diga

Video/Tragjedi në Brazil. Qindra të zhdukur nga shembja e një dige

Postuar në 26 Janar, 2019 15:58

Në Brazil është regjistruar një tragjedi e vërtetë me qindra të zhdukur pas shembjes së një dige në një zonë minerare në shtetin Minas Gerais. Një dallgë llumi prej mbetjesh hekuri ka marrë përpara njerëzit, nga të cilët 412 të listuar si punonjës të kompaninë Vale që operon minierën. Në të njëjtën zonë, katër vjet më parë, u shemb një tjetër digë si pasojë e të cilës vdiqën 19 njerëz.

Gjykata e Lartë bllokon ndërtimin e pallatit 17 katësh te Diga e Liqenit

Postuar në 22 Korrik, 2016 13:07

Gazeta “shqiptarja.com” raporton se Gjykata e Lartë ka vendosur pezullimin e ndërtimit të pallatit 17 katësh te Diga e Liqenit në Tiranë. Vendimi është marrë nga Gjykata e Lartë që sipas burimeve të cituara nga kjo gazetë ka rrëzuar vendimin e Gjykatës Administrative, e cila nga ana e vet pezullonte urdhër pezullimin që Instituti i Monumenteve kishte lëshuar për pallatin. Një odise e pakuptimtë ligjore ku firmat e institucioneve të ndryshme përplasen, bëhen e zhbëhen, ndërkohë që faturën e paguan biznesi në fjalë, por edhe mjedisi.

Erioni kërkon drejtësi

Postuar në 14 Korrik, 2016 10:52

Bashkia e Tiranës ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Administrative të Apelit që i dha të drejtë kompanisë Genner 2 për të vijuar punimet poshtë digës së liqenit artificial me ndërtimin e kompleksit 17 katësh.

Shuqizohet urdhri i Veliajt, Gjykata i hap rrugë ndërtimit të 17-katëshit te diga e Liqenit

Postuar në 13 Korrik, 2016 17:43

Kompania e ndërtimit "Gener 2" sh.p.k e cila po ndërton kompleksin e pallateve te diga e liqenit artificial, ka fituar gjyqin në Gjykatën Administrative. Shqiptarja.com raporton se treshja gjykuese e kryesuar nga gjyqtarja Enkelejda Softa, kanë vendosur të lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë administrative, që i jep të drejt kompanisë së ndërtimit për të vazhduar punimet.

Kurdiset dhe paralajmëron vetëgjyqësi me Gj. Administrative për ndërtimet te diga e Liqenit. Shpresë për qetësi dhe dashuri vetëm nga ambasadorët

Postuar në 17 Maj, 2016 21:02

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ka zhvilluar sot një seancë dëgjimore, siç e quan ai, me banorë, për projektin e sheshit “Skënderbej”. Duke folur për procesin gjyqësor që po zhvillohet në Gjykatën Administrative për një ndërtim te diga e Liqenit në Tiranë, Veliaj, deklaroi se “nuk do të ketë ndërtime”. “Nuk më interesojnë vendimet e gjykatave. Më intereson populli i Tiranës”, shtoi ai.

Nëse macja e kap miun poshtë digës…

Postuar në 13 Maj, 2016 12:06

Pragmatizmi është një rrymë filozofike që i ka rrënjët në SHBA-në e viteve 1870. Në themel të kësaj rryme, është koncepti se një ide është e vlefshme kur ka vlerë praktike në jetën e përditshme, dhe se e mira përcaktohet nga fakti se shumica e një komunitetit e sheh atë si të mirë. Tien Siao Pini, një nga pragmatistët më të shquar në botë, e ka përmbledhur këtë koncept me proverbin kinez që ai e kishte shumë për zemër: “Nuk ka rëndësi se çfarë ngjyre ka macja, përderisa kap minj”.

Po vijnë kullat...

Postuar në 10 Maj, 2016 20:30

Gazeta “Tema” njofton për një vendim të marrë nga Gjykata Administrative që ndikon direkt në procesin gjyqësor për ndërtimin e një kompleksi pranë zonës së Digës së Liqenit në Tiranë. Sipas kësaj gazete, gjithçka lidhet me ndryshimin e trupës gjykuese pak ditë më parë, çka është kërkuar të prapësohet si procedurë nga Bashkia e Tiranës. “Bashkia e Tiranës dhe IKMT i kërkuan gjykatës përjashtimin e gjyqtarëve të rinj nga gjykimi dhe caktimin e një trupe tjetër"-thekson gazeta.

Mosul/Diga rrezikon jetën e 1.5 milionë njerëzve

Postuar në 03 Mars, 2016 21:09

Diga e Mosulit, qyteti që është pika e fortë e ISIS, rrezikon jetën 1.5 milionë irakenëve. “NBC NEËS” citon ambasadën amerikane në Baghdad sipas të cilës kolapsi i digës do të sillte pasoja të paprecedenta; 500 000-1.47 milionë irakenë nuk do të mbijetonin dot nga vala e ujit që nëse ndodh do të arrinte në nivelin 15 m në Mosul. Qytete të tjera si Tikriti, Samarra apo Baghdadi do të përfshiheshin nga vala e ujit ndonëse me pasoja më të vogla.

Subscribe to RSS - diga