be

Borrell: Vizita ime e parë jashtë, në Kosovë. Marrëveshja me Serbinë, prioritet

Postuar në 08 Tetor, 2019 02:27

Përfaqësuesi i ri i bashkimit Europian për Politikën e Jashtme, Joseph Borrell ka deklaruar në Komitetin e Parlamentit Europian për Çështjet e Jashtme se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë duhet arritur sa më shpejt. Për këtë arsye ai ka premtuar se do të angazhohet personalisht dhe se vizitën e parë jashtë do ta zhvillojë në Prishtinë, pasi siç tha “Serbinë tashmë e njoh mirë”.  

Protektorati i kushteve

Postuar në 30 Shtator, 2019 21:46

Franca do t’i bashkohet qëndrimit gjerman për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Abc News citon burime zyrtare të Bashkimit Europian, sipas të cilave  miratimi do të shoqërohet me kushte. 

Takimi i së mërkurës i paraprin mbledhjes se ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian që zhvillohet në 15 Tetor në Luksemburg, ku do të merret edhe vendimi për të të dyja vendet.

citon tv në fjalë burimet.

Kushtet janë të njëjtat dhe lidhen me luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar, reforma në drejtësi e të tjera si këto. 

Çfarë meriton? Sadakanë gjermane apo thuprën holandeze?

Postuar në 29 Shtator, 2019 12:05

Nuk ka asnjë indikacion se diçka ka ndryshuar ndërkohë

Kështu është shprehur ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok në parlamentin e vendit të tij ku është diskutuar zgjerimi i BE-së dhe rasti i Shqipërisë. 

Sofizmi i Sorekës: Kushtet nuk janë kushte

Postuar në 28 Shtator, 2019 12:38

Luixhi Soreka e quan veten ambasador të Bashkimit Europian në Tiranë dhe ashtu është zyrtarisht, por kundërthëniet që shfaq për punët politike në Tiranë e bëjnë të paqartë atë vetë dhe linjën e vetë BE-së në Tiranë.

I pyetur për 9 kushtet e Bundestagut gjerman, zoti ambasador e sheh realitetin me dy pasqyra. Sipas tij, për Shqipqërinë nuk ka kushte të reja, ashtu siç mendon edhe qeveria në fakt që pikat e Bundestagut i ka quajtur rekomandime.

Me shqelma në Europë

Postuar në 26 Shtator, 2019 10:01

Tani që Gjermania ka dhënë dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë problemi i z. Rama reduktohet shumë. Që këtej e tutje, kryeministri i Shqipërisë do ta ketë shumë të lehtë të menaxhojë sulmet e brendshme pasi në çdo rast i ka argumentet gati. Një vlerësim i Hollandës nuk peshon më shumë nga një vlerësim i Gjermanisë, vend që niset edhe nga konsiderata strategjike. 

Reforma në drejtësi si i vetmi mall shkëmbimi me Europën

Postuar në 17 Shtator, 2019 19:12

Hapja e negociatave mes Bashkimit Europian dhe Shqipërisë është shndërruar në një proces politik jashtë rregullit dhe që konsideron detyrimisht aspektet gjeopolitike përpara kritereve. Mirë apo keq, Shqipëria i ka ngecur në derë Bruskelit që nuk ka shumë besim te politika e meritës së gjithësecilit që do të linte në klasë vendin tonë dhe do të kalonte Maqedoninë e Veriut.

Fitorja ndaj Airbus hap rrugën për tarifat miliarda dollarë ndaj mallrave europiane

Postuar në 15 Shtator, 2019 17:14

Donald Trump ka arritur një fitore thuajse personale që i jep të drejtë politikave të tij për aplikimin e tarifave ndaj mallrave europiane. Organizata Botërore e Tregëtisë ka vendosur së fundmi në favor të SHBA-së lidhur me çështjen e Airbus, kompani e cila është financuar në mënyrë të paligjshme nga BE-ja duke provokuar një dëm që sipas amerikanëve vlerësohet në rreth 11 miliardë dollarë.

BE-ja kërkon vlerësim dhe kontroll për LIBRA-n e Facebook

Postuar në 04 Shtator, 2019 13:35

Komiteti Ekonomik dhe Financiar i që përfaqëson të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Europian ka kërkuar nga Komisioni Europian një analizë për rreziqet që sjell monedha dixhitale e njoftuar nga Facebook, LIBRA.

BE: Serbia duhet të tërhiqet nga marrëveshjet e tregëtisë së lirë me Rusinë përpara se të anëtarësohet

Postuar në 28 Gusht, 2019 00:27

Komisioni Europian ka paralajmëruar Serbinë se duhet të heqë dorë nga marrëveshja e tregëtisë së lirë me Unionin Ekonomik Euraziatik të drejtuar nga Rusia kur të bëhet pjesë e Bashkimit Europian. EuObserver citon një zëdhënës të BE-së që është shprehur se marrëveshja mes Serbisë dhe Rusisë që ka nisur që në vitin 2000, por në “kontekstin e negociatave të pranimit në BE, Serbia duhet të tërhiqet nga të gjitha marrëveshjet bilaterale të tregëtisë së lirë ditën që do të pranohet në BE”.

900 mijë kërkesa për azil mbeten pezull në BE

Postuar në 26 Gusht, 2019 13:48

Zyra europiane e statistikave deklaron se rreth 900 mijë kërkesa azili janë në pritje të shqyrtimit nga autoritetet e vendeve anëtare. Numri më i madh i azilkërkuesve janë në Gjermani me 44% të totalit, pasuar nga Italia me 12%, ndërkohë që shkalla e refuzimit nga vendet pritëse në Europë është thuajse dyfishuar në tre vitet e fundit. Nga 37% që ishte në vitin 2016 ajo ka shkuar në 64% në vitin 2019 me Italinë që udhëheq me 80% të kërkesave të refuzuara.

Pages

Subscribe to RSS - be