ushtria

Turqia lëshon satelitin e dytë në hapësirë/GÖKTÜRK-1 do të shërbejë për mbledhje të dhënash

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 16:17

Turqia ka lëshuar sot satelitin e dytë në hapësirë. GÖKTÜRK-1 u lëshua nga Guajana franceze dhe konsiston në një mjet prej 1 070 kg pa karburant, i pajisur me një kamera me rezolucion të lartë e aftë të kryejë 60 mijë fotografi në vit. GÖKTÜRK-1 është sateliti i dytë i prodhuar nga kompani turke që lëshohet në hapësirë pas GÖKTÜRK-2 që u lëshua në vitin 2012.

104 vjetori i ushtrisë, Presidenti njeh dështimet historike në përmbushjen e detyrave: Kemi patur rezistencë ushtarake, ndonëse jo të institucionalizuar

Postuar në 04 Dhjetor, 2016 14:17

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka shpërndarë sot një urim me rastin e 4 dhgjetori, 104 vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura. Një mesazh i përmbajtur dhe me nota realiste:

Janukoviç: Jam penduar që nuk nxora ushtrinë kundër protestuesve

Postuar në 26 Nëntor, 2016 19:41

Ish-Presidentit i Ukrainës, Viktor Janukoviç, deklaroi se gabimi i tij i vetëm ishte që nuk nxorri ushtrinë për të shtypur revoltën pro-europiane në vitin 2014. Ish-presidenti ukrainas tha se kjo do të ishte mënyra e vetme për t’u rezistuar rebelëve, duke pranuar se përplasja e armatosur mund të provokonte një gjakderdhje.

Ligji për mbrojtjen në kuadër të NATO-s, pse nuk diskutoi PD-ja?

Postuar në 25 Nëntor, 2016 11:42

Pse u largua opozita këtë të enjte nga salla e parlamentit? Për dekretin e plehrave që nuk u votua në parlament? Për ofendimet e Taulant Ballës? Duken arsye që nuk e justifikojnë largimin. PD ndoshta nuk donte as të diskutonte as të votonte një ligj të rëndësishëm mbi ushtrinë. Duke parë se si miratohen në parlament pa diskutim apo kundërshtime ndryshimet në ligjin për kalimin e forcave të huaja ushtarake, duken qesharake ankesat e politikës për shkelje të sovranitetetit nga paketa e ligjeve për Vetting-un në Drejtësi.

Garanton ministrja e Mbrojtjes: Ushtria mbron Atdheun...Por jo nga droga(video)

Postuar në 21 Nëntor, 2016 18:27

Ministrja e e Mbrojtjes ka qenë e pranishme në Komisionin Parlamentar të Sigurisë ku ka prezantuar projektbuxhetin 2017 për dikasterin e saj:

Një politikë e re gjermane për mbrojtjen - BE-ja në plan të parë*

Postuar në 14 Nëntor, 2016 08:57

Deri në marrjen e postit të Presidentit të ardhshëm të SHBA, Donald Trump do të kalojnë disa javë. Qeveria gjermane pra ka kohë që të përgatitet. Por krejt të paqarta janë planet në politikën e jashtme të Trumpit.

Një nga temat me pikëpyetje është e ardhmja e NATO-s. Si do të vejë puna me aleancën ushtarake transatlantike, nëse Trump e bën realitet premtimin e fushatës së tij elektorale dhe e paraqet vërtet si çështje për shqyrtim besnikërinë në aleancë? Çfarë do të ndodhë, sikur SHBA ta pakësojnë dukshëm angazhimin e tyre financiar dhe ushtarak?

Gazeta "Shekulli" e Kokëdhimës: Gjendja e hashashit e jashtëzakonshme. Pro ndërhyrjes së ushtrisë për kanabisin

Postuar në 07 Nëntor, 2016 10:43

Gazeta "Shekulli" me botues Koço Kokëdhimën këmbëngul në raportimin se situata e mbjelljes dhe kultivimit të kanabsit të vend është dramatike, madje më serioze se në kohë kur bastion i drogës ishte Lazarati.

Zbulohen 20 islamistë në radhët e ushtrisë gjermane, ligj për verifikimin e të gjithë kandidatëve

Postuar në 06 Nëntor, 2016 10:50

Shërbimi i Kundërzbulimit Ushtarak gjerman (MAD) ka zbuluar 20 islamistë në radhët e ushtrisë gjermane dhe po heton në 60 raste të tjera të dyshuara. Në zyrat e rekrutimit të ushtrisë gjermane, Bundëesëehr, "kanë bërë kërkesë disa kandidatë, të cilit kishin rënë në sy, sepse ishin të interesuar në mënyrë të pazakontë për shërbimin në Bundesëehr, duke shprehur dëshirën për një angazhim vetëm për disa muaj dhe duke u interesuar shprehimisht për stërvitje me armë dhe pajisje të tjera ushtarake" njoftoi MAD-ja.

"Hashashi është çështje serioze". Ministri i Drejtësisë përsërit kërkesën për ndërhyrjen e ushtrisë

Postuar në 23 Tetor, 2016 14:44

Ministri i Drejtësië, Ylli Manjani, këmbëngul që ushtria dhe të gjitha isntitucionet respektive të hyjnë në aksion për të luftuar kultivimin e kanabisit. Pas qëndrimeve të ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, Manjani ka përsëritur sërish, se ndërhyrja e ushtrisë duhet të bëhet dhe tani.

Kodheli kundër futjes së ushtrisë për drogën: “Në demokraci i kemi punët të ndara”. Po ndërtimi i urave dhe pastrimi i plazheve, detyrë e ushtrisë janë?

Postuar në 19 Tetor, 2016 15:22

Dje ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, sugjeroi që në luftën ndaj kanabisit mund të ndërhyjë edhe ushtria. Është një opsion që mund të zgjidhë atë problem që nuk po e përballon dot policia dhe Ministria e Brendshme. Si praktikë futja e ushtrisë për çështje të sigurisë së brendshme, apo për luftë ndaj trafiqeve është përdorur në Kolumbi, por edhe në Itali. Në vendin fqinj, ushtria hyri në vitin 1997 në Napoli për problemet që u krijuan me mbetjet dhe më vonë, në Pulia, për të përballuar kontrabandën me Shqipërinë dhe Malin e Zi.

Pages

Subscribe to RSS - ushtria