Luftë deri në ushtarin e fundit amerikan

Postuar në 19 Shtator, 2019 17:43

Me "përplasje totale" kërcënon Irani nëse Shtetet e Bashkuara apo Arabia Saudite fillojnë një sulm ndaj këtij vendi. Në një intervistë ekskluzive për CNNi, ministri i Jashtëm iranian, Javad Zarif paralajmëron se në rast konflikti dy vendet do të duhet të luftojnë "deri në ushtarin e fundit amerikan".

Zarif tha  se Irani shpreson të shmangë konfliktin, ndërsa shtoi se vendi i tij do të ishte i lumtur ta diskutonte me Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Sidoqoftë, ministri i jashtëm iranian ka përjashtuar mundësinë që Irani të kthehet në "tryezën e bisedimeve" me Shtetet e Bashkuara, nëse Uashingtoni nuk heq sanksionet aktuale ekonomike.

Gjatë intervistës, zyrtari iranian mohoi edhe një herë përfshirjen e Iranit në sulmet me dronë në Arabinë Saudite fundjavën e kaluar. Ai pranoi se militantët Houthi i Jemenit - të cilët kanë marrë përsipër sulmin - kohët e fundit kanë rritur ndjeshëm aftësitë e tyre ushtarake dhe tani mund të kryejnë një "goditje" si ajo e së shtunës së kaluar.

 

Comments

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Po sikur lufta te zgjasi deri ne ushtarin e fundit iranian?

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.