kinezët

BE-ja, gjobë 200 milionë € Greqisë. Lejoi futjen e mallrave kineze nën vlerë

Postuar në 15 Janar, 2019 11:42

Zyra kundër Mashtrimit në Bashkimin Europian, ka gjobitur Greqinë me 200milionë euro për shkak se kjo e fundit nuk ka arritur të ndalojë një skemë mashtrimi të madhe nga grupet kriminale kineze që importonin mallra me çmim shumë të lirë përmes portit të Pireut. Importuesit kinezë ja dolën të shmangin detyrimet e ndryshme përfshirë TVSh-në(tatimin mbi vlerën e shtuar), duke kryer veprimtari ekonomike jashtë kontrollit. 

Një hap para klonimit të njeriut

Postuar në 24 Janar, 2018 23:36

Për herë të parë shkencëtarët arrijnë klonimin e dy majmunëve, duke përdorur teknikën e cila krijoi delen e famshme Dolly 22 vjet më parë.

Klonimi u krye në një laborator në Akademinë e Shkencave në Shangai. Majmunët identikë Zhong Zhong dhe Hua Hua janë të parët që krijohen me teknikën e transferimit të qelizave të vetme, që përfshin kalimin e ADN-së së bërthamës qelizore në një qelizë vezësh të dhuruara, e cila më pas zhvillohet në një embrion

Kinezët tërhiqen përfundimisht nga Rruga e Arbrit, investimi mund të kryhet nga një firmë shqiptare

Postuar në 29 Tetor, 2016 10:40

Kompania kineze “China State Construcion” ka tërhequr ofertën e bërë në qeverinë shqiptare në lidhje me ndërtimin e Rrugës së Arbërit. Kj lëvizje e papritur duket se do të vërë në vështirësi premtimin e qeverisë shqiptare për të nisur punimet në pranverën e vitit 2017. Sipas burimeve zyrtare kinezët kanë 6 muaj që janë shprehur se nuk do të ndërtojnë këtë rrugë, pasi dhe vetë pala shqiptare këmbënguli në uljen e kostos së ndërtimit.

Berisha: "Qeveria kineze ka nisur hetim për rrugën e Arbrit"

Postuar në 02 Shtator, 2016 21:57

Ish- kryeministri Sali Berisha ka deklaruar sot gjatë një prononcimi për gazetarët se qeveria kineze po heton praktikën e ndjekur për rrugën e Arbrit, ku u përfshi edhe Exim Bank, bankë investimesh shtetërore në vendin aziatik.

Porti i Pireut kalon në duart e kinezëve të Cosco-s

Postuar në 10 Gusht, 2016 11:05

Kompania kineze Cosco Shiping do të realizojë të mërkurën blerjen e shumicës së aksioneve të portit të Pireut në Greqi. Në këtë mënyrë kurorëzohet një proces që zgjati më shumë se katër vjet dhe që në moment i vuri në provë raportet e qeverisë Tsipras me Pekinin.
Fillimisht, arkën modeste të shtetit grek do të futen më shumë se 280 milionë euro, që i korrespondojnë çmimit për 51% të aksioneve dhe e bëjnë kompaninë kineze pronare të portit të Pireut.
Cosco do të marrë edhe 16% të aksioneve pasi të përfundojë planin e investimeve.

Në pikëpyetje shitja e Bankers te kinezët e Geo-Jade Petroleum

Postuar në 01 Gusht, 2016 11:25

Shitja e Bankers Petroleum te kinezët rrezikon të dështojë. Kompania kanadeze njoftoi se është finalizuar nj shtyrje e transaksionit të koorporatës tek degëte Geo-Jade Petroleum Corporation nëv azhdimësi të marrëveshjes që daton më 19 Mars, 2016. Marrëveshja parashikonte që Geo-Jade të blinte të gjitha aksionet e Bankers përmes degëve të saj me njëçmim prej C$2.20.

"Bankers Petroleum": Autoritetet kineze shtynë miratimin e shitjes

Postuar në 21 Korrik, 2016 17:18

Kompania "Bankers Petroleum" ka njoftuar se autoritetet kineze kanë shtyrë me një muaj miratimin e shitjes tek "Geo-Jade Petroleum Corporation". Por në njoftimin e kompanisë thuhet se të dyja shoqëritë, "Bankers" dhe "Geo-Jade" janë të angazhuara për përfundimin e transaksionit.

"TemaTv"

Zv.ambasadori amerikan, Muniz: Kinezët bëjnë mirë që vijnë në Shqipëri, por qeveria duhet të shohë pse po ikin kompanitë amerikane

Postuar në 04 Maj, 2016 10:55

Apeli i shoqatave apo binzesmenëve të huaj në Shqipëri, rreth klimës ekonomike po rezulton me pasoja në nivel politik. Ka disa javë që kreu i Dhomës Amerikane të Tregëtisë në Tiranë ka shprehur disa shqetësime për klimën e biznesit, politikën fiskale dhe korrupsionin. Sipas tij nuk dihet pse qeveria shqiptare shmangu ardhjen e një miliarderi amerikan në Tiranë kur nga ana tjetër kërkon investime të huaja. Këtyre zërave sot iu është shtuar edhe një zë politik: Zëvendësambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, David Muniz.

Hetim shitjes së Bankers te kinezët

Postuar në 25 Prill, 2016 09:09

Shitja e 100 % të aksioneve që ka të drejtat ekskluzive për kërkimin  dhe prodhimin e naftës në zonat më të mëdha në Shqipëri, Bankers Petrolium” firmës kineze “Geo Jade Petrolium” po hetohet nga Autoriteti i Konkurrencës. Gazeta “Mapo” thotë se aktualisht ka nisur kontrolli për mënyrën e përfitimit të të drejtave të kësaj kompanie si dhe për të parë nëse ka ose jo kufizim të tregut.

Kinezët ofrojnë 90 milionë dollarë për aeroportin e Rinasit

Postuar në 16 Prill, 2016 21:36

Burime jozyrtare konfirmuan për Top Channel se është firmosur shitja e aeroportit të Rinasit mes kompanisë kineze dhe konçensionarit gjerman TIA. “Everbright Global Airport and Investment Fund” konsiderohet se e ka blerë konçesionin për 90 mln dollarë. Everbright Global Airport është pjesë e kompanisë “China Everbright”, e mbështetur nga shteti kinez dhe e specializuar në menaxhim asetesh me një portofol të gjerë investimesh. Kompania ka ngritur një fond të fokusuar në investime në sektorin e aviacionit, porte dhe infrastrukturë europiane.

Pages

Subscribe to RSS - kinezët