operacion

Operacion pastrimi në Detin Balltik, tonelata municione nën ujë

Postuar në 27 Maj, 2018 10:52

850 ushtarë nga 11 vende, 19 anije dhe një ekip i zhytësish janë përfshirë në një operacion për pastrimin e detit të Estonisë nga municionet e Luftës së Dytë Botërore që kërcënojnë ekosistemin.

Për më shumë se 70 vjet,  miliona ton municione të luftës qëndrojnë të ndryshkura nën ujë. Vetëm në Detin e Veriut dhe Detin Baltik vlerësohet se ka mbi 1.6 milion ton municione të fundosura nën ujë. Me urdhër të aleatëve, ngarkesa të tëra municionesh u hodhën në det pas luftës.

Vdes pas operacionit në gju 16-vjeçarja, dyshohet për mbidozë anestezie

Postuar në 16 Maj, 2017 13:40

Një 16 vjeçare humbi tragjikisht jetën pas komplikacioneve që shoqëruan operacionin e saj në gju. Blerta Pepa, ish-pjesëmarrëse në edicionin e spektaklit  "Gjeniu i Vogël" në Televizionin Klan iu nënshtrua një ndërhyrje kirurgjikale në një spital privat pas dëmtimit të ligamentit dhe meniskut të gjurit. 16 vjeçarja, nxënësve e shkollës Çajupi në kryeqytet kishte dëmtuar gjurin në orën e fiskulturës në shkollë.

Balili në kërkim ndërkombëtar që prej muajit maj. Flet i vëllai: Klementi këtu ka qenë çdo ditë, as e ka kërkuar njeri (Video)

Postuar në 10 Dhjetor, 2016 17:53

I shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik  droge dhe i denoncuar vazhdimisht nga opozita se ndodhej në Sarandë, Klement Balilit vetëm këtë të shtunë i është dhënë masa e arrestit me burg në mungesë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Të paktën nga sa kanë thënë familjarët e tij, ish-drejtori i LSI-së ka qenë gjatë gjithë kësaj kohe në shtëpinë e tij në Stjarr të Delvinës dhe i pashqetësuar nga askush.

Dyshime për 10 ton kanabis të kapura në Vlorë, gomonia me 750 kg ndalohet në Otranto

Postuar në 05 Tetor, 2016 12:05

Një sasi rekord kanabisi prej 10 tonësh mësohet se është kapur dhe sekuestruar nga policia e Vlorës në një operacion të 3 ditëve të fundit. Policia nuk e ka konfirmuar zyrtarisht sasinë e kapur por ka njoftuar se midis fshatrave Vezhdanisht dhe Treblovë ka konstatuar 6 kasolle brenda të cilave janë gjetur rreth 2000 bimë narkotike në proces tharjeje si dhe rreth 5250 rrënjë bimë narkotike Kanabis Sattiva, të mbjella në lugina dhe zona të thella rreth 2 orë larg qendrave të banuara.

Operacion pastrimi nga radikalët islamikë në Gjermani, kontrolle të rrepta në të gjitha xhamitë

Postuar në 10 Gusht, 2016 12:40

Policia gjermane ka kryer një sërë operacionesh kundra të dyshuarve si të lidhur me shtetin islamik. Aksioni i përbërë nga 150 agjentë kishte si objektiv predikuesit esktremistw, të cilët sipas akuzës rekrutonin të rinj për të luftuar në Siri dhe Irak. Operacionet u realizuan konkretisht në Duesseldorf, Duisburg dhe Dortmund. Operacioni vjen një ditë pasi policia arrestoi pranë një stadiumi një 24 vjecar refugjat sirian i dyshuar se ishte një përfaqësues i lartë i ISIS dhe planifikonte sulme gjatë Bundesligës.

Harrohet Kelmend Balili, policia "godet" me suksesin e radhës

Postuar në 27 Maj, 2016 11:21

Teksa nuk ka dhënë ende asnjë detaj për operacionin ku tha se ishte e përfshirë me policinë greke dhe atë të Belgjikës, policia shqiptare gjen momentin të prezantohet me një sukses në luftëm kundër trafiqeve të drogës.

Avancon Putin, Rusia hyn me trupa tokësore në Siri

Postuar në 28 Nëntor, 2015 10:23

Revista gjermane Der Spiegel shkruan se trupa të këmbësorisë ruse dhe artileria e saj kanë hyrë në Siri për të ndihmuar forcat e Asad të përparajonë në pozicionet e ty kundër Shtetit Islamik. Shkak për këtë u bë operacioni 12 orësh për shpëtimin e njërit prej pilotëve rus të rrëzuar nga ushtria turke. Moska nuk e ka konfirmuar zyrtarisht, por sipas gazetës gjermane trupat ruse ndodhen në terren për të blinduar kufirin turko-sirian. Gatishmërinë e Moskës për të ndihmuar në terren ushtrinë siriane e konfirmoi edhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas takimit me homologun e tij sirian.

Kanabisi mbretëron sërish në Dukagjin. Policia nis një tjetër operacion masiv

Postuar në 18 Gusht, 2015 12:39

Mbi 200 parcela me kanabis janë identifikuar në zonën e Dukagjinit, ku forca të shumta policie kanë zbarkuar që në orët e para të mëngjesit të sotëm për të filluar një operacion për eliminimin e bimëve narkotike. Efektivë të RENEA-s, FNSH-së dhe punonjës së Drejtorisë së Policisë Shkodër përbëjnë në total mbi 450 forca policore dhe 70 automjete të mbështetura edhe nga helikopterë. Operacioni i koduar "Brashta" do të shtrihet në fshatrat Ndreaj, Brashtë, Pylaj, Bob, Vuksanaj dhe Breg Lumi. Ky është operacioni i dytë i madh kundër kultivimit të kanabisit që zhvillohet në zonën e Dukagjinit.

Subscribe to RSS - operacion