droni

Urdhëri i Trump: Nuk publikohet më numri i civilëve të vrarë në sulme me dron

Postuar në 07 Mars, 2019 13:58

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka revokuar urdhërin e paraardhësit të tij, nobelistit të paqes, Barack Obama, për raportimin e viktimave civile nga goditjet ajrore me dron.  Urdhëri i ri nuk aplikohet për zona lufte si Siria, Iraku dhe Afganistani, ku SHBA ka trupa ushtarake të dislokuara, por për goditjet ajrore që kryhen nga operativët e shërbimeve sekrete.

Përgjigje me pamje nga lart!

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 12:37

Për momentin peshorja e imazhit është në anën e kryeministrit sa i takon masës që vazhdon të ketë përballë nga ajo që nisi si protestë e studentëve, por që ditët e fundit duket se ka rënë në duart e PD-së.

Sulmi brutal i një peshkaqeni të bardhë

Postuar në 14 Janar, 2016 14:56

Peshkaqeni i bardhë mbetet ende një mister për shkencëtarët, por disa pamje filmike të kapura rastësisht kanë zbuluar mënyrën sesi ai gjuan. Katër peshkaqenë të bardhë sulmuan një dron nënujor duke ardhur nga thellësia. Kjo ka bërë që shkencëtarët të supozojnë se peshakqeni i bardhë që zhytet deri në 200 m, përdor thellësinë për të identifikuar prenë e vet përmes dritës që vjen nga sipërfaqja. Pamjet që jepen në video flasin qartë:

Kinezët prezantojnë dronin e parë me pasagjer. 100km/orë në 300-500 m lartësi

Postuar në 07 Janar, 2016 19:25

Një kompani kineze deklaron se ka realizuar dronin e parë të aftë të mbajë një njeri brenda. Droni ngrihet në lartësi maksimale 3 500 m dhe fluturon normalisht në lartësi 300-500 m me shpejtësi deri në 100 km/orë. Emri i prototipit është Ehang 184 dhe është realizuar nga kompania kineze Ehang Inc. Ajo e ekspozoi prototipin në Las Vegas duke bërë të ditur se shpreson të shesë modelin për një shumë prej 200 mijë-300 mijë dollarë copa. Ai vihet në lëvizje me energji elektrike që karikohet në dy orë dhe mund të fluturojë për 23 minuta.

Të ngeshëm për protestë në një popull që nuk proteston kurrë

Postuar në 11 Tetor, 2015 15:28

Ismail Morina u arrestua në flagrancë me dy pistoleta dhe gjykata dha msën e sigurisë “arrest me burg”. Arrestimi i tij u bë pak para ndeshjes Shqipëri-Serbi dhe Morina kishte siguruar 36 bileta. Ndërkohë që gjykimi duhet të zbardhë se çfarë kishte ndërmend Morina, sot disa protestues kanë kërkuar lirimin e tij. Arsyeja? “Ne kërkojmë liri për Ballist Morinën, sepse ai na bëri krenarë. Në Beograd ai ngriti flamurin tonë, ndërsa në Shqipëri kryeministri ynë nuk na la ta ngremë flamurin tonë. Liri Ballistit.

Ndeshja e futbollit me Vuçiçin, zbulohet plani i Ramës: Gati një tjetër dron

Postuar në 26 Gusht, 2015 19:46
Subscribe to RSS - droni