palestina

Palestina: Ndërpresim marrëdhëniet me çdo vend që hap ambasadë në Jeruzalem

Postuar në 07 Shtator, 2020 11:44

Pas marrëveshjes së arritur në Shtëpinë e Bardhë mes Kosovës dhe Serbisë, ka ardhur reagimi i pritshëm i Palestinës. Marrëveshja në një prej 15 pikave të saj parashikon hapjen e ambasadave të Serbisë dhe Kosovës në Jeruzalem, ku që prej vendimit të presidentit Trump për të njohur këtë qytet si kryeqytet të Izraelit, janë vendosur vetëm ambasada amerikane dhe ajo e Guatemalës.   

Aneksimi prej Izraelit i Bregut Perëndimor çon në njohje të Palestinës nga BE-ja

Postuar në 15 Qershor, 2020 02:01

Plani izraelit i aneksimit të Bregut Perëndimor pritet të vërë në lëvizje diplomacinë europiane drejt një njohjeje në bllok të Palestinës si shtet.

Në një intervistë për gjermanen “Der Spiegel”, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselnorn ka deklaruar se Bashkimi Europian e ka të pamundur të shmangë këtë akt njohjeje nëse Izraeli vazhdon me planin e vet. 

A është "marrëveshja e shekullit" një plagjiaturë e një plani izraelit të 1979-ës?

Postuar në 14 Shkurt, 2020 16:20

Revista e njohur “Foreign Policy” publikon së fundmi shkrimin e një ish-komandanti të ushtrisë izraelite, sipas të cilit Plani aktual i presidentit amerikan, Donald Trump për paqen në Lindjen e Mesme, në të vërtetë nuk është gjë e re.

Erdogan: Nuk do ta pranojmë kurrë planin e paqes së Trump

Postuar në 09 Shkurt, 2020 17:44

Turqia zyrtare është pozicionuar hapur kundër të ashtuquajturit Marrëveshje të Shekullit e që është plani I propozuar nga presidenti amerikane, Donald Trump për paqen izraelito-palestineze. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan ka deklaruar përmes një fjale të dedikuar për konferencën ndërparlamentare për Platformën e Jeruzalemit në Kuala Lumpur se Ankaraja zyrtare nuk do të lejojë në asnjë mënyrë që paqja në rajon të vihet në pikëpyetje nga lëvizje të këtilla.

Organizata e Bashkëpunimit Islamik refuzon Planin e Trump për Palestinën

Postuar në 03 Shkurt, 2020 13:17

Organizata e Bashkëpunimit Islamik ka vendosur refuzimin e planit të paqes të presidentit amerikan, Donald Trump për konfliktin izraelito-palestinez. Organizata, ku bën pjesë edhe Shqipëria, ka zhvilluar një takim në Jeddah, prej nga ku ka dalë me një deklaratë të posaçme, përmes së cilës u bën thirrje shteteve anëtare që të mos angazhohen me këtë plan apo të bashkëpunojnë me administratën amerikane në zbatimin e tij në ndonjë formë.

SHBA përherë e më e ngjashme me Shqipërinë. Me dy politika të jashtme

Postuar në 18 Dhjetor, 2019 14:44

Amerika po i ngjan përherë e më shumë Shqipërisë. Nëse në vendin tonë ka për çdo dy përfaqësi, p.sh dy politika të jashtme, një e presidentit dhe një e kryeminsitrit, kështu po ndodh edhe në SHBA. Së fundmi raportohet se Kongresi ka miratuar një paketë ndihme financiare prej 150 milionë dollarësh për palestinezët, 75 milion dollarë për forcat e sigurisë të Autoritetit Palestinez dhe 75 milionë të tjera për mbështetjen e programeve humanitare dhe civile.

SHBA heq 200 mln$ ndihmë për palestinezët

Postuar në 25 Gusht, 2018 11:46

SHBA ka vendosur të shkurtojë me 200 milionë dollarë ndihmën për Palestinën. Fondet ishin planifikuar për në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, por janë tërhequr për t’u investuar gjetkë. Agjencia Reuters citon një zyrtar të Departamentit Amerikan të Shtetit sipas të cilit fondet janë hequr për shkak të ndryshimit të prioriteteve,  por pa qenë në gjendje të japë përgjigje se kush janë prioritetet e reja.

Intervista/Basha: “Lidhja ime me rusët, alibi për votën pro Turqisë për Jeruzalemin”

Postuar në 11 Mars, 2018 17:40

Kemi arritur t’i shkëpusim një intervistë të shkurtër, z. Lulzim Basha, që ndodhet në Belsh. I akuzuar së fundmi për lidhje me rusët, z. Basha paraqet interes të veçantë për opinionin. Më poshtë pyetjet tona dhe përgjigjet e z. Basha:

Z. Basha keni ardhur në Belsh për t’u lidhur me rusët?

Jeni në vete? Ça përrallash janë këto? Ça lidhje ka Belshi këtu? Unë po pushoj.

Po ngaqë në Belsh janë antenat e RTSH-së dhe ka zëra se lehtëson komunikimin me padronët tuaj?

Erdogan thirrje nga Konferenca Islamike për Palestinën

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 12:22

Thirrje për të njohur Jeruzalemin Lindor si "kryeqytet të Palestinës" bëri presidenti turk Rexhep Taip Erdogan si reagim ndaj vendimit të Presidentit amerikan për të transferuar ambasadën nga Tela Avivi në Jeruzalem. 

"Unë u bëj thirrje vendeve që mbrojnë të drejtën ndërkombëtare të njohin Jerusalemin e okupuar si kryeqytetin e Palestinës", tha Erdogan në fillim të samitit të jashtëzakonshëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik në Konstandinopojë. Në të njëjtën kohë, presidenti turk e përshkroi Izraelin si një "shtet terrorist". 

Zjarri që “kërcënon” Izraelin

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 11:42

Rindizet tensioni në Lindjen e Mesme për shkak të vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit, duke përmbysur në thelb politikën kujdesshme në një çështje të mprehtë për dekada të tëra. Vendimi i presidentit amerikan që pritet të zyrtarizohet në orët në vijim nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, i jep fund përpjekjeve të dhëndërit dhe njëkohësisht këshilltarit të tij, Jared Kushner pë rifillimin e procesit të paqes mes Izraelit dhe Palestinës.

Pages

Subscribe to RSS - palestina