ben blushi

Kryetari Ben Blushi, i vetmi që mund ta çojë përpara Listën e Barabartë

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 16:35

Intelektuali Ben Blushi është personi që, më shumë se kushdo tjetër, ka kontribuar dhe i është përkushtuar Listës së Barabartë në të gjithë Shqipërinë.

Në dalje publike dhe në media ka qenë pikërisht intelektuali Ben Blushi që ka punuar më shumë se kushdo tjetër për ta bërë sa më të njohur LIBRA-n. Kjo është një gjë shumë e rëndësishme, duke pasur parasysh vështirësinë, që një lëvizje e re politike ka, për të pasur pasqyrim mediatik në Shqipëri.

"Nisni marshimin për në Fier"

Postuar në 27 Dhjetor, 2016 14:40

Ben Blushi ka qenë në Zharrëz, aty ku po zhvillohet një grevë urie ndaj punimeve të kompanisë “Bankers”. Ai ka folur me banorët duke u kërkuar atyre që të bëhen bashkë dhe shkojnë në Fier, në një marshim që do t’I bënte të njohur Shqipërisë atë që po ndodh. Blushi ka akuzuar mediat se po censurojnë zhvillimet dhe prezenca e tij aty i jep një dimension politik ngjarjeve.

'LIBRA’/ Ben Blushi, ‘anonimët’, një zyrtar i Bashkisë së Tiranës dhe Sun Cu

Postuar në 06 Nëntor, 2016 20:41

Të martën (1 nëntor 2016), u zhvillua në Akademinë e Arteve hapja e lëvizjes politike “Lista e Barabartë” apo “LIBRA” shkurt. Ishte mbi të gjitha tundimi i kureshtjes nga e panjohura, që më cyti të shkoja në Akademinë e Arteve për të ndjekur këtë ngjarje. Dhe në këtë rast, kureshtje përbënte mënyra se si një lëvizje politike e një intelektuali të sprovuar në arenën politike si Ben Blushi, do të paraqitej publikisht.

Hapësira e sallës së Akademisë së Arteve

"Beni ecën vetë", gati partia e qendrës Lista

Postuar në 06 Tetor, 2016 09:51

Ajo që ishte projektuar prej kohësh, nisur nga diskursi publik i Ben Blushit dhe kritikat e ashpra për qeverisjen e vendit dhe programin e Rilindjes do të konkretizohet në fillim të nëntorit. Një parti politike që ka si themelues ish-deputetin socialist, i larguar tashmë de fakto nga partia ku militoi për më shumë se 20 vjet.

Nën zë edhe Dade me Blushin

Postuar në 09 Shkurt, 2016 20:51

Në një bisedë informale në Komisionin e Jashtëm, deputetja socialiste Arta Dade ka komentuar deklaratat e deputetit Pandeli Majko për zgjedhjen e kryetarit dhe kongresin e pritshëm, duke kujtuar një moment nga historia politike e Partisë Socialiste, kur Pandeli Majko nga Sekretar i Përgjithshëm kaloi kandidat për kryetar i Partisë Socialiste pas dorëheqjes së Fatos Nanos në vitin 1999. Në zgjedhjet e vitit 1999 në Partinë Socialiste, Pandeli Majko humbi shansin e artë për t’u zgjedhur kryetar i saj.

Ben, na dëfto: Kush janë socialistët e vërtetë?

Postuar në 08 Shkurt, 2016 22:23

Sot në “Top-Story” socialisti i vjetër, ish-kryeministri Pandeli Majko ka qenë për një intervistë. Ka thënë Majko ndër të tjera: “Në ditë të vështira Pandeli Majkon e keni parë gjithmonë përkrah Edi Ramës. Unë nuk e di nëse ky udhëtim që Blushi ka marrë, është një fillim ose një fund...Duhet të ketë kujdes se po e teprove me të drejtën, e drejta të kthehet në të kundërt...Kujtoni zgjedhjet e 2001, kur Ilir Meta kryeministër fitoi zgjedhjet dhe menjëherë u sfidua nga Arben Malaj.

Analiza e Blushit: Edi Rama, ky zbutës kombesh. U mburr me humbjen e kombëtares duke ulur të tjerët ( e plotë)

Postuar në 10 Tetor, 2015 09:38

Duke marrë shkas nga konferenca e kryeministrit Rama një ditë pas ndeshjes me Serbinë dhe mesazhit që ai përcolli se pavarësisht humbjes në fushë, Shqipëria mori 3 pikë të arta për qytetarinë, deputeti Ben Blushi bën një analizë të këtij fjalimi të kryeministrit në gazetën Panorama. Blushi thotë se Edi Rama, u përpoq të nxjerrë merita personale në atë që ai e quajti humbje në fushë, por fitore jashtë saj.

PS, grup pune për ndryshime statutore, sa për t’i mbyllur gojën Blushit

Postuar në 11 Gusht, 2015 11:24

Shqiptarja.com njofton se Partia Socialiste ka ngritur përmes Asamblesë një grup pune i cili do të punojë për ndryshimet statutore. Një nga pikat e rëndësishme ku pritet të ndërhyhet, është ajo e konfirmimit që nëse kreu i partisë fiton zgjedhjet parlamentare, ai nuk ka nevojë t’u nënshtrohet zgjedhjeve brenda partisë për të rikonfirmuar mandatin e drejtuesit. Kjo është në fakt diçka që kryetari Rama është duke konsumuar ndërkaq, në shkelje të statutit aktual.

Subscribe to RSS - ben blushi