zhgenjimi

Zhgënjim pas revolucioneve të vitit 1989

Postuar në 16 Shtator, 2019 13:19

 

Një profesionist i zhgënjimit

Postuar në 28 Dhjetor, 2018 12:38

Qeveria e re e Shqipërisë do të ketë vetëm një person politik: kryeministrin Edi Rama. Erjon Braçe që bashkëngjitet si zv.kryeministër është aty si një lloj kundërpoli që kompenson tëhujaëzimin e plotë që ky cabinet ka jo vetëm me vendin dhe qytetarët, por edhe me vetë Partinë Socialiste. Dy ministra të rinj, në arsim dhe në politikën e jashtme, vijnë nga Kosova. Po si teknicienë të preferuar të kryeministrit dhe jo si njerëz që kanë mëtuar karrierë politike.

Samiti Trump-Putin zhgёnjyes*

Postuar në 17 Korrik, 2018 13:44

Ministria e Jashtme ruse e ripostoi njё tweet tё Trumpit duke i vёnё atij kёsisoj vulёn zyrtare tё Kremlinit. Presidenti amerikan nё postimin e tij  akuzon SHBA-nё e si rrjedhojё edhe vetveten, si pёrgjegjёs pёr raportet e kёqia me Rusinё, madje shkruan, kjo sepse SHBA ka vepruar "me budallallёk". A ёshtё SHBA vet fajtore, qё shёrbimi sekret rus ka ndёrhyrё me haker nё autoritetet elektorale partiake dhe qё presidenti rus ka pushtuar Krimenё?  Kjo ёshtё thjesht qesharake, por edhe njё veprim i paparё ndonjёherё nё historinё e re amerikane.

Tepsia e kthyer në tigan - duke medituar përpara "Shqipërisë që duam"

Postuar në 21 Janar, 2018 21:39

Të ndihesh i harruar duket si një përditshmëri për këdo që ende bazohet mbi idealen dhe jo mbi materialen, por ta marrësh këtë harresë si kthim të kontributeve për këdo që e provon, sjell jo vetëm zhgënjim. Kjo e dëgjuar është ne përditshmëri, por e provuar është sa lodhëse aq dhe pesimiste. Është sa më sipër transformim i formës dhe përmbajtjes së mjetit, arsyes dhe bindjes. Me zhargonin e kohës, është kthimi i “tepsisë” ne “tigan”.

Tele-revolucionarët dhe “fundi” i protestës si mjet politik efektiv

Postuar në 28 Nëntor, 2017 12:41

Qeverisja e majtë e Alexis Tsipras, mund të shërbejë si një ilustrim shterues në rajon për llojin e politikës që ofrohet me premtime për revolucion. I ardhur në pushtet nga një e kaluar opozitare me sfond të fortë ideologjik, Tsipras dhe koalicioni i tij, morën mandat të plotë nga shoqëria greke për t’i vënë veton Europës dhe kërkesave gjermane për kursime dhe politikës së borxhit. Siç rezultoi kthesa e Tsipras ndaj kërkesës së shoqërisë greke, e cila nxori jashtë loje establishmentin e vjetër grek, ishte e paprecedentë.

Orteku i zhgënjimit

Postuar në 25 Prill, 2016 10:23

Sondazhi që shpalli Instituti Demokratik Amerikan nuk ishte as i befasishëm dhe as i papritur.

Subscribe to RSS - zhgenjimi