refuzon

Lleshi e Rama përplasen në derën e Metës

Postuar në 03 Nëntor, 2018 19:58

Edi Rama dhe Sandër Lleshi përplasen në derën e Ilir Metës. Presidenti nuk e dekretoi Lleshin si ministër të Brendshëm, duke i dhënë fund enigmës ditën e fundit të afatit kushtetues për t'u shprehur. Presidenca njoftoi zyrtartarisht përmes një sqarimi të shkurtër se kreu i shtetit nuk ka krijuar bindjen e plotë për kandidatirën e Sandër Lleshit, të propozuar nga kryeministri Rama.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta nuk ka krijuar bindjen e plotë për t'i dhënë besimin kandidaturës së Z.Sandër Lleshaj si ministër i Brendshëm”-thuhet në argumentimin e Metës.

Serbia injoron Gjermaninë për linjën e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë

Postuar në 04 Janar, 2018 18:40

Serbia “refuzon” qeverinë Gjermane për t’i dhënë një zgjidhje çështjes së vënies në përdorim të linjës së interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë.

Një raport i Sekretariatit të Energjisë, thotë se Serbia ka injoruar kërkesën për të emëruar një përfaqësues për negociatat, çka ka bllokuar bisedimet mes dy vendeve.

Burime pranë ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë komfirmojnë se dy shtetet ende nuk kanë lëvizur për zbatimin e marrëveshjes që kanë bërë për të liçensuar në veri të Kosovës një kompani serbe për shpërndajen e energjisë.

Pa rezultat negociatat për BREXIT, Britania refuzon të paguajë

Postuar në 01 Shtator, 2017 12:23

Negociatat mbi kushtet e tërheqjes së Britanisë nga Bashkimi Evropian kanë hyrë në raundin e tretë, por nuk kanëbshënuar progres. kryenegociatori i BE, Michel Barnier, pranoi haptazi në një konferencë të përbashkët për shtyp mungesën e besimit mes palëve, ndërkohë që kishte akuzuar negociatorin e Londrës, David Davis, për një lloj "nostalgjie" në trajtimin e çështjes.

S'ka debat

Postuar në 02 Qershor, 2017 10:33

Kryeministri Rama ka lënë të kuptohet se është kundër një debati televiziv me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. I pyetur në emisionin Opinion për ftesën e kreut të opozitës, Rama i devijoi përgjigjes së drejtëpërdrejtë, duke bërë një interpretim jashtë thelbit të pyetjes.
“Debatet unë i bëj me ty. Ti je përfaqësues i kontinuitetit. Je Saliu dhe Luli bashkë”, tha Rama, mesa duket duke refuzuar kështu ftesën e Bashës. Kryetari i PD-së i ka bërë thirrje të vazhdueshme kryeministrit të ballafaqohen në një debat televiziv por këtë mesa duket nuk do ta shohim. 

Platforma e gatuar në Tiranë prish "çorbën" e Maqedonisë

Postuar në 01 Mars, 2017 17:47

Marrin një tjetër kthesë zhvillimet në Maqedoni pas refuzimit që Presidenti Gjorge Ivanov, i bëri kërkesës për mandatimin e Zoran Zaevit si kryeministër. Pamvarësisht dorëzimit të 67 firmave që nevojiten për t’u mandatuar si negociator për krijimin e qeverisë së re, Zaevit i është kërkuar të hedhë poshtë dhe të mos pranojë platformën shqiptare si kusht për formimin e Qeverisë së re.

Ksera refuzon të japë shpjegime: Nuk u pyeta para se të më arrestonit

Postuar në 04 Mars, 2016 10:08

Ish-ministri Spiro Ksera refuzon të japë shpjegime për Prokurorinë. Një oficer hetues i njësisë Task-Forcë Antikorrupsion ka shkuar në paraburgimin ku mbahet ish-ministri, por nuk ka mundur të marrë dëshminë e këtij të fundit.

PD dorëzon draftin për hetimin ‘CEZ’: Kush refuzon të pyetet, të shoqërohet me forcë

Postuar në 29 Shtator, 2015 07:55

Partia Demokratike ka dorëzuar në Kuvend projektligjin që nëse do të miratohet, do t’i hapë rrugë hetimit nga ana e ndërkombëtarëve të gjithë zyrtarëve të përfshirë në skandalin me CEZ, raporton sot “Gazeta Shqiptare” Projektligji i PD parashikon edhe hetim të zyrtarëve të lartë, përfshirë këtu ministra, kryeministrin e kreun e Kuvendit.

Subscribe to RSS - refuzon