zgjidhja

Qeveria, qendra kryesore e shpifjeve, gënjeshtrës, mashtrimit, dezinformimit, manipulimit, vjedhjes

Postuar në 21 Prill, 2020 15:11

Partia “Zgjidhja”, e cila është themeluar dhe drejtohet nga Koço Kokëdhima, njëherazi botues i një prej gazetave më të njohura në Shqipëri, “Shekulli”, e ka cilësuar raportin e “Reporterëve pa kufij” për lirinë e medias në vendin tonë si alarmant. Përmes një deklarate, kjo parti vlerëson se liria e medias në vendin tonë është në pikat më të ulëta në 30 vitet e fundit. 

Ofertë e re për Kosovën nën dirigjimin e Gjermanisë

Postuar në 23 Shkurt, 2020 18:21

Presidenti serb Aleksander Vuçiç ka deklaruar gjatë një interviste për Tv Prva se Serbia nuk do të pranojë ultimatume për Kosovën, por as do të refuzojë ofertat e bëra. Ai ka paralajmëruar se nga fundi i vitit do të bëhet një ofertë të cilën Serbia nuk do të jetë në gjendje ta pranojë. 

Kundër oligopolit PS-PD-LSI

Postuar në 08 Shkurt, 2020 12:15

 

Disa parti aleate afër PD-së hodhën idenë e krjimit të një grupimi politik, si një sigël e vetme brenda koalicionit me PD-në. Qëllimi është për të maksimalizuar votën përballë tri partive, PS, PD dhe LSI. Këto parti shpresojnë që me këtë mënyrë shmanget edhe kalimi i votave të tyre te partitë e mëdha, konkretisht te PD-ja.

Zgjidhje që të ruhet paqja e brendshme

Postuar në 02 Prill, 2019 14:11

Gjatë periudhës së mbi 100 vite jetë shtetërore, në intervalet kur aktiviteti politik në vend është zhvilluar mbi parlamentarizimin, krizat politike, përplasjet mes individëve të fortë, që komanduan hapësirat politike dhe territoriale, janë zgjidhur me kompromise të përkohshme dhe të paprincipta, duke shkaktuar sistematikisht destabilitetin e vendit. Për rrjedhojë, rrjedha e ngjarjeve ka vazhduar të sillet në atë rrethin, që vërtitet përkundër interesave të njerëzve të thjeshtë dhe paqëndrueshmëria shtetërore ka qëndrue si kambanë mbi jetën e familjeve shqiptare.

Pyet zemrën se çfarë do bësh se gjykatën e zhbëre!

Postuar në 20 Mars, 2019 21:53

Zoti Rama ka rifutur në lojë deputetët e vet besnikë për të goditur presidentin e Republikës. Ermonela Fellaj dhe Lindita Nikolla kanë thyer monotoninë e Taulant Ballës dhe Elisa Spiropalit për të dalë sot me qëndrime që kundërshtojnë kreun e shtetit.

Mundësitë e një zgjidhjeje për Teatrin përballë nismës kriminale të qeverisë

Postuar në 20 Qershor, 2018 11:40

Dy aspekte të debatit

Do desha ta ndaj çështjen e teatrit në dy aspekte: duhet ruajtur apo duhet bërë teatër i ri. Sigurisht që ky teatër ekzistues nuk është i mjaftueshëm për një teatër dhe qendër kulturore reale për një kryeqytet. Pra ku ka salla dytësore ku zhvillohen edhe aktivitete të tjera. Atëherë në këtë rast bëhet pyetja: këtë teatër duhet ta ruajmë dhe të bëjmë një tjetër diku gjetkë, apo do prishim këtë teatër dhe do bëjmë një të ri aty ku ndodhet i vjetri.

Letra e Kokëdhimës për Edi Ramën: Të rikthejmë Miqësinë tonë. Ne të dy jemi Zgjidhja për Shqipërinë

Postuar në 20 Qershor, 2017 11:26

I dashur Edi!

Të drejtohem kështu, pavarësisht problemeve në marrëdhëniet tona, jo në shenjë pendese, as përuljeje, pasi ti e di krenarinë time. Por në shenjë mirënjohjeje që ti më në fund dhe një moment sinqeriteti dhe njerzillëku, të cilin unë kisha kohë që nuk e shihja te ty.

Opozitari më i ashpër: Bojkotoni 25 qershorin! Rilindja bëri krime të shumta

Postuar në 06 Qershor, 2017 12:54

Të gjithë kanë hyrë në fushatë. Edhe miku i dikurshëm i Edi Ramës, Kokëdhima. I cili po bën thirrje për bojkot nisur nga fakti se sipas tij, pazari PS-PD e çon Shqipërinë në sundimin e 3-4 njerëzve. Në një fjalë me socialistët e Sarandës, publikuar në faqen e tij në Facebook, Kokëdhima afirmohet si ndoshta opozitari më i madh sot ndaj pushtetit, kur ndër të tjera thotë:

“Asnjë Pazar. Të shpëtojmë Shqipërinë nga Edi Rama!”

Postuar në 03 Maj, 2017 09:55

Koço Kokëdhima, kryetar i lëvizjes “Zgjidhja”, ka menduar të dalë sot me një editorial të vetin që merret me trajtimin e krizës politike në vend. Editoriali shfaqet në ditën kur është njoftuaar takimi mes kreut të PD-së dhe kryeministrit Edi Rama, mes të cilëve Kokëdhima, duket se zgjedh të parin në funksion të kauzës së zgjedhjeve të lira.

“Shekulli”: Nëse zgjedhjet shtyhen, Kokëdhima do të kërkojë drejtimin e PS-së

Postuar në 10 Prill, 2017 11:56

Nëse skenari i shtyrjes së zgjedhjeve do të realizohet, atëherë Koço Kokëdhima dhe lëvizja e tij “Zgjidhja” do të kërkojnë lidershipin e PS-së. Kështu shkruan sot editorialisti i gazetës “Shekulli”, Genc Burimi që ka ofruar “leximin e duhur” të takimit Kokëdhima-Basha.

Pages

Subscribe to RSS - zgjidhja