zgjedhjet presidenciale

Një "gazetar" në zgjedhjet presidenciale të Polonisë

Postuar në 09 Dhjetor, 2019 12:30

Një gazetar do të garojë për president në Poloni. Mediat e këtij vendi raportojnë se Szymon Hołownia, gazetar i njohur dhe me pronësinë e një televizioni privat ka bërë të ditur se synon drejtimin e shtetit përmes garimit në zgjedhjet që mbahen vitin që vjen. Ai zbuloi ambiciet politike në një takim të mbajtur në Gdansk ku ka deklaruar se sistemi politik i Polonisë me dy siç i quajti ai “fise luftarake” ka mbërritur në fundin e vet.

Komediani Zelenskiy fiton raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë

Postuar në 01 Prill, 2019 01:09

Një aktor humori, Volodymyr Zelenskiy, ka fituar raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë. Sipas mediave të ndryshme. Zelenskiy ka fituar 30.4% të votave i pasuar nga presidenti aktual, Petro Poroshenko me 17.8% dhe ish-kryeministrija Yulia Timoshenko me 14.2%.

Jam shumë i lumtur, por nuk mbaron këtu

është shprehur për BBC-në, Zelenskiy.

"Mandati im i fundit"

Postuar në 18 Mars, 2018 23:53

Në zgjedhjet presidenciale ruse nuk ka asnjë suprizë. Vladimir Putin po shkon drejt fitores së sigurtë, madje me diferencë të thelluar në raport me 64% të votave që mori në vitin 2012.

Mediat rapotojnë se nga gjysma e kutive të numëruara, Putin ka siguruar 75% të votave, i pasuar nga milioneri komunist Pavel Grudinin. Në garë ishin edhe gazetarja Ksenia Sobchak dhe nacionalisti i njohur, Vladimir Zhirinovsky. Rivali opozitar, Aleksei Navalny u përjashtua nga gara.  

Sulmi në Paris "trazon" fushatën presidenciale në Francë

Postuar në 21 Prill, 2017 19:43

Kryeministri i Francës, Bernard Kaznev akuzoi Marine Le Pen se është duke u përpjekur për të shfrytëzuar paturpësisht sulmin në Paris për të ushqyer frikën dhe për ta ndarë popullin francez për arsye elektorale. Fronti Kombëtar ka votuar kundër një nga një të gjitha ligjet e anti-terrorizmit që janë paraqitur në parlamënt, ka thënë kryeministri francez në përgjigje të deklaratës së Le Pen, e cila bëri thirrje për rifutjen e kontrolleve kufitare dhe deportimin e shtetasve të huaj të cilët janë në listat e shërbimeve të monitorimit sigurisë.

I’m with HER!!! Unë jam me Hillary-n!!!

Postuar në 08 Nëntor, 2016 22:37

Amerikanët sot më shumë se kurrë janë në sprovë me intelektin e doktrinës së tyre!!!

Zgjedhja e Clinton çon në krizë kushtetuese. Gazetari investigativ Klein: FBI do të ngrejë padi

Postuar në 06 Nëntor, 2016 18:49

Ndërkohë që data e zgjedhjeve amerikane po afron, skenarët eventualë pas zgjedhorë sa vijnë e shtohen. Hillary Clinton ka gjasa të jetë presidentja e radhës, deri më tani më shumë sesa republikani Donald Trump, por proceset hetimore ndaj saj nuk përjashtojnë një akuzë pas zgjedhjeve. Gazetari investigativ Edward Klein tha për Fox News, një televizion pranë fushatës së Trump, se FBI po kryen hetim gjithëpërfshirës dhe nuk përjashtohet që Comey, drejtori i Byrosë, të ngrejë padi ndaj presidentes së re.

Lufta Bërthamore, temë në fushatën presidenciale në SHBA. Clinton: “Trump i paparashikueshëm. Po u dha urdhri nuk ka më veto nga askush”

Postuar në 31 Tetor, 2016 19:46

Kandidatja demokrate për zgjedhjet presidenciale në SHBA, Hillary Clinton është duke mbajtur një takim elektoral në Ohio. E veçanta e këtij takimi është sulmi i saj ndaj Donald Trump dhe idesë së përhapur gjerësisht se me ardhjen e Clinton në pushtet, bota do të kalojë në konflikt global. Në këtë kuadër, demokratja ka bërë jë “hap cilësor” kur ka cituar ish-presidentin Ronald Reagan, konservatorin “perfekt” për përballjen atomike dhe nevojën e bashkëpunimit me sovjetikët. Më tej, Clinton ka cituara Trump që dikur u shpreh se “unë dua të jem i paparashikueshëm”.

Milionerët Clinton/Para, politikë dhe bamirësi. Fondacioni i familjes, një burim të ardhurash kolosale dhe mbulim për marketingun politik

Postuar në 