bllokimi

Kur qeveria sillet si bandë, çdo mjet është legjitim

Postuar në 28 Gusht, 2019 12:41

Një qeveri që nuk zbaton kontratat dhe detyrimet nuk mund të merret seriozisht. As edhe autoriteti i saj nuk mund të respektohet veçse në raport force. Shembulli sesi qeveria aktuale nuk njeh as procedurën minimale, ose nuk e zbaton atë, është ai që po ndodh në rrëzë të malit të Tomorrit në Skrapar.

Alo Edi...Pip, pip, pip. Nuk të lë Ilir Zela

Postuar në 21 Shkurt, 2019 12:36

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka urdhëruar sot paradite bllokimin e thirrjeve hyrëse dhe dalëse nga aparatet celularë të paktën në zonën pranë protestës së opozitës. Po kështu u bllokua edhe komunikimi në internet në një akt të pakuptueshëm që cenon interesin e konsumatorit që këtu konsiderohet i njëjtësuar me protestuesin.

Ligji për Komunikimet Elektronike i jep të drejtë AKEP – në nenin 8 – të tij – që ndër të tjera të:

Kryetar, çliroji cicërimat!

Postuar në 11 Shtator, 2018 12:42

Kryebashkiaku Erion Veliaj është ndër politikanët më aktivë në rrjetet sociale. Këtu po flasim për përdorimin e rrjeteve në fjalë për përcjelljen, masivizimin dhe propagandimin e qëndrimeve publike, të vendimeve të ndryshme politike dhe institucionale. Pra për atë aspekt të rrjeteve sociale që është pikë reference për mediat.

Miell nga Serbia e Kosova me nivel të falsifikuar të proteinës

Postuar në 01 Shtator, 2018 13:19

Në Shqipëri vijojnë të futen sasi mielli të papërshtatshme për prodhimin e bukës. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokoi një tjetër ngarkesë prej 55 ton “miell gruri”, që  vinte nga Kosova dhe Serbia. Sasia e miellit u konstatua me nivel më të ulët të proteinës se nevojshme per prodhimin e bukes, nga sa ishte shenuar ne dokumentet perkatese.

gjatë kontrollit të ushtruar në Pikën Doganore të Morinës evidentuan 2 subjekte të cilët do të fusnin në Republikën e Shqipërisë produktin “miell gruri” me origjinë nga Kosova dhe Serbia.

Dokumenti/Holanda i thotë “Jo” hapjes së negociatave

Postuar në 01 Qershor, 2018 17:06

E përmendur si një nga dy vendet skeptike për hapjen e negociatave të Shqipërisë, Holanda duket se e ka marrë vendimi për t’i thënë jo rekomandimit pa kushte nga Komisioni Europian. Këtë thotë një dokument i qeverisë holandeze, bërë pubik nga Tv Klan, ku bëhet një vlerësim i paketës së zgjerimit për vitin 2018.

"Franca bllokon hapjen e negociatave me Shqipërinë"

Postuar në 16 Prill, 2018 12:15

Shaban Murati, gazetar dhe ish-ambasador, shkruan sot në “Gazeta Shqiptare” për rolin e pamerituar sipas tij që Bashkimi Europian po i njeh Serbisë. Sipas tij, BE-ja po e toleron Beogradin zyrtar, edhe pse ky i fundit me presidentin e vet Vuçiç, nuk po e kushtëzon në asnjë drejtim politikën e vet të Jashtme me angazhimin për integrimin në BE.

Bllokimi në autostradë, shoferët denoncojnë ushtrinë (Video)

Postuar në 01 Dhjetor, 2017 19:25

Vërshimet e ujit bllokuan autostradën Tiranë-Durrës dhe situata përgjatë rrugës ishte e rënduar në maksimum. Me dhjetëra drejtues mjetesh kishin mbetur të bllokuar. Disa prej tyre shprehin shqetësimet që kanë për kameran e TemA TV për mosndërhyrjen e ushtrisë. Ndërsa kryeministri Rama gjatë mbledhjes së Komitetit të Emergjencave tha se do t'i shkohet deri në fund përgjegjësive për bllokimin e autostradës dhe kanalit të kullimit.

Gjykata Federale Australiane urdhëron bllokimin e 127 faqeve online që shfaqin materiale të vjedhura

Postuar në 20 Gusht, 2017 17:36

127 domeine përmes të cilave transmetohen materiale filmike në internet, do të bllokohen. Pala paditëse, Foxtel, një operator legal në këtë sektor, ka fituar gjyqin federal me ISP-të australiane që mundësojnë transmetimin online të materialeve në mënyrë pirate.

Drejtësinë e sollën këtu “gjenitë” e politikës dhe të misioneve ndërkombëtare

Postuar në 07 Gusht, 2017 09:13

Situata e krijuar me gjyqësorin në kontekstin e një reforme të lënë në mes të rrugës, është absurd. Vakancat që po krijohen në disa nivele gjykatash, përfshirë Gjykatën e Lartë dhe atë Kushtetuese, kërkojnë miratimin e Vettingut për të hapur procesin e emërimeve. Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, juristi Çlirim Gjata shpjegon se shpresa e mbetur politike për të dalë nga kjo situatë është të pritet nëse marrëveshja Rama – Basha do të zbatohet për reformën kushtetuese.

Më poshtë intervista e Gjatës:

Turqia bllokon aksesin në Wikipedia

Postuar në 29 Prill, 2017 13:37

Turqia ka bllokuar aksesin e përduresve të internetit në këtë vend në Wikipedia. Bazë për këtë vendim është një ligj që u lejon autoriteteve bllokimin në rast se vlerësohet se faqja përkatëse është e papërshtatshme në përmbajtje apo përbën kërcënim për interesat kombëtare.

Pas analizave teknike dhe konsiderimeve ligjore...është marrë një masë administrative për faqen wikipedia.org”, thuhet në një deklaratë të entit për telekomunikacionet, raporton Reuters.Akti administrativ do të duhet të paraqitet në gjykatë brenda 24 orëve që mandej ka dy ditë kohë për të vendosur.

Pages

Subscribe to RSS - bllokimi