Janullatos për CNN Greek: Terrorizmi nuk luftohet vetëm me raketa e aeroplanë, Europa e ka snobuar krishtërimin

Postuar në 30 Janar, 2016 20:39

Primati i Kishës Ortodokse Shqiptare, kryepeshkopi Anastas Janullatos është intervistuar nga CNN Greek ku ka folur rreth situatës globale të shfaqjes së terrorizmit dhe mënyrën sesi po e lufton perëndimi.

Pyetjes nëse Perëndimi ka përgjegjësi për shpërthimin e terrorizmit dhe nëse fenomeni ka implikime fetare, kryepeshkopi Janullatos u përgjigj: "Unë do t'ju them diçka provokuese. Kam përshtypjen se Perëndimi nuk shqetësohet shumë se çfarë do të thotë padrejtësi  dhe varfëri dhe se ku mund t’i çojë popujt varfëria”

Kreu i Kishës Ortodokse Shqiptare thotë se evropianët duke snobuar krishterimin kanë  lënë një boshllëk të madh, të cilin përpiqen ta shfrytëzojnë interpretuesit e islamit për të ndërfutur elemente të tjera. Ai flet për një luftë globale asimetrike

"Ka studiues të Islamit që theksojnë dimensione të tjera. Ne jemi përballë një problemi kompleks global. Terrorizmi nuk luftohet vetë me raketa dhe aeroplanë,  është një luftë ideologjike. Ne nuk kemi kuptuar se jemi tashmë në një tjetër luftë botërorë asimetrike që asnjë shkollë ushtarake nuk e kishte parashikuar. Gjithë ata që gjejnë armë, kush ua jep? Nuk janë fuqitë e mëdha që nxjerrin fitime? Të gjithë ata që blejnë naftën e xhihadistëve nga e kanë origjinën?  Ndonjëherë ne duhet të kemi kurajon për vetëkontroll dhe autokritikë. Faj kanë të gjitha shoqëritë ... Nëse nuk merremi me varfërinë nuk mund të përballosh këto situata. Dhuna më e madhe është të jesh në varfëri.. "-shprehet Janullatos.

http://www.cnn.gr/premium/story/19857/o-arxiepiskopos-alvanias-anastasios-sto-cnn-greece-pagkosmios-asymmetros-polemos-se-exelixi

Comments

Submitted by AUTOKTONI (not verified) on

I nderuari, dhe shume i respektuari zoti Janullatos !
Ne shqiptaret, e dime shume mire se si eshte terrori dhe kush eshte terroristi.
Predikimet t'uaja dhe te dhjakeve te tjere greke qe ke sjelle Ti ne vendin tone, si dhe te atyre shqiptare qe Ti u ke blere shpirtin, jeni frymezues te terrorit, ju perpiqeni me cdo menyre te mbillni percarjen tek ne. Ju pelcisni nga inati, qe ne shqiptaret, kemi nje harmoni fetare te ngritur ne INSTITUCION TE LARTE MORAL, per kombin tone, duke i rreshtuar shqiptaret ne piedestal te kombeve, per kulturen, urtesine, edukaten, moralin dhe pastertine e shpirtit, virtute keto, qe fatkeqesisht i mungojne grekeve, nga ku edhe ju jeni. Nuk ka se si JU, nje GREK,qe keni UZURPUAR fronin e kreut te Kishes Autoqefale Shqiptare, ne kundershtim me STATUTIN e vete kesaje KISHE, te jepni te tilla predikime "teorike ideollogjike ", qe rrezatojne urtesi e mencuri.
I nderuar Janullatos, qe te tregoheni me te vertete i mencem, sikunder pretendoni, LARGOHUNI MENJEHERE nga SHQIPERIA.
Keshtu si po veproni Ju, duke UZURPUAR kreun e Kishes ne vendin tone, po largoni njerezit nga ORTODOKSIZMI, mbasi kane humbur besimin tek Ju dhe tek taboret qe ke prapa teje.
Ke ardhur ne vendin tone, me qellime te pastra per shkombetarizimin tone dhe helenizimin e trojeve tona me varret e ushtareve greke qe jane vrare ne token tone te shenjte.
Nuk jane pa qellim ndertimi i BURGJEVE (birucave), ne bodrumet e katedrales ortodokse ne Tirane. Keto jane veprime te sherbimeve inteligjente greke, e jo te kishes ortodokse. E per se nevojiten birucat(burg), ilegale ne bodrumet e KATEDRALES ? E keni kethyer Kishen Ortodokse, ne nje filial te sherbimit te zbulimit grek.
Janullatos !
Nuk duam predikime nga ana juaj. Nuk duam mend nga ju.
LAGOHUNI NGA VENDI YNE.
Kemi mend vete, per te drejtuar Kishen AUTOQEFALE SHQIPTARE, pa greke, si puna jote, neper kembe.
JANULLATOS, LARGOHU NGA SHQIPERIA.
PER POPULLIN SHQIPTAR JENI PERSON NON GRATA.

