fotot

Instituti i Mjekësisë Ligjore jep deklaratë mbi fotot e shpërndara nga Morgu i Tiranës

Postuar në 20 Nëntor, 2020 22:41

Pas fotove që qarkulluan në rrjetet sociale gjatë orëve të fundit, ka reaguar Instituti i Mjekësisë Ligjore. Në deklaratën për media, IML shpreh keqardhjen për publikimin e këtyre fotove dhe pranon se shpesh e ka të pamundur të sistemojë kufomat. Në fotot e publikuara në rrjetet sociale duken trupa të personave që kanë ndërruar jetë të vendosur në dysheme. Sipas IML-së, kjo ndodh për shkak të numrit të lartë të fataliteteve.

Si në Francë dhe në Itali/A duhet ndaluar me ligj publikimi i fotove të fëmijëve në rrjetet sociale?

Postuar në 18 Shtator, 2018 12:52

Paskemi qarë me lot si shoqëri për një godinë që duket bukur. Shkolla “Kosova”, që “të merr në qafë” ta shikosh, po përdoret prej ditësh si mjet propagande për të na thënë se jemi në rrugën e duhur për arsimin.

Fotot emblematike të Marilyn Mnonroe me thesin e patateve

Postuar në 19 Mars, 2018 12:29

Ajo është shfaqur në fotografi të panumërta, e kemi parë në foto emblematike dhe në sajë të fotozhenizmit të saj të pabesueshëm, miti dhe bukuri e saj janë ruajtur ende.
Në vitin 1951, sigurisht, një nga fotografitë më të diskutueshme të saj ishte kur ajo veshi një thes patate si një fustan.

Fluturim mbi Marsin e vërtetë – në planetin e shkretuar

Postuar në 31 Maj, 2017 11:34

Regjizori finalndez Jan Fröjdman ka realizuar një material video përmes fotove të marra në planetin e kuq nga High Resolution Imaging Science Experiment – kamera e vendosur në sondën Mars Reconnaissance Orbiter. 50 mijë fotot e marra prej sa japin një pamje si kurrë më parë të Marsit, ndërkohë që regjizori ka arritur të bëjë një punë shumë interesante me to në formën e një videoje të titulluar: Një fluturim fiktiv mbi Marsin e Vërtetë. Shkretim madhështor në një planet që ka ngacmuar përherë kureshtjen njerëzore por që duket jo miqësor për njeriun.

"Afresket" befasuese të Jupiterit

Postuar në 26 Maj, 2017 09:54

Sonda Juno që orbiton ka realizuar disa foto dhe kryer vëzhgime që kanë befasuar shkencëtarët. "Afresket" e sjella këtu janë re në një planet shumë dinamik, me bërthamë ndryshe nga sa mendohej, e përbërë nga metale të rënda dhe në shkrirje drejt hidrogjenit metalik të lëngshëm.

Gjahtarët e Afrikës në aksion(foto)

Postuar në 02 Dhjetor, 2016 08:58

Fotografitë janë realizuar nga Charlie Hamilton James dhe paraqesin pamje të spektaklit të dhunshëm në savanën afrikane. 

http://news.nationalgeographic.com/2016/11/savage-kingdom-lions-leopards...

Kaosi "oriental" mbi qytetërimin madhështor antik – Kajro, 1900-1936

Postuar në 07 Qershor, 2016 18:46

Fotografitë e mëposhtme paraqesin kryeqytetin egjiptian, Kajro, mes viteve 1900- 1936. Për ata që e kanë vizituar qytetin, shumëçka, duket njësoj si në atë kohë. Kajro e vjetër p.sh, apo zonat e mbyllura rreth xhamive. Pamja nga kalaja e Saladinit është po ajo pak a shumë, përveç shumëkasheve që ngrihen anës Nilit. Një qytet i zhurmshëm, me pluhur dhe kaosin oriental mbi një qytetërim të lashtë dhe madhështor.

Vitet ’40-’50, përpara se femra të vraponte drejt modelit të sotshëm të manekinit

Postuar në 07 Maj, 2016 14:34

Nina Leen, një nga fotografet e para femra të “Life” sjell këto foto të veçanta të modelit të femrës së viteve ’40-’50. Me origjinë nga Rusia, rritur në Gjermani, Zvicër dhe në Itali, Leen fitoi një sens vëzhgimi të mprehtë për “mënyrën e jetesës” kur shkoi në SHBA. Fotot janë edhe një dëshmi e kohës, kur femra ende nuk kishte nisur të kërkonte modelin e manekinit, që sot me këmbëngulje ka “monpolizuar tregun”. 

Fotot e Duram, Shqipëria 1904-1913 – krekosje, mjerim dhe armë

Postuar në 06 Maj, 2016 13:56

Robert Elsie sjell në faqen e tij “albanianhistory.net” një koleksion fotosh të realizuara mes viteve 1904-1913 në Shqipëri dhe në Mal të Zi, nga Edith Durham. Udhëtarja britanike është e njohur për shkrimet e veta për Ballkanin dhe shqiptarët, por ajo ka realizuar edhe një seri fotosh që administrohen nga Instituti Mbretëror Antropologjik, Muzeu Britanik i Londrës dhe Muzeu “Pitt Rivers” në Oksford. Duram i realizoi fotot me një aparat “Kodak Brownie” dhe ato paraqesin interes më tepër për të apasionuarit e fotografisë.

Oratoria e Hitlerit, dhunti vetëm apo edhe vullnet i një aktori? Fotot provojnë diçka…

Postuar në 24 Prill, 2016 23:20

Hitleri ishte orator i madh. Por për këtë cilësi që ia njohin për dhunti, ai ushtrohej shumë. Në funksion të përshtatjes së zërit me pamjen, pra të lidhjes së dy atuve performuese në një forcë hipnotizuese, diktatori nazist e mbikëqyrte veten përmes fotove. Një qasje modern për kohën, pasi kjo është një ndër punët që sot e bëjnë kompani të specializuara me politikanët gjatë fushatave. Fotot  janë realizuar në vitin 1925 nga fotografi personal Heinrich Hoffmann. Ky i fundit i ruajti ato dhe i botoi  bashkë me kujtimet e veta.

Pages

Subscribe to RSS - fotot