Dëmtohet me eksploziv përmendorja e Thimjo Lolit në Finiq

Postuar në 23 Korrik, 2019 13:17

Mediat raportojnë se në Finiq të Sarandës është hedhur në erë përmendorja e Thimjo Lolit, një personazh historik i pakicës greke në zonë. Nga raportimet e para thuhet se ëahtë përdorur lëndë plasëse. 
Në muajin dhjetor përmendorja u dëmtua sërish dhe me këtë rast pati reagime politike. 

Çështje a Lolit si figurë e vlerësuar në zonën e Vurgut u ngrit nga një emision televiziv në Top-Channel që në kësi rastesh, jo rrallë, jo vetëm që ka mbajtur qëndrime të njëanshme, por edhe i ka deformuar.

I menjëherëshëm ka qenë reagimi i Ministrisë së Jashtme greke në të cilin thuhet:

Ministria e Jashtme greke shpreh shqetësimin e saj lidhur me shpërthimin në monumentin për  Thimio Liolin në fshatin Krane të Bashkisë Finiq, akt të cilën ne e dënojmë fuqimisht.

Të palëkundur në pozicionin tonë se provokimet ndaj minoritetit etnik grek dhe kundër marrëdhënieve shqiptaro-greke duhet të jenë menjëherë objektit hetimi për të çuar para drejtësisë autorët e këtij shkatërrimi, ne presim që pala shqiptare të veprojë sa më shpejt të jetë e mundur për të rikthyer ndjenjën e sigurisë te Pakica Kombëtare Greke.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ambasada Greke, si dhe Autoritetet Konsullore në Shqipëri, po ndjekin nga afër këtë rast.

Comments

Submitted by Taras (not verified) on

Keto veprime terroriste jane peshqesh i emisioneve (ne shumicen e rasteve) fashiste te barkaledhit Marin Mema qe, ushqen gjeneraten e re analfabete me perrallat pelazgo illyre. Arrin deri atje sa me kamere te fshehte pretendon se kerkon dhome me qera per te bere plaza. Duke belbezuar tek greket shqip dhe pret prej tyre te flasin shqip.
Dhe, keshtu me nje xhiro si gjynafqar i mbetur rrugeve te greqise, mbush emisionin dhe i kthen ata qe takoi rruges dhe u munduan ta ndihmonin, ne shqiptar. Te njejten gje ben edhe ne Mal te Zi e Serbi me boshnjaket. Ndjekesit e programit te tij I ka me shume kosovare e maqedonas qe dihet tashme se jane njerez qe as emrin e vete nuk dine ta shkruajne.

Ky eshte shtet i rrumpalles ku individ debile marrin flamurin e nacionalistit dhe masturbojne mendjet e shqiptareve barkboshe me perralla pelazgo illyre.
Shtet ku maskarejnjte veteshpallen President te Qamerise, veteshpallen Kastriote dhe kerkojne genocide si neyMesjete kundra fqinjeve, fqinje qe kane 30 vjet qe strehojne dhe ushqejne murtajen e kriminalitetit, vjedhjes dhe dorges qe mban marken "made from albanians".

Helbete, illyrian bloodline, qe trashgone nder breza maskarallekun dhe bukeshkalesine.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.