Netanjahu

E pamjaftueshme përkrahja amerikane për kryeministrin që favorizoi biznesmenët

Postuar në 23 Nëntor, 2019 10:14

"Dhurata" politike e Donald Trump për Benjamin Netanjahun, se SHBA i konsideron vendbanimet e Izraelite në Bregun Perëndimor të pajtueshme me ligjin ndërkombëtar dhe njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i  Izraelit, nuk arriti të kompensojnë goditjen e madhe që po merr politikani veteran i Likud.

Të enjten Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit, Avihai Mandelblit njoftoi aktakuzën kundër kryeministrit izraelit. Të gjitha akuzat kanë të bëjnë me mënyrën se si Netanjahu trajoi në mënyrë të favorshme disa biznesmenë në këmbim të publicitetit pozitiv ndaj tij.

Netanjahu në telashe korrupsioni

Postuar në 10 Janar, 2018 00:06

Kryeministri izraelit Benjamin Netannjahu  është vënë sërish përballë akuzave për lidhjet e diskutueshme me biznesmenë, pas daljes në në dritë të një bisede me protagonist djalin e tij.

Kanali i dytë i televizionit publik izraelit transmetoi të hënën në mbrëmje një bisedë të Gair Netanjahut në vitin 2015  dhe djalit të biznesmenit  Kobi Maimon, një prej njerëzve më të pasur të Izraelit. Burimi i regjistrimit nuk dihet, por askush, nuk e ka vënë në dyshim vërtetësinë e tij.

Europa i thotë "Jo" Netanjahut

Postuar në 11 Dhjetor, 2017 21:17

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu nisi turin në Evropë për t'u kërkuar aleatëve të njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, siç bënë SHBA, por u përball me një mohim të vendosur nga ministrat e jashtëm europianë, të cilët besojnë se ky veprim minon procesin e paqes. 

Gjatë vizitës së tij të parë në selinë e BE-së në Bruksel, Netanjahu tha se shpallja e Presidentit Donald Trump i shërbeu paqes në Lindjen e Mesme "duke theksuar se realiteti aktual është themeli i paqes".

Këshilltari i Trump: SHBA të dorëzojë Gulen. Netanjahu rezervon takimin e parë me presidentin e ri amerikan

Postuar në 10 Nëntor, 2016 10:36

Pikëpyetjet më të mëdha pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara lidhen me politikën e jashtme amerikane dhe qasjet e administratës së re amerikane në çështje kruciale për sigurinë globale. Ndonëse është herët për të folur nëse SHBA do të ndryshojë kurs në politikën e jashtme shenjat e para tregojnë se presidenca Trump do të mbështetet në aleatët strategjikë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si Izraeli, Turqia apo dhe dialektikë tjetër në marrëdhëniet me Moskën.

Netanjahu në Berlin për bisedime me kancelaren Merkel, nuk jepen detaje për temën e diskutimit

Postuar në 02 Tetor, 2015 21:30

Në raportin e saj agjensia e lajmeve AFP  thotë se kancelarja gjermane, Angela Merkel do të presë më 8 tetor në Berlin kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. Sipas AFP lajmin e theksoi sot kancelaria Merkel në një konferencë shtypi. Dy krerët do të takohen kokë më kokë para bisedimeve të zgjeruara me ministra të ndryshëm në kuadër të edicionit të gjashtë të bisedimeve qeveritare gjermano-izraelite. Qeveria gjermane nuk dha detaje se për cilat tema do të diskutojnë.

Subscribe to RSS - Netanjahu