biletat

"Butrinti ka 1 milionë € bileta në vit. Kjo është historia e bar kafesë"

Postuar në 11 Tetor, 2017 22:08

Më poshtë po përcjellim videot e seancës së sotme në Komisionin e Medias ku ka qenë ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro. Në videon e parë është debati në studion e Report TV ku kanë qenë pjesë arkeologë të njohur dhe gazetarë. Nga ky emision kanë dalë edhe akuza shumë të rënda për ministren Kumbaro, për shitje të monumenteve, për biznes. Sipas të dhënave që u sollën aty, çështja pritet të kalojë në prokurorinë speciale. Arkeoogu Neritan Ceka ka deklaruar se sknadalet me monumentet janë të shumta dhe sipas tij, ministrja është person për në prokurori.

Eurocontrol zbardh faturat që na fsheh qeveria

Postuar në 14 Mars, 2017 20:31

Biletat nga aeroporti “Nënë Tereza” do të jenë edhe më të shtrenjta. Shkak për këtë është rritja e taksës së terminalit nga agjencia e kontrollit të ajrit Albcontrol për çdo avion që ulet në pistë.Njoftimin që në fakt duhet ta bënte qeveria, e ka bërë Eurocontrol, institucioni që menaxhon rrjetin ajror në Europë. Duke iu referuar këtij dokumenti Tv Klan raporton se nga 158.7 euro për fluturim që ishte më parë, kjo tarifë ka shkuar në 202 euro.

TIA rrit frikshëm fitimet për 2015

Postuar në 26 Korrik, 2016 11:14

Tirana International Airport, kompania që menaxhon me koncesion Aeroportin e Rinasit ka deklaruar një normë rekord fitimi (para taksave) prej 40.7% në vitin 2015, nga 35.5% që ishte ky tregues një vit më parë.
Me shpenzimet në total, që u rritën në 6.1%, koncesionari I Rinasit arriti që të zgjeronte fitimet para taksave në gati 2 miliardë lekë, (14.3 milionë euro), nga 1.5 miliardë lekë (rreth 11 milionë euro) në 2014-n.

U sulmua TIA për sigurinë, por për asnjë çast për çmimet e biletave

Postuar në 11 Korrik, 2016 20:43

Qeveria, apo më saktë ministri i Brendshëm i saj, sulmuan për ditë tëra konçesionarin e Rinasit, për arsye të mungesës së sigurisë. Tani që ngjarjes së grabitjes i humbi tempi mediatik edhe sulmet ranë. Ndërkohë nëse ka një arsye për të cilën TIA duhet sulmuar janë çmimet e larta që aplikon e për të cilat qeveria nuk e vë ujin në zjarr. Është e vërtetë që ekzekutivi i tanishëm nuk ka përgjegjësi për komtratën, por për zgjatjen e saj po dhe përmbajtja e kontratës së re, publikuar në Fletoren Zyrtare, është zhgënjyese.

Fluturimet drejt Italisë, 60-70% më të shtrenjta

Postuar në 20 Prill, 2016 10:59

Çmimet e biletave të avionëve nga Shqipëria drejt Italisë kanë shënuar një rritje të ndjeshme prej 60-70% ditët e fundit. Mesatarisht, sipas të dhënave nga agjencitë e udhëtimit, nga 120-160 euro që ishin çmimet e biletave më parë, për destinacionet e Italisë, tani ato janë mesatarisht 200-240 euro.

Subscribe to RSS - biletat