne Maqedoni do ti dobsohen rrajte.
Erdogani rrzoi avjonin rus me krye te vet pa marre aprovimin e komandes se NATO-s. Nuk futet Prendimi ne aventure ushtarake kundra rusve per shkak te nji fudulli si Erdogan.

Submitted by Filip SCUTARI (not verified) on

Ok me Erdoganin.
Kujdes me ruset, se kur t'a fusin, e merr vesh mbas dhjete vjetesh se ku do te te djegi.
Gjithsesi, ok.
Tung.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.