Submitted by gjergji (not verified) on

fatkeqesi per shqiperine eshte qe ka individe si ty. me fal qe ta them por kaq idjotllek dhe kaq maskarallek ne nje artikull te vetem nuk kisha pare ndonjehere. nje gje nuk kuptoj, si ka mundesi qe ne shqiperi japin mend te gjithe idiotet. qe te replikosh me kryepiskopin Anastas te duhet te pakten 5 universotete dhe shume pune krijuse per vendin tend dhe gjithashtu shume dashuri. nje njeri i zbrazet nuk mund te kuptoje nje njeri qe eshte plot dashuri per cdo gje qe ben

Submitted by shqiptari (not verified) on

Kush he ti që fket për terroristë, birucë, e shkombëtarizim more plehrë? Krepeshkopi Anastas ska bërë asgjë përveçse ngritjen dhe rifunksionimin e kishës së shkatërruar ortodoxe të shqipërisë. Dëgjove?! Ti dhe ata që mendojnë si ty jeni ata që duhet të shporreni nga ky vënd. Ku e sheh ti more helenizimin e kombeve ? Ku i ke parë ti burgjet që flet? Ik more ha ndonjë gjë të freskët eja në vete, se po flet përçart.

Submitted by HIMARIOTI (not verified) on

Mbasi u arrestua nje grekofil, si Ksera, per vjedhje e shperdorim detyre,na ngrihet QIRJO JANULLATOSI, grek safi, dhe na flet per terrorizem neve Shqiptareve, qe gjithe jeten kemi vuajtur nga greket.
Nuk ka asnje te dhene nga historia qe shqiptaret te kene sulmuar greket, pra te kene qene terroriste, e kunderta ka ndodhur, greket na kane sulmuar, greket kane bere GENOCID me camet, greket kane perzene camet shqiptare, qe nga Preveza e ne Janine, duke pervetesuarmte gjithe keto teritore, greket na kane sulmuar, si ne luften e pare ashtu dhe te dyte boterore, dhe vazhdimisht, ne menyre periodike e te panderprere, nuk kane pushuar per ribendikimendaj teritoreve shqiptare. Dhe, si keto, po t'i analizosh me hollesi, do te duhej te shkruhej shume, e shume.
Per keto, e per shume te tjera, zoti Janullatos, do te bente mire t'i lexonte keto leksione, ne Greqi, tek klanet qe trumbetojne e nxisin masat greke per ekspansion Vorio Epiriot.
Asnje shqiptar nuk ka sulmuar Greqine per te pushtuar apo vrare greke.
Shqiperia asnjiherenukka qene burim terrorizmi. E kunderta, Greqia ka qene dhe eshte burim terrorizmi me organizata te tilla si 17 Shtatori, etj,.
Prandaj Janullatos, mos na shit dengla, ketu ne vendin tone.
Keput qafen. Nga majat, te keshe thembrat.
Largohu nga Shqiperia, se na je bere si vemje kanceroze. Kur te shohin shqiptaret ne TV, fikin televizorin mbasi u je neveritur.
Keput qafen. Ik ne Greqi, atje te shkosh e te vdesesh. Mos na ndyej token tone, duke na vdekur ketu ne Shqiperi.
Keput qafen.

Submitted by Joani (not verified) on

Me duhet qe te nderhyj ne kte pik arsyeja fare e qarte ju qe shkruani nuk mund te jeni kurrsesi te Krishter Shqiptar sepse nuk mund ti kuptoni cfare eshte statuti i Kishes se Shqiperis dhe nese ka ndonje person qe duhet te shpallet non grada jeni ju nuk lini madje as emrin ndaj mjaft me me fyerje ndaj Kryepiskopit Anastas po ju a perseris mjaft me me fyerje te ketidha.

Submitted by HIMARIOTI (not verified) on

Duke filluar nga antishqiptari me i madh, Janullatos, e deri te te gjithe ju qe keni shitur shpirtin tek grekofilia, ju them vetm nje fjale, pa ju fyer, lutem, largohuni nga roka shqiptare.
Shkoni ne Greqi, atje ku ju duan.
Ketu, nuk ju duan.
Koloneli i ASFALISE greke, Janullatos, ben mire te shkoje te vdese ne Greqi, mbasi domte na beje pis token tone.
Nuk do te merrem me me ju o korofillake greke qe keni shitur shpirtin tek djalli antishqiptar Janullatos.
PIRDHUNI NGA SHQIPERIA.

Submitted by ortodoksi (not verified) on

Me cudit jashtezakonisht fakti qe nje bllog mjaft I respektueshem I nje intelektuali koherent si mustafa nanoja publikon gjera te ketij niveli qe jane per ne kopshtin zoologjik. Nivel katastrofal injorance ne ADN ne e deformuar turko ISIS jane te debilit qe ka shkruar keto fraza pa lidhje pa kuptim dhe vetem urrejtjeje raciste prej babuini.

Submitted by Erjon (not verified) on

"Dhuna me e madhe eshte te jesh ne varferi" Plotesiaht e vertete.

Submitted by Anonymous (not verified) on

Me vjen keq qe ne nje portal te tille lejohen te botojne fyerje dhe sharje nga disa injorant te mbushur me mllef, cmire dhe urrejtje ndaj figures se kryepeshkopit. Vetem kaq te kuptojme se ne prezantimin e kesaj interviste del emri i Kryepeshkopit Anastas ne krye te Kishes Orthodhokse Autoqefale te Shqiperise, - del emri i vendit tone Shqiperise. Eshte per te ardhur keq qe bota e qyteteruar dhe akademike vlereson Kryepeshkopin e Shqiperise dhe madje e kerkon ne aktivitete te saja te marre pjese e te ligjeroj per probleme te ndryshme qe e shqetesojne shoqerine e sotme; NDERSA tek ne ende nuk e ka marre vleresimin dhe dashurine qe i takon ketij personaliteti me permasa boterore. Miqesisht deshiroj qe menaxhuesit e ketij portali te mos lejojne publikimin e ketyre injoranteve te piset nga goja qe perhapin helimin e urrejtjes fetare dhe kombetare.

Submitted by Dopioanonim (not verified) on

Ne te gjithe portalet ku shkruan ky ANONIMUS, vetem fjalor rrugaci shkruan, me nje injoranci te thelle, gje qe tregon mungese te theksuar kulture dhe edukate te trasheguar. Edhe keto qe shkruan, i ka ne menyre autodidakte me shume sforco, dikur i thoshim ka mbaruar shkolle nate. Pra, nga nje njeri me shkolle nate, pervec mungeses ne formim, duhet pe presesh edhe pretendimin e tije se i di te gjitha. Por eshte nje njeri me inteligjenve dhe formim nen minimale.
Por, te gjitha leto falen, por shitja e shpirtit tek greku, nuk falen, sepse eshte tregues i mungeses se karakterit, mbasi kur ke shitur shpirtin, i shet te gjithe, duke filluar nga atdheu, e duke perfunduar edhe tek shitja e njerezve te aferm.
Anonim, po te te them vetem nje fjale te fundit, je njeri pa karakter. Po te flas shume intelektualisht, por di te flas edhe me te gjithe llojet e gjuheve, si te te doje shpirti. Vetem me thuaj ku te te gjej e te te takoj o njeri antishqiptar.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.