zuckerberg

Zuckerberg bëhet palë: Trump po minon demokracinë. I bllokojmë llogarinë edhe për 2 javë

Postuar në 07 Janar, 2021 17:36

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka publikuar minuta një editorial të shkurtër përmes të cilit njofton vendimin për bllokimin e të drejtave të Donald Trump për të përdorur platformën në funksion të politikave të tij.

Duke cilësuar qysh në fillim se Presidenti Donald Trump po minon tranzicionin paqësor të pushtetit, Zuckerberg thekson se tolerimi i presidentit në situatën e re është i pamundur.

Kompania e lidhur me Zuckerberg përdor mostrat e gjakut të grave daneze pa lejen e tyre

Postuar në 02 Dhjetor, 2020 11:16

Mostrat e gjakut të grave daneze pjesëmarrëse në një projekt kërkimor publik kanë përfunduar në duart e një organizate të themeluar nga CEO i Facebook, Mark Zuckerberg. Denoncimi është bërë nga mediat daneze.

Facebook adopton parimin e punës së Endri Fugës

Postuar në 09 Nëntor, 2020 04:09

Nëse në vitin 2016 u njohëm me fermentin propagandistik “Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale amerikane”, kësaj radhe manifestimi i ndërhyrjes është gati brutal dhe tejkalon edhe paturpësinë e çdo fletushke të së majtës markisiste. Në momentin që në SHBA pritet të certifikohet rezultati i zgjedhjeve të 3 nëntorit, Facebook, kompania kryesore në rrjetet sociale ka nisur të asistojë rivalin demokrat të Donald Trump, duke tentuar të izolojë kauzën ligjore të këtij të fundit.

Facebook krijon kriptomonedhën e vet. A do të paralajmërojë për rreziqe Banka e Shqipërisë?

Postuar në 18 Qershor, 2019 15:02

Drejtuesi i Facebook, Mark Zuckerberg njofton sot përmes një shkrimi se kompania e tij ka ndërmend të hyjë në sektorin e kriptomonedhave. Libra quhet monedha e re e krijuar prej tij dhe Calibra quhet shërbimi ndihmës që mundëson transfertat duke nisur nga krijimi një portofoli dixhital që do të jetë aktiv në WhatsApp dhe Messenger.

Kthesa 180 gradë e Zuckerbergut: Whatsapp, Messenger e Instagram në një platformë të vetme

Postuar në 07 Mars, 2019 13:25

Mark Zuckerberg bën një kthesë 180 gradë. Nëse më parë koncepti i rrjeteve sociale bazohej në shpërndarjen publike të statuseve, fotove dhe mesazheve, tani ai do të përqendrohet te privatësia dhe komunikimi i kriptuar mes përdoruesve.

Faulli i tretë i Mark Zuckerberg

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 11:15

Rrjeti më i famshëm social, Facebook u ka dhënë akses të tjera kompanive dhe bankave në mesazhet e përdoruesve të saj, teksa prokurori në Washington ishte duke hetuar mbi rrjedhjen e të dhënave personale nga Cambridge Analytica

Serverat e kompanisë janë vendosur në ambjentet e reja, 900 kilometra larg Stokholmit, në një zonë të pyllëzuar të njohur si “ferma e Mark Zuckerberg”

Zuckerberg shfajësohet për skandalin

Postuar në 10 Prill, 2018 13:52

CEO i Facebook, Mark Zuckerberg la në valixhe xhinset dhe bluzën e zakonshme dhe zgjodhi të veshë një kostum të errët me kravatë ngjyrë vjollcë gjatë seancës në senatin amerikan, ku u thirr për të shpjeguar se si të dhënat personale të 87 milion përdoruesve të Facebook arritën në duart e kompanisë Cambridge Analytica

Facebook nuk është më një lojë...*

Postuar në 19 Mars, 2018 14:10

Zbulimi se Cambridge Analytica shfytëzoi të dhënat e 50 milionë profileve në Facebook për të shënjestruar votuesit amerikanë është i frikshëm. Por Cambridge Analytica nuk mund të përdoret si diversion për të neglizhuar të keqin e vërtetë në këtë histori” Facebook.

Është shumë e habitshme sesi Mark Zuckerberg ftohet të japë leksione në Harvard pa asnjë lloj skepticizmi, ndërkohë që kompania e tijrregullon fluksin e informacionit për miliona qenie njerëzore dhe monitoron ndërveprimet mes tyre.

Drejt një tregu pune të automatizuar/Gates dhe Zuckerberg apel brezit të ri

Postuar në 28 Maj, 2017 10:45

Bota po ndryshon dhe me gjasë ky ndryshim në një të ardhme shumë të afërt do të ndihet me pasoja radikale te të gjithë. Sot në ShBA njerëz si Mark Zuckerberg, Bill Gates apo Elon Musk po paralajmërojnë se koha e robotëve po vjen edhe për tregun e punës duke imponuar zhvendosje në të mëdha në relacionet njerëzore dhe strukturën ekonomike. Kjo ëhstë sfida e brezit të ri të studentëve që në ndryshim nga prindërit e tyre nuk kanë më sigurinë e një karriere.

Subscribe to RSS - zuckerberg