histori

Lufta civile si ide dhe si histori*

Postuar në 11 Korrik, 2017 13:08

David Armitage, profesor i historisë në Universitetin e Harvardit është aktualisht një nga protagonistët e të shkruarit në një formë të re të “historisë së botës”, atë  të rrëfimeve që tejkalojnë kufijtë kombëtarë të një historiografie konvencionale."Historia” e re e botës dhe qasja tërësore dallon qartë nga ngjizja e vjetër e historisë botërore, e cila përmbledh narrativa paralele kombëtare të grupuara në periudha të caktuara kronologjike.

Çfarë po thotë "montazhieri" Veliaj për vdekjen e Ardit Gjoklajt, retorika nuk vlen si dëshmi në prokurori

Postuar në 11 Tetor, 2016 12:48

Në dritën e akuzave dhe dëshmive për vdekjen e 17- vjeçarit Ardit Gjoklaj, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i shmanget çdo përgjegjësie të bashkisë mbi ngjarjen tragjike në landfillin e Sharrës, duke i besuar talentit për të paraqitur veten si heroin pozitiv të ndryshimit. Por përtej kësaj retorike që Veliaj e ka mësuar përmendsh faktet janë kokëforta dhe përgjigjet duhen dhënë diku tjetër. Argumentat që jep kryetari i bashkisë se akuzat vijnë nga dashakeqësia e medias dhe opozitës nuk janë bindëse dhe as ligjërisht të vlefshme.

Shtrigat e Kastratit – simotra të “Shtrigave të Salemit”

Postuar në 20 Janar, 2016 12:29

Kjo histori nuk është një krijimtari letrare, një fantazi apo trill shkrimtari. Është një ngjarje e vërtetë që ka ndodhur në Kastrat të Shkodrës në vitet e fundit të shekullit XIX. Dhe këtë nuk e gjeta në gojëdhënat dhe anekdotat popullore por në kujtimet e konsullit francez Alexandre Degrand, i cili kishte qenë konsull nga viti 1893 në 1899 dhe kishte botuar më pas librin me kujtime Souvenirs de la Haute Albanie (Kujtime nga Shqipëria e Epërme).

SHBA-Rusi: një histori takimesh mes liderëve (foto)

Postuar në 28 Shtator, 2015 18:59

Barack Obama dhe Vladimir Putin takohen përsëri, pas një periudhe të gjatë ftohje në marrdhëniet Shtetet e Bashkuara-Rusi. Të dy u takuan në ambjentet e OKB-së për të diskutuar mbi Sirinë, Ukrainën dhe luftën kundër terrorizmit.

10 njerëzit më të pasur në histori. Në krye një afrikan...

Postuar në 06 Gusht, 2015 01:02

Revista “Time” ka bërë një renditje të 10 njerëzve në të pasur në histori. “Time” sqaron edhe metodën e njekur, bazuar kryesisht në intervista me historianë dhe ekonomistë. Një detyrë e vështirë, por gjithsesi, në fund, një listë jo dhe aq e kundërshtueshme paraqitet kështu:

Subscribe to RSS - histori