Shqiperia e Madhe

PostSamiti i Berlinit/Vuçiç autorizon mbrojtjen e Ramës dhe zhvlerësimin e Haradinajt

Postuar në 01 Maj, 2019 18:05

Presidenti serb Aleksander Vuçiç është hedhur në sulm pas akuzave publike që kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj bëri dje rreth presionit politik në bllok për heqjen e taksës 100% ndaj mallrave serbe. Ai ka autorizuar kreun e Komitetit Parlamentar për Kosvën, Milovan Drecun që të propagandojë idenë se pas qëndrimeve të Haradinajt nuk qëndron vullneti politik i këtij të fundit, por se ky qëndrim është thjesht pjesë e një loje të koordinuar mes tij dhe presidentit Hashim Thaçi, të dy sipas Drecun nën diktatin dhe drejtimin e Tiranës, pra Edi Ramës. 

Ministri serb i Mbrojtjes: Shqipëria e Madhe çon në luftë

Postuar në 03 Janar, 2019 16:11

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë kërkon publikisht që vendi i tij të ripërkufizojë politikën ndaj bashkimit Europian. Sipas tij standardet e dyfishta që unioni po përdor në raport me Beogradin zyrtar e bëjnë të detyrueshëm ndryshimin e qëndrimit, ndonëse ka pranuar se nuk ka marrë mbështetjen e presidentit Aleksander Vuçiç për këtë propozim.

Ministri i Diasporës në rreth të kuq

Postuar në 16 Janar, 2018 13:27

Vizita e ministrit shqiptar të Diasporës, Pandeli Majko në Ukrainë nuk kishte si të kalonte pa u vënë re, për më tepër që vetë stafi u kujdes të postonte fotografi nga kjo vizitë ku natyrisht nuk munguan tonet patriotike.

Dekori është ai që kërcet, pasi në shkollën ku mësojnë fëmijët e diasporës shqiptare në zonën e Odesës është e ekspozuar një hartë e asaj që nga disa aktorë rajonalë quhet Shqipëria e Madhe. 

Beogradi bisedon me “vëllezërit grekë” për Shqipërinë e Madhe

Postuar në 10 Korrik, 2017 18:40

Serbët dhe grekët janë miq dhe vëllezër. Këtë formulë të njohur tashmë, e ka përsëritur së fundmi edhe ministri i Jashtëm serb, zv.kryeministër i parë i Serbisë, Ivica Daçiç. Gjatë një vizite në Athinë ku është takuar me homologun grek Nikos Kotizas, Daçiç, ka apeluar që politikanët të ndjekin dhe respektojnë lidhjet mes dy kombeve, duke përmendur vendet e shenjta si manastiri i Hilandarit dhe ishulli Vidos në Korfuz.

SHBA riafirmon rolin stabilizues në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 25 Maj, 2017 12:37

Turi ballkanik i zv.ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee nuk ka përfunduar. Ai ndodhet në Serbi në një vizitë që është komentuar shumë nga mediat vendase. Në një intervistë për “European Western Balkans” dhe “Tanjug”, Yee nuk ka dhënë shumë hollësi rreth vizitës, por presidenti i Zgjedhur, Aleksander Vuçiç, deklaroi se zyrtari amerikan ka dorëzuar ndër të tjera një ftesë të zv.presidentit amerikan Mike Pence për Vuçiç që të vizitojë SHBA.

“Shqiptarët duhet t’i respektojmë, por ata nuk do ta shkatërrojnë dot Serbinë”

Postuar në 16 Maj, 2017 08:34

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçic, njëherazi president i zgjedhur, ka bërë disa komente nga Pekini rreth temës së Shqipërisë së Madhe. Duke iu refruar deklaratave të Ramush Haradinajt, Vuçiç ka qetësuar serbër që sipas tij nuk duhet të kenë frikë, pasi një gjë e tillë si Shqipëria e Madhe nuk do të ekzistojë ndonjëherë.

Qytetarët e Serbisë nuk duhet të shqetësohen, ata nuk do të krijojnë ndonjë lloj Shqipërie të Madhe”, tha Vuçiç.

Bushati mohon të ketë projekt për Shqipërinë e Madhe

Postuar në 15 Maj, 2017 10:47

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati hedh poshtë zërat se faktori shqiptar në Ballkan po ecën sipas një axhende që nënkupton Shqipërinë e Madhe. Në një intervistë për të përditshmen kosovare “Koha Ditore”, Bushati e mbështet qëndrimin e tij në argumentin se shqiptarët janë në pjesën dërrmuese properëndimorë dhe se çdo aspiratë e tyre lidhet me Bashkimin Europian.

Komentet nacionaliste të Ramës dhe Thaçit, Vuçiç: Koordinim me një shërbim të huaj

Postuar në 26 Prill, 2017 01:33

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçic, ndërkohë president i zgjedhur i këtij vendi, ka shprehur një mendim të vetin për ato që ai i quajti si deklarata për Shqipërinë e Madhe nga Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Jonuz Musliu. Duke folur në Leskovac, Vçiç tha se dekkarimet e Ramës dhe drejtuesve të tjerë në Prishtinë dhe Preshevë janë të koordinuara, çka sipas tij shtrojnë disa çështje:

A janë duke e bërë shqiptarët këtë vetë apo në koordinim me dikë tjetër – ndoshta dikush në një kontinent tjetër – pse tani dhe cilat janë qëllimet e tyre?

Rusia: “Shqipëria e Madhe” kërcënon destabilizimin e Ballkanit

Postuar në 02 Mars, 2017 23:36

Ministria e Jashtme ruse, në një deklaratë për shtyp i bën thirrje perëndimit për t'i dhënë fund ndërhyrjeve  në punët e brendshme të Maqedonisë. Në mënyrë të veçantë, ministria e jashtme ruse thotë se "kriza politike në Maqedoni është shkaktuar nga ndërhyrjet brutale në punët e brendshme të këtij vendi ".

Ndalohet në Kakavijë ideatori i Shqipërisë së bashkuar

Postuar në 14 Gusht, 2016 18:13

Policia kufitare e Kakavijës i ka ndaluar hyrjen në Greqi Tahir Veliut, person i cili është në listën e njërëzve të padëshiruar për autoritetet greke. Mediat e vendit fqinj raportojnë se Tahir Veliu do prezantonte në Janinë një libër për Shqipërinë e Madhe.

Subscribe to RSS - Shqiperia e Madhe