Zimbabve

Robert Mugabe ndërron jetë

Postuar në 06 Shtator, 2019 14:38

Robert Mugabe, ish-presidenti i njohur i Zimbabves ka ndërruar jetë në moshën 95 vjecare. Lajmin e ka dhënë presidenti aktual Emmerson Mnangagwa që e la cilësua Mugaben babain themelues të pavarësisë së vendit të vet.

Ai ishte një ikonë e çlirimit, një pan-afrikanist që ia dedikoi jetën emancipimit dhe pushtetit të popullit te vet

shprehet presidenti aktual.

Robert Mugabe, mesazh vendit në prani të ushtarakëve. Asnjë fjalë për largim nga detyra

Postuar në 19 Nëntor, 2017 20:16

Diktatori 93 vjeçar i Zimbabves, Robert Mugabe është shfaqur para mediave me një mesazh për qytetarët pas ngjarjeve të fundit. Mugabe ka qenë i rrethuar nga ushtarakët që kryen puçin dhe në fjalën e tij ka folur për gabime, arbitraritet dhe nevojën për të shmangur gjykimin dhe veprimin hakmarrës. Ai nuk ka deklaruar se do të largohet, por se së afërmi do të mbahet një kongres i partisë sunduese, ndonëse nuk dihet nëse Mugabe është më në kushtet për të diktuar ndonjë kusht në skenën politike të vendit. Duket se ai po kryen pazarin e vet me ushtarakët për të fituar kohë. 

Fund pushtetit të Mugabes. Përjashtim nga partia edhe për të shoqen

Postuar në 19 Nëntor, 2017 13:53

Pushtetit të diktatorit të Zimbabves, Robert Mugabe, duket se i ka ardhur fundi. Pas puçit të ushtrisë dhe izolimit të tij, ka hyrë në veprim partia ku ai aderon, Zanu-PF që e ka shkarkuar. Në krye të vendit, si president është caktuar Emmerson Mnangagawa, ish-zv.president dhe i shkarkuar nga Mugabe dy javë më parë. Ky akt i Mugabes thuhet se provokoi shumë reagime për të bllokuar idenë e Mugabes për të caktuar si zv.president, gruan e tij Grace.

Ushtria izolon Mugaben në Zimbabve: Nuk është marrje pushteti, por vetëm goditje e elementëve kriminalë

Postuar në 15 Nëntor, 2017 14:42

Robert Mugabe, diktatori jetëgjatë i Zimbabves, është izoluar dhe po mbahet nën ruajtje nga disa segmente të ushtrisë që kanë marrë nën kontroll institucionet dhe de facto pushtetin. Në një dalje për mediat, gjenerali SB Moyo ka deklaruar se ky është nuk është një grusht shteti, apo marrje kontrolli, por se ushtria synon elementët kriminalë që rrethojnë presidentin Mugabe. Gjenerali siguroi qytetarët se presidenti dhe familja e tij janë të sigurt në shtëpinë e tyre duke nënvizuar se sapo të normalizohet situata e rënduar dhe social-ekonomike, çdo gjë do të kthehet si më parë.

Mugabe feston 92 vjetorin me një tortë gjigande

Postuar në 28 Shkurt, 2016 18:56

Me një tortë gjigande dhe 92 balona që u lëshuan në qiell, presidenti epik i Zimbabves, Robert Mugabe festoi 92 vjetorin e lindjes. Në krah të bashkësortes së tij disa vite më të re, Mugabe organizoi festën e ditëlindjes. Ceremonia presidenciale u mbajt në zonën e Masvingos, ku 70 për qind e silërfaqeve të mbjella me drithëra u shkatërrua nga thatësira. Mugabe është në pushtetnqënprej vitit 1980 kur Zimbabve fitoi pavarësinë nga Britania. Ai ka refuzuar ndihmën emperëndimit me frikën se si shkëmbim do t'kërkohet të legalizojë martesat e homoseksualëve.

Subscribe to RSS - Zimbabve