besa

Shqipja shkencore e Ministrisë së Arsimit

Postuar në 10 Maj, 2019 11:19

Nuk ka dyshim që ministrat e aq më tepër ata të qeverisë Rama punojnë ditë e natë për progresin, emancimin kulturor dhe atë shkencor. Madje vetë kryeministri është marrë  personalisht me Reformën në Akademinë e Shkencave.

Çrëndësi ka nëse është zvarritur apo si çdo gjë që tjeter që shpallet prioritet kombëtar  në fund del prodhim publiçitar. Këtë të premte Ministria e Arsimit ka shpërndarë një njoftim për përfshirjen dhe angazhimin e ministres Shahini në këtë proces, duke e përmbledhur kontributin e saj në këtë fjali;

Besa, Kanuni, kokaina - pallavrat e zakonshme që mbajnë në këmbë titujt për Mafien Shqiptare

Postuar në 13 Janar, 2019 14:44

Gazeta e njohur britanike “The Guardian” i është shtuar sot listës së pafundme të mediave që shkruajnë për të ashtuquajturën Mafia Shqiptare. Përmes një shkrimi ku nuk ka ndonjë të dhënë statistikore, ku përzihet emfatizimi i shqiptarëve të dhunshëm, ku dominon titulli bombastik “Mbretërit e kokainës”, ku venerohet pa dashje aftësia e shqiptarëve në trafik dhe në shpërndarje e ku patjetër që nuk mungojnë edhe klishetë e zakonshme të Besës dhe Kanunit, gazeta në fjalë përsërit litaninë e bezdishme të gënjeshtrës që quhet Mafia Shqiptare.

Qeveria e re e Maqedonisë - shqiptarët rol kyç, por edhe të akuzuar për korrupsion

Postuar në 29 Maj, 2017 15:05

Zoran Zaev ka prezantuar listën e kandidatëve të tij për ministra të qeverisë së re në Maqedoni. Koalicioni i drejtuar prej tij përbëhet nga LSDM-ja me 49 mandate, BDI-ja me 10 mandate, 3 mandate nga Aleanca për Shqiptarët. 13 mandatet deçizive përbëhen nga parti shqiptare, ndërkohë që Lëvizja Besa u tërhoq nga ideja e pjesëmarrjes në qeveri, ndoshta për shkak të rivalitetit me BDI-në e Ali Ahmetit.

Lista raportohet si më poshtë:

Zoran Zaev                                     Kryeministër

Rivotimi në Gostivar përmbys fitoren e Gruevskit

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 09:58

Komisionit Shtetëror i Zgjedhjeve vendosi të pranojë kërkesën e Lëvizjes "Besa" për ripërsëritjen e zgjedhjeve në Gostivar, zonë e banuar në shumicë nga elementi shqiptar. Ky zhvillim i hap rrugë një skenari të ri krize pasi mund të barazojë mandatet në 50 me 50 mes dy koalicioneve, duke çuar sërish vendin në zgjedhje. Aktualisht koalicioni i udhëhequr nga VMRO-DPMNE e Gruevskit ka siguruar 51 mandate ndërsa opozita e bashkuar e udhëhequr nga LSDM e Zoran Zaev ka 49 mandate.

Basha këshillohet nga fshatarët: Mos vazhdo me pabesi, shihe popullin në sy që të ecësh përpara

Postuar në 21 Nëntor, 2016 10:31

Në kohën kur PD po regjistron humbje të njëpasnjëshme, morali për të bërë politikë me popullin e ka zvogëluar ndjeshëm peshën e fjalës së kryetarit të opozitës që duket se ka probleme të mëdha me besueshmërinë e premtimeve që jep. Kjo ndoshta për atë që Basha përfaqëson në Partinë Demokratike si beniamin i Sali Berishës.

Biznesi me Holokaustin

Postuar në 30 Janar, 2016 15:04

Dita e Memories, e sanksionuar në kujtim të Holokaustit, për elitat shqiptare të viteve të fundit ofron një vitrinë humanizimi, sidomos për kastën politike, e cila është e vëmendshme në shfrytëzimin e komercializimit të altruizmit për egoizmin e saj, siç e dëshmojnë vizitat e jetimoreve të shoqëruara përherë me kamera e përkëdhelje. Edhe Dita e Memories rrezikon banalizimin e hipokrizisë.

Përtej një drame të Sami Frashërit

Postuar në 29 Dhjetor, 2015 13:23

Historia e dramës “Besa”, e cila do të kishte premierën më 1875-n, në teatrin osman në Stamboll

Subscribe to RSS - besa