premtimet

Tsipras: "Më streson pushteti, pasi në disa raste kam bërë të kundërtën e asaj që kam premtuar"

Postuar në 03 Prill, 2018 12:01

Gazeta greke “To Vima” ka kapur një hollësi interesante për të goditur dhe ekspozuar kryeministrin actual grek, Alexis Tsipras, veprimet e të cilit kanë provokuar shumë debate. Gazeta citon një pjesë nga intervista e liderit socialdemokrat spanjoll, Felipe Gonzales dhënë për të përditshmën “El Mundo” në të cilën ai rrëfen edhe një takim me Tsipras.

Tepsia e kthyer në tigan - duke medituar përpara "Shqipërisë që duam"

Postuar në 21 Janar, 2018 21:39

Të ndihesh i harruar duket si një përditshmëri për këdo që ende bazohet mbi idealen dhe jo mbi materialen, por ta marrësh këtë harresë si kthim të kontributeve për këdo që e provon, sjell jo vetëm zhgënjim. Kjo e dëgjuar është ne përditshmëri, por e provuar është sa lodhëse aq dhe pesimiste. Është sa më sipër transformim i formës dhe përmbajtjes së mjetit, arsyes dhe bindjes. Me zhargonin e kohës, është kthimi i “tepsisë” ne “tigan”.

“Matrapazët” e humbur të integrimit

Postuar në 12 Tetor, 2017 09:22

Deklarimet e Hashim Thaçit, president i Kosovës, se atij iu premtuar anëtarësim i Kosovës në Këshillin e Europës, liberalizimi i vizave dhe mbështetje për aplikimin për në UNESCO, krijim i ushtrisë dhe njohje, nëse do të pranonte krijimin e Tribunalit Special, kanë provokuar reagime. Mediat kosovare shkruajnë se aktorët e huaj kanë hedhur poshtë se një Pazar i tillë ka ndodhur ndonjëherë dhe madje ambasadori britanik në Prishtinë, ka dalë nga salla, ndërkohë që Thaçi bënte këto deklarime.

Shqipëria e Re që shpallet çdo 4 vjet, por nuk erdhi ndonjëherë*

Postuar në 05 Korrik, 2017 13:16

Viva la nuova Albania! Pikërisht kështu thuhet në një parullë shkruar në muret e një shkolle në Tiranë, ndërsa nxënëset e saj realizojnë një numër harmonik me patina e mbajnë veshur një uniformë, çka për kohën konsiderohej një stil modern, por njëkohësisht tashmë edhe shumë i përhapur në radhët e rinisë fashiste, “balila”-ve në Itali e Shqipëri.

Ishte viti 1941 dhe dukej se planet e italianëve për Shqipërinë e shqiptarët, kishin marrë udhë e tashmë vendi i vogël, ishte bërë pjesë vitale e Perandorisë së re Romake, shtrirë në brigjet e “Mare Nostrum”.

Nuk ka më nevojë të premtohet gjë

Postuar në 24 Maj, 2017 11:09

Fushata elektorale që ka nisur është atipike dhe nuk ngjan me asnjë nga fushatat e mëparëshme. Me tri partitë kryesore të skenës parlamentare në qeverisje, tensioni politik, premtimet e shumta, programet, shpalosjet, shifrat e punësimeve etj., janë bërë thuajse aneks i bezdisshëm informativ. Mungon kontrasti pozitiv që sjell denocnimi i dështimeve, shmangiet nga programi, evidentimi i problemeve, të gjitha pra detyra të opozitës e cila nuk ka pse të lodhet më sa kohë është në pushtet.

Hapet thesi i premtimeve "kremoze" të PS sipas programit të Ilir Beqajt

Postuar në 09 Maj, 2017 14:09

Me mbajtjen e Kongresit Elektoral Partia Socialiste çeli edhe fushatën për zgjedhjet e 18 Qershorit ku u prezantua edhe programi elektoral, që përmban shumë premtime, ndonëse nuk u bë një bilanc për premtimet e mbajtura dhe ato të pambajtura në 4 vitet e mandatit të parë, siç ishin ulja e tvsh-së për produktet e shportës, ulja e tvsh-së për energjinë etj. Programi që u ofrohet shqiptarëve në këmbim të qëndrimit në pushtet edhe për 4 vjet të Partisë Sfocialiste është hartuar nën drejtimin e koordinatorit për Programin, Ilir Beqja.

Në Parajsën Europiane të Kanabisit: Në fillim është Pazari, pastaj…populli

Postuar në 04 Janar, 2017 14:27

Edi Rama ka shpërndarë sot një video me protagonist – qytetarë që kanë vëmendjen e qeverisë – duke dëshmuar sesi kjo mazhorancë I mban premtimet.

Këtu:

mund të shikohet videoja publicitare e kryeministrit.

Qeveria vuan për të mbajtur premtimet, nis shpërndarja e çertifikatave të tokës

Postuar në 03 Prill, 2016 11:56

Dhënia e çertifikatës për tokën bujqësore ishte një nga premtimet afatshpejta të ish-opozitës socialiste, por u deshën afërsisht 3 vjet për të nisur shpërndarja e çertifikatave të para. Nga Novosela kryeministri tregoi edhe sakrificën që bëri qeveri lër ta përmbushur këtë premtim. “Koha që nga dita që kemi marrë këtë zotim është 2 vjet e gjysmë, por, nëse do t’i kërkoja Drejtorit të Përgjithshëm të hipotekës të tregonte gjithë kalvarin për të përgatitur këtë proces, do duhej të rrinim këtu deri në mbrëmje, pasi situata ​që trashëgua edhe në hipotekë ishte një situatë katastrofike.

Statistikat mbi punësimin në Shqipëri si "dhuratë" e qeverisë për Vitin e Ri?!

Postuar në 29 Dhjetor, 2015 17:48

Koalicioni politik dhe qeveritar i Aleancës për Shqipërinë Europiane (ASE) po shkon drejt fundit të vitit të tretë të bashkëpunimit. Me anë të strategjive dhe premtive elektorale që bënë gjatë zgjedhjeve parlamentare të qershor 2013 arritën të formonin një mazhorancë tepër të fuqishme, e cila u mundësonte dhe u mundëson ende ndërrmarjen e një serie reformash apo vendimesh pa ndonjë lloj pengese politike për zhvillimin e mëtejshëm të vendit.

Subscribe to RSS - premtimet