spak

Veza e kuqe e SPAK-ut

Postuar në 07 Janar, 2020 09:50

Struktura e Posaçme Antikorrupsion -SPAK- është vënë në provë shumë shpejt. Dhe rezultati ka qenë ai që kemi prej kohësh. 
Mediat raportuan se Gjykata ka rrëzuar kërkesën e SPAK për pushimin e hetimeve për tre gjyqtarët që pranuan gjykim të shkurtuër për shtetasin Dritan Dajti, akuzuar për vrasje dhe dënuar për veprën penale në fjalë. 

Inceneratorët, dosja e parë e PD-së për SPAK-un. Koncesionet në Arbitrazh

Postuar në 22 Dhjetor, 2019 15:25

Vetëm pak ditë nga ngritja e Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion, SPAK, Partia Demokratike ka gati dosjet e koncensionarëve, për t’ia dërguar kësaj njësie hetimore. Jamarbër Malltezi, përgjegjës i Departamentit të Ambientit, Pyjeve dhe Mjedisit pranë selisë blu për “TemA TV” tregon me emra, koncensionarët që sipas tij janë favorizuar nga qeveria Rama dhe që duhet të ndiqen penalisht.

SPAK-u në horizont/PS-ja hap zyrtarisht kursin e Yçit. Njoftohet edhe Ambasada Amerikane

Postuar në 26 Gusht, 2019 19:34

Afrimi i muajit shtator dhe aktivizimi i SPAK-ut, pritet të sjellë prangosjet e para në nivel të lartë politik. Në këtë kuadër, Partia Socialiste po bën përgatitjet e veta duke marrë parasysh se disa prej njerëzve të saj do të futen në qyp.

Në një letër që sekretari i Përgjithshëm, Taulant Balla, i dërgon kryesisë së partisë, rekomandohen kurse intensive psikologjike për njerëz që mund të bien në rrjetën e SPAK-ut. Në kuadër të këtyre kurseve është përfshirë një seri aktivitetesh dhe mësimesh mes të cilave edhe loja e yçit, e cila mund të luhet lirshëm në burg.

Garanci teorike për luftën kundër korrupsionit

Postuar në 21 Korrik, 2019 14:54

Në një intervistë për agjencinë gjermane Deutsce Welle, kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi, premton se Struktura e Posaçme Antikorrupsion, SPAK, ka disa garanci dhe kredenciale ligjore që të bëjnë të besosh se ajo do të godasë korrupsionin në nivele të larta. 

Donald Lu përgënjeshtron PS-në

Postuar në 13 Shtator, 2018 22:51

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka dhënë sot në Vizion Plus intervistën e tij të fundit. I pyetur gjerë e gjatë, Lu ka bërë komente dhe vlerësimet e veta, mes të cilave bie në sy deklarimi i tij për mbështetjen që Sali Berisha ka dhënë për Strukturën e Posaçme Antikorrupsion dhe Kundër Krimit të Organizuar dhe Byronë Kombëtare të Hetimit. Në ndryshim nga perceptimi i përgjithshëm dhe propaganda qeveritare, Lu ka sqaruar se:

Pakti politik, PS-PD përjashtojnë FBI-në nga kontrolli i Byrosë së Hetimit

Postuar në 20 Tetor, 2016 10:24

Shqiptarja.com shkruan se pas konsensusit të befasishëm për votimin e ligjit të SPAK, me 122 vota pro, fshihet përjashtimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian nga kontrolli i veprimtarisë së Byrosë Kombëtare të Hetimit, superstrukturës hetimore që duket se ka trazuar qarqe të caktuara politike.

Bie “Influenca e Papërshtashme”. Bëhet: “Ndërhyrje jo proceduriale, publike apo private...”?

Postuar në 22 Gusht, 2016 17:15

Influenca e Papërshtatshme? Ky është ai termi që mbiu si papritur në ligjin për Strukturën e Posaçme Antikorrupsion, konkretisht pika 3, neni 13. Në sajë të punës së ekspertëve dhe të një procedure misterioze inkuadrimi, neni ishte formuluar kështu:

Çdo lloj influence e papërshtatshme e ushtruar mbi punën e prokurorëve të posaçëm apo aktivitetin e tyre mbi çështje konkrete përmes autoriteteve publike, mediave apo çdo mënyre apo personi tjetër që ndikon mbi pavarësinë e prokurorëve gjatë ushtrimit të detyrave të tyre ndalohet dhe dënohet me ligj".

Reflekton edhe PS, nenet që kërcënojnë lirinë e medias do të rishikohen

Postuar në 22 Gusht, 2016 14:39

Përballë presionit në rritje nga mediat, por edhe qëndrimi i LSI-së dhe PD-së socialistët duket se nuk kanë rrugë tjetër përveç tërheqjes nga dy nenet që kërcënojnë lirinë e medias në ligjin për SPAK dhe Prokororinë. Si gjithmonë PS ka bërë të paditurin dhe të suprizuarin kur është vënë përballë fakteve, duke marrë si përherë rolin moderues. "Shqetesimi mund te jete i drejte por fakti qe te dy keto ligje akoma nuk jane diskutuar nen per nen ne komision na jep mundesine e riformulimit apo te ndryshimit te neneve te caktuara siç jane nenet ne fjale .

"Influenca e papërshtatshme" edhe në Ligjin për Prokurorinë e Zakonshme. Edhe kjo "çorbë" e ndërkombëtarëve?

Postuar në 20 Gusht, 2016 11:02

Një nen që parashikon dënimin e gazetarëve nëse me komentet apo raportimin e tyre ndikojnë në pavarësinë e prokurorëve i formuluar në ligj si "influencë e papërshtatshme" rezulton të jetë i përfshirë edhe në Ligjin për Prokurorinë e Zakonshme. Debati nisi pasi u zbulua se ky nen ishte pjesë e projekligjit për Prokurorinë Speciale SPAK, por nënkryetari i Komisionit të Reformës në Drejtësi zbuloi sot se ky formulim pasqyrohet edhe në ligjin e Prokurorisë së Zakonshme.

Radiografi për Prokurorët e Posaçëm, shpjegime edhe për kontakte me persona të akuzuar publikisht

Postuar në 19 Gusht, 2016 11:30

Prokurorët e gjyqtarët që do të përzgjidhen për të qenë pjesë e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion (SPAK) do të jenë të kontrolluar në çdo aspekt të jetës së tyre për dhjetë vite.
Nën kontroll do të jenë edhe krushqitë deri në Shkallën e Dytë për dhjetë vitet e fundit. Përveç komunikimeve në telefon apo llogarive bankare, sipas një dokumenti të siguruar nga “Panorama”, prokurorëve do t’u kërkohen të dhëna edhe për “krushqitë” deri në brezin e dytë.

Pages

Subscribe to RSS - spak