nderhyrje

Pompeo nuk përjashton ndërhyrje ushtarake në Venezuelë

Postuar në 01 Maj, 2019 20:23

Sekretari amerikan, Mike Pompeo la të hapur mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Venezuelë në një intervistë për rrjetin televiziv amerikan Fox Biznes.

"Operacioni ushtarak është i mundshëm. Nëse është e nevojshme, Shtetet e Bashkuara do ta kryejnë”-tha kreu i diplomacisë amerikane. Por ai shtoi se Uashingtoni do të preferonte një transferim paqësor të pushtetit në Venezuelë.

Investime në teori, asnjë bashki nuk kërkoi ndërhyrje për digat

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 11:20

Reforma territoriale u kaloi më shumë kompetenca vendorëve dhe mes të tjerave, me një vendim të Këshillit të Ministrave të datës 30 dhjetor 2015, u bë transferimi i infrastrukturës së ujitjes dhe kullimit, të personelit dhe të aseteve të luajtshme e të paluajtshme të bordeve rajonale të kullimit  nga Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave tek Bashkitë. Por këto të fundit nuk kanë bërë asgjë për të forcuar infranstrukturën e digave, të cilat janë konsideruar si mina me sahat.

Doli prapë

Postuar në 11 Janar, 2016 14:21

Pas disa ditësh mungesë në ekrane kryeministri Rama u shfaq sërish për të prezantuar një tjetër sfidë me të cilin po përballet qeveria e tij, atë me mjedisin. U duk se heshtja e këtyre ditëve kishte të bënte me një reflektim ndaj kritikave për daljen e shpeshte të tij në media, por rishfaqja e tij tregon se kryeministri i mbetet besnik modelit të tij të komunikimit me publikun për gjithçka që lidhet me qeverisjen. Ai foli për sfidën e mbrojtjes së mjedisit, duke paralajmëruar ndërhyrje radikale për të ndalur zhvilimin kaotik që ka lënë pasoja negative më mjedis.

“Iraku ishte një gabim i jashtëzakonshëm, por kundër ISIS duhet ndërhyrje tokësore”

Postuar në 29 Nëntor, 2015 21:51

"Lufta e Irakut ishte një gabim shumë i madh dhe me pasoja. Largimi brutal i Muhamer Gedafit ishte një gabim që e ktheu Libinë në një shtet të falimentuar...".

Gjashtë fuqi të angazhuara në Siri. A janë të gjithë kundër ISIS?

Postuar në 28 Nëntor, 2015 22:28

Kriza siriane po kthehet me shpejtësi në një krizë ruso-turke që me gjasë mund të përfshijë edhe aktorë të tjerë. Në themel të përballjes duket se qëndron cenimi i interesave të mëdha të Turqisë dhe Erdoganit nga njëra anë, që kanë investuar shumë, pa sukese deri më tani në goditjen e regjimit shiit të Bashar Al-Assadit dhe nga ana tjetër qëndron irritimi dhe shqetësimi i fuqive krysore perëndimore, SHBA-Britani për suksesin e ndërhyrjes ruse. Parë në këtë aspekt kriza siriane po merr formën e një subversioni të dyanshëm që e çon edhe më larg zgjidhjen e vërtetë.

Avancon Putin, Rusia hyn me trupa tokësore në Siri

Postuar në 28 Nëntor, 2015 10:23

Revista gjermane Der Spiegel shkruan se trupa të këmbësorisë ruse dhe artileria e saj kanë hyrë në Siri për të ndihmuar forcat e Asad të përparajonë në pozicionet e ty kundër Shtetit Islamik. Shkak për këtë u bë operacioni 12 orësh për shpëtimin e njërit prej pilotëve rus të rrëzuar nga ushtria turke. Moska nuk e ka konfirmuar zyrtarisht, por sipas gazetës gjermane trupat ruse ndodhen në terren për të blinduar kufirin turko-sirian. Gatishmërinë e Moskës për të ndihmuar në terren ushtrinë siriane e konfirmoi edhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas takimit me homologun e tij sirian.

Tensione mes Rusisë dhe Britanisë. Kremlini: “Ndërhyrja britanike, nuk do të mund të shaktërrojë sovranitetin e Sirisë”

Postuar në 21 Nëntor, 2015 19:40

Fakti që ISIS përparon dhe ngjan i pamposhtur lidhet deri diku edhe me axhendat e ndryshme që fuqitë e mëdha kanë në Siri. Shembull i qartë është heshtja e Perëndimit ndaj ndërhyrjes ruse në Siri si dhe miratimi me vonesë i sulmeve të Kremlinit. Mirëpo me kalimin e kohës, në vështrim po vjen paqja dhe periudha që pason pastrimin e Sirisë nga militantët e Shtetit Islamik.

Hamas kërkon ndërhyrjen e Rusisë në ndaljen e “agresionit izraelit”

Postuar në 18 Tetor, 2015 05:12

Grupi islamik palestinez “Hamas” deklaron se ka kërkuar nga Rusia që të ndërhyjë në frenimin e atij që e quan agresioni izraelit ndaj popullit palestinez. Lideri i grupit Khaled Meshal ka komunikuar për këtë çështje me zv.ministrin e Jashtëm rus, Mikhail Bogdanov, ku raportohet se është përcjellë version palestinez i ngjarjeve: rebelimi i tanishëm i palestinezëve lidhet me shtypjen nga Izraeli dhe përpjekjet e këtij të fundit për të dëmtuar xhaminë Al-Aqsa. Meshal kërkoi që Rusia të bëjë presion ndaj Izraelit që të ndalë agresionin fillimisht në Eëst Bank dhe në Jerusalem.

Jeruzalem/Një 13 vjeçar palestinez lihet të vdesë në rrugë pa i dhënë ndihmë(video+18)

Postuar në 14 Tetor, 2015 05:08

Tensionet mes izralitëve dhe palestinezëve vijojnë të prodhojnë skena të papranueshme duke dëshmuar për urrejtjen totale. Në një video të shpërndarë së fundmi, shihet një djalë palestinez, 13 vjeç, i identifikuar si Ahmad Saleh Manasra, i cili është plagosur nga disa ushtarë izraelitë dhe lihet të vdesë në rrugë nga plagët. Nuk i jepet ndihma e parë, madje nga raportimet thuhet se edhe kalimtaërt e shajnë. Ai qëllua në ngulimin Pisgat Zeev në lindje të Jerusalemit, pasi sipas izraelitëve ai qëlloi me thikë një prej banorëve të zonës.

Pages

Subscribe to RSS - nderhyrje