pasolini

Vdes në spital vrasësi i Pier Paolo Pasolini

Postuar në 21 Korrik, 2017 18:17

Vdiq sot në një spital në Romë, në moshën 58-vjeçare, Pino Pelosi, i cili ishte dënuar si vrasësi i i shkrimtarit  dhe poetit të njohur italian, Pier Paolo Pasolini.  Pasolini u vra më 2 nëntor, 1975 në zonën bregdetare të Ostias, pranë Romës. Po atë ditë u arrestua e duke ngarë makinën që i përkiste poetit italian me famë ndërkombëtare. Pelosi u dënua nga gjykata për vrasje në bashkëpunim. Megjithatë, Gjykata e Apelit dhe Gjykata e Lartë e Italisë, arritën në përfundimin se Pino Pelosi e vrau i vetëm Pasolinin, pa asnjë bashkëpunëtor.

“Moravia si shkrimtar nuk ndihej kurrë i sigurtë në vetvete”

Postuar në 04 Prill, 2016 14:40

Dacia Maraini, shkrimtarja e njohur italiane tregon jetën me Alberto Moravian

Subscribe to RSS - pasolini