ushtria

Arabia Saudite forcon ushtrinë, do të investojë 20 miliardë dollarë

Postuar në 20 Shkurt, 2021 18:00

Arabia Saudite do të investojë më shumë se 20 miliardë dollarë në industrinë ushtarake vendase përgjatë dekadës së ardhshme. Ky objektiv është pjesë e planeve agresive për të rritur shpenzimet ushtarake lokale, bëri të ditur sot kreu i rregullatorit të industrisë ushtarake të mbretërisë.

Die Welt: Erdogan kërkoi mbytjen e një anijeje greke, por u refuzua nga gjeneralët turq

Postuar në 01 Shtator, 2020 21:10

Gazeta gjermane “Die Welt” shkruan se presidenti turk, Reccep Tayyip Erdogan ka synuar të provokonte një incident të rëndë me Greqinë në Mesdheun Lindor me synim mbijetesën e vet politike. Në raportimin e vet të titulluar, “Lufta e llogaritur e Erdoganit”, gazeta shkruan se Erdogan u ka kërkuar gjeneralëve të vet të mbysin një anije greke, por pa shkaktuar viktima.

Në kurs përplasjeje me ushtrinë dhe një vakuum kushtetues

Postuar në 07 Qershor, 2020 14:05

Media të ndryshme të njohura po përsërisin këto ditë se presidenti amerikan Donald Trump është në kurs përplasjeje me Pentagonin për shkak të vendimit të tij për të angazhuar trupa të ushtrisë kundër protestuesve që së fundmi kanë mbushur rrugët e Amerikës. Në një analizë të vetën Associated Press skruan se marrëdhëniet e kreut të Shtëpisë së Bardhë po arrijnë pikën e thyerjes me Pentagonin.

Vendos të dislokojë ushtrinë në rrugë

Postuar në 02 Qershor, 2020 11:46

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar se do të përdorë ushtrinë për vendosjen e rregullit në SHBA.

Fronti dixhital i kryeministrit: Pas Luftës Botërore, flet për Tradhëti

Postuar në 20 Mars, 2020 17:28

Qeveria ka përdorur edhe municionin e fundit. Ka future ushtrinë në veprim, kryeministri shpërndan në Facebook video të lëvizjes së mjeteve ushtarake që i shoqëron me tekstin absurd të goditjes së tradhëtarëve të popullit.

Ushtria do të vihet e gjitha në mbrojtje të popullit nga një pakicë fare e vogël individësh të papërgjegjshëm, tradhëtarë të vërtetë, që mund të na bëjnë hatanë dhe nuk duhet të lejohen në asnjë mënyrë të marrin në qafë mijëra e mijëra të pafajshëm, e t’u sjellin vuajtje të mëdha dhjetëra mijëra të tjerëve.

BE-ja nuk përjashton opsionin ushtarak për menaxhimin e krizës së refugjatëve nga Turqia

Postuar në 05 Mars, 2020 14:15

Situata në kufirin greko-turk po shkon drejt acarimit. Pas përpjekjeve të Greqisë për të mos lejuar kalimin e kufirit nga refugjatët e ndryshëm që janë organizuar nga Ankaraja zyrtare për t’u hedhur drejt Europës, bëhet e ditur se Turqia do të dislokojë në kufi 1000 policë për të penguar kthimin e tyre mbrapsht.

Bullgaria njofton dislokimin e 1000 trupave ushtarake në kufi me Turqinë

Postuar në 28 Shkurt, 2020 16:26

Bullgaria ka njoftuar se është e gatshme të dislokojë 1000 trupa ushtarake në kufi me Turqinë qëllim ndalimin apo frenimin e fluksit migrator që ka nisur me hapjen e dyerve nga Ankaraja zyrtare. Policia kufitare ka ndaluar sot dy grupe me nga 30 refugjatë  që po tentonin të hynin në Bullgari, ndërkohë që në vitin 2015, ky vend nuk përjetoi valë migratore.

Sofja zyrtare ka bërë të ditur se nuk do të lejojë hyrjen e refugjatëve edhe në kuadër të masave kundër coronavirusit. Bullgaria ndan me Turqinë një kufi prej rreth 300 km të gjatë.

Mali i Zi vendos ushtrinë në kufi për të penguar depërtimin e imigrantëve ilegalë

Postuar në 20 Dhjetor, 2019 14:37

Këshilli i Sigurisë dhe Mbrojtjes së Malit të Zi ka vendosur që të mbrojë kufirin shtetëror me forca të shtuara ushtarake. Sipas raportimeve mediatike vendimi do të aplikohet në fund të vitit 2020 dhe parashikon që krahas forcave policore në kufi të dislokohen edhe trupa të ushtrisë për të siguruar vendin nga depërtimi i imigrantëve ilegalë.

Gjermania del nga tutela e humbjes së LIIB. Ministrja e Mbrojtjes: Angazhim aktiv jashtë vendit

Postuar në 07 Nëntor, 2019 14:19

Gjermania duhet të marrë një rol aktiv ushtarak në botë. Këtë ka lënë të kuptohet ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer gjatë një fjalimi në Universitetin e Bundewehr në Mynih. Sipas saj, aleatët po bëjnë përherë e më shumë thirrje që Gjermania të luajë një rol në drejtim të dislokimit ushtarak jashtë vendit, çka përbën një nga pikat më delikate të politikës gjermane që lidhet me përvojën e Luftës së Dytë Botërore.

Mediat spanjolle: Ushtria "tradhëtoi" Guadion të enjten. Ishte negociuar rrëzimi i Maduros

Postuar në 03 Maj, 2019 12:56

Në shfaqjen e sotme me përfaqësues të ushtrisë, presidenti venezuelian Nicola Maduro është shoqëruar edhe nga ministri i Mbrojtjes Vladimir Padrino që ka deklaruar ndër të tjera se ndodhej aty “për të riafirmuar besnikërinë e vet”.

Pages

Subscribe to RSS - ushtria