patriarku

Patriarku i Moskës vjen në Tiranë në fund të Prillit

Postuar në 18 Prill, 2018 11:19

Në fund të muajit Prill Patriarkut i Moskës Kiril do të vizitojë Shqipërinë. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i Patriarkanës së Moskës, i cili shtoi gjithashtu se Patriarku Kiril dhe kryepeshkopi Janullatos kanë njohje miqësore me njëri-tjetrin prej më shumë se 50 vitesh.

Patriarku i Stambollit, letër Erdoganit: "Lutemi për suksesin e forcave turke në Afrin"

Postuar në 26 Janar, 2018 21:27

Para tri ditësh bëri njëfarë buje lajmi se besimtarët myslimanë në Kosovë po luteshin për suksesin e fushatës turke në Siri. Duket se nuk janë vetëm. Një lajm vjen nga Turqia që “zë disi në befasi”, teksa njoftohet se mbështetjen për operacionin antikurd “Dega e Ullirit”, presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan e ka marrë së fundmi edhe nga Patriarku Orthodhoks i Stamboollit, Bartholomeu I.

Mediat raportojë për një letër të tij drejtuar Erdoganit, përmes së cilës shpreh mbështetjen për fushatën turke dhe uron fitoren.

Patriarku orthodhoks rus/Po vjen fundi i botës

Postuar në 21 Nëntor, 2017 22:17

Fundi i botës dhe historisë po afron dhe kjo nuk është vetëm një pikëpamje konspiracioni. Kreu i Kishës Orthodhokse Ruse, Patriarku Kirill, e ka predikuar atë edhe gjatë një meshe në katedralen e Krishtit Shpëtimtar në Moskë.

Kryegjyshi Edmond Brahimaj pritet në Patriarkanën e Stambollit. Ftesë Patriarkut Bartolomeu I për vizitë në Shqipëri

Postuar në 22 Tetor, 2016 16:37

Haxhi Dede Edmond Brahimaj, njohur edhe si Kryegjyshi i Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve, është pritur në një takim të posaçëm nga Patriarku i Patriarkanës Ekumenike të Stambollit, Bartolomeo i Parë.

Patriarku Bartolomeo i Parë vlerësoi punën dhe rolin e komunitetit bektashian, si dhe të gjitha besimeve në Shqipëri që kanë mundur të krijojnë ura bashkëpunimi dhe miqësie të ndërsjelltë mes besimeve. Ndërsa Kryegjyshi botëror, Edmond Brahimaj uroi Patriarkun për 25 vjetorin e fronëzimit të tij, si dhe e ftoi për një vizitë në Shqipëri”, raporton Tv Klan.

Subscribe to RSS - patriarku