Qemal Stafa dhe Mustafa Gjinishi sipas Blendi Fevziut dhe Auron Tares

Postuar në 11 Korrik, 2012 07:44

Po flitet këto ditë për gjuhën standarde; po flitet edhe për manipulimet me historinë. Emil Lafe thotë për debatin mbi gjuhën: "Mos u përpiq të rregullosh diçka që nuk është e prishur". Ende ndonjë historian nuk e ka thënë këtë për debatin e dytë, atë mbi historinë ku qasjet kanë qenë të ndryshme. Blendi Fevziu dhe Auron Tare përshembull, kanë replikuar njëri me tjetrin, i pari dje në "Panorama" me "Kjo histori që kemi mësuar ne…", i dyti sot në Shqiptarja.Com me "Historia, ku gabon Blendi Fevziu".

Të dy kujdesen ta bëjnë sa më të qartë faktin që kanë patur akses në dokumentacione arkivore dhe që të dy duken të joshur fort nga metodologjia krahasuese "pse ky në histori e në emërtesa rrugësh, dhe jo ky tjetri që ka bërë të njëjtën gjë apo ca më shumë". Për shkak të dendurisë së shembujve që gjenden në të dy artikujt, lexuesi e ka të vështirë të kuptojë nëse dy autorët nënkuptojnë përjashtimin apo gjithëpërfshirjen me këtë lloj qasje. Për lexuesin e ResPublicas shkëputëm pjesën e dy shkrimeve për Qemal Stafën.

Shkruan Fevziu:

"…Qemal Stafa ra dëshmor. Edhe Mustafa Gjinishi ra dëshmor. Madje ra në luftë, ku kish dalë me vullnet dhe duke e njohur rrezikun. Të dy qenë themelues të Partisë Komuniste; të dy drejtues të lartë të saj. Madje, Gjinishi qe kthyer ne Shqipëri për të luftuar, po ashtu si Qemal Stafa që kish lënë studimet. Përse njëri ka gjithë këtë nderim e tjetri jo? Të dalë një historian dhe të argumentojë se përse Qemal Stafa duhet të ketë nga një rrugë dhe një lagje në çdo qytet të Shqipërisë..." (e ka fjalën për emrin).

Shkruan Tare:

"… Fevziu pyet nëse mundet të ketë paralele midis komunistëve Qemal Stafës dhe Mustafa Gjinishit? A është fati tragjik i Mustafa Gjinishit i vrarë pas shpine nga shokët e tij të Luftës i denjë për një përmendore në Tiranë? Unë nuk e di, por di nga arkivat britanike të hapura për këdo se një komunist i vendosur si Gjinishi i cili pasi përfshihet në listat e MIR britanik në Beograd me rekomandimin e Kryezinjve, trajnohet në përdorimin e shifrës sekrete, të shkrimit me bojë të padukshme i jepet një pseudonim i cili citohet shpesh nga Radio Londra dhe i dërgohen para nga Zyra e SOE në Stamboll. A ka ndryshim midis Stafës dhe Gjinishit? Çdo lexues mund të nxjerrë përfundimin vetë…" (A.N.)

 

Në foto: Një ushtar shqiptar ruan statujën e "Nënës Shqipëri" korrik 1990 - Corbis

Comments

Submitted by llulla kokemadhe (not verified) on

<p>&nbsp;Keta djem, jo vetem ne rine e tyre por edhe tani ne moshe, vetem nje gje e kane bere dhe e bejne mire. Cilen? Te masturbojne. Ata, ishin prej atij soji, qe vite me pare kendonin : &quot;uji fle hasmi s&#39;fle&quot;, sot duhet te mesojne se: &quot;uji fle hasmi masturbon&quot;!&nbsp; Morali. Kur dy &quot;dhjetorista&quot; i bien njeri gozhdes dhe tjetri patkoit, a mund te quhet seks?</p>

Submitted by Bard (not verified) on

<p>Edhe nje pergjigje tjeter ne lidhje me xhelozine e fevzinjve per figuren e Qemal Stafes(koment qe e bera edhe dje ne shkrimin e Fevziut): Qemal Stafa ne moshen 20 vjeçare ishte nje nder intelektualet dhe veprimtaret me ne ze te asaj kohe; Ne moshen e tij,&nbsp;45 vjet me&nbsp;vone&nbsp;fevzinjte mesonin marksizem permendesh, per ti rene ne sy Sekretarit te Rinise si komunista te ardhshem( nje nga keta &quot;heronj&quot; postmoderne eshte edhe Artan Hoxha, i cili kur i doli horlliku i spiunllekut, doli e tha qe e kishin rekrutuar me zor, por ai s&#39;kish pranuar, dhe qe s&#39;dinte qe ishte ne listen e informatoreve.)&nbsp;Dhe keta heronj posmoderne, dalin e kerkojne rishkrimin e historise! Me kete kerkese te tyre ne fakt jam dakort, por edhe e rishkruar, historia nuk ka asgje per te thene per baballaret e tyre; edhe ne paste, do jene pak faqe, dhe keto te mbushura me turpet e tyre qe s&#39;mund te shpelahen nga vitet qe kalojne dhe as nga fevzinjte qe duan te shkruajne nje histori vetem per vete.</p>

Submitted by Dardan (not verified) on

<p>Ndryshimi midis atyre figurave te luftes ka qene dhe mbetet i qarte pavarsisht nga mania e pseudostudiuseve per te reabilituar veprat e denueshme per vendin dhe kohen kur u kryen, e si rrjedhim, per te justifikuar imoralitetin e vet ekstrem te sherbetorit ideologjik te antikombetarizmit dhe te perbuzjes se popullit &quot;te ulet&quot;. Qemal Stafa u vra si deshmor i shqiptareve ndersa Gjinishi u vra si tradhetar i interesave te popullit te vet. &nbsp;Tani nuk besoj se me kutin qe mateshin veprimet afer nje shekull perpara mund te maten edhe sot kur tradhetia ndaj interesave te popullit ka emra te tjere si &quot;e drejte e njeriut&quot; dhe nuk mund te denohet,</p><p>&nbsp;Edhe vjdhja e politikaneve nuk denohet sepse eshte e &quot;drejte njerzore&quot; etj etj, Per ta ilustruar me mire sjell nje shembull kur njeriezimi ne hapat e veta te para &nbsp;nuk njihte femijen apo prinderit, vellai motren apo nenen, babai apo nena, vajzen apo djalin. Por ne kohen e sotme &nbsp;veprimet e tilla jane te denueshme me ligj. &nbsp;Kete shembull vulgar e solla vetem sepse kurre nuk do te doja qe ti lija rast perdhosesve te shekullit shqiptar te mund te gjenin sado nje arsy te voge per te justifikuar shkaterrimin total te Shqiperise dhe historise se saj nen emrin e antikomunizmit (gjoja ne Shqiperi paska pasur komunizem, gjepura vella gjepura, Ne Shqiperi u mbyllen sadopak plaget e shkaktuara nga padrejtesit e perandorive, mbreterive dhe shteteve te medha por u hapen prape sepse keshtu duan ca fshatare te shitur). Shqiperia s&#39;pati komunizem, Shqiperia u perpoq te ndertonte nje sistem social te barazise shoqerore qe quhej socializem por per ta bere &quot;gogolin Enver Hoxha sa me te frikshem perdoret emri qe s&#39;eshte konkretizuar ndonjehere, komunizem e per pasoje, gjerat jo konkrete dhe te panjohura jane edhe me te mundeshme per tu besuar nga masat e gjera shoqerore&quot;.</p><p>&nbsp;Sot me qe cdo arritje e Shqiperise ishte e lidhur me emrin e Hoxhes, duke diskredituar emrin e tij, perpiqen forcerisht ta shtyjne edhe me shume Shqiperine ne &quot;ferrin&quot; e paraqitur ne pikturat e Xeges. &nbsp;Kombi shqiptar eshte duke u goditur rende. Edhe pse socializmi ka kohe qe ka vdekur, kalemxhinjte e tipit te Bregasit vazhdojne te ngrejne probleme te paqena vetem per te krijuar mjergull dhe zhurme maskuese per kete Tragjedi te padegjuar 22 vjecare.</p>

Submitted by Reformer (not verified) on

<p>Epo, tani qe u be deti kos, rrofsh o qeros! Po historia nuk shkruhet, as nuk rishkruhet ne nje dite! Ose historia eshte si nje mal, mund ta gdhendesh po te kesh fuqi, por nuk mund ta levizesh nga vendi!</p>

Submitted by Jo anonim: Luani (not verified) on

<p>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fevziu eshte gazetari me antipatik ne Shqiperi, nje kameleon i paskrupullt, qe e nderron ngjyren sa here nderron pushteti. Per Stafen dhe Gjinishin nuk di ç&#39;te them, pasi jam teper i ri, por di mire nje gje, qe pasardhesit e Stafes e Gjinishit e çuan Shqiperin ne humnere, si socializmi hoxhist ashtu edhe demokracia berishiste.</p>

Submitted by dezenjatorja (not verified) on

<p>sa e bukur kjo foto</p>

Submitted by Geri (not verified) on

<p>Hitleri mendonte qe po te merte pushtetin do ta bente historine si e donte vete por hitleri yne e mori pushtetin duke vrare djem trima si gjinishi dhe i vrau mbas krave se nuk kishte as guximin me te vogel ti thoshte ne sy as gjysem fjale Mustafa Gjinishit i cili themeloi partine e organizoi luftoi e bashkoi popullin sakrifikoi cdo gje te shtrenjte qe kishte ne lufte kunder okupatorit&nbsp; po te ishin gjalle djem trima si Mustafa Gjinishi demokracine do ta kishit njohur qe ne 44 dhe me vjene keq qe jeni kaq me mungese inteligjence sa nuk arrini ta kuptoni se kjo e sotnja qe jetojme se ka emrin demokraci. E kush e njihte hitlerin shqiptar pevec popoviceve.</p><p>Hitleri shqiptar e vrau e dhunoi e poshtroi i mori tokat pasurite shtepite etj..&nbsp; por historine packa se ka lene kelyshe te hedhur sa andej ketej kurre nuk ka per ta ndryshuar dot bshke me kelyshet e tije.</p><p>Qe te jesh patriot dhe trim duhet te jeshe nga dere trimash&nbsp;</p><p>Por jo nga xhaxha ceno hahahahahaha</p><p>&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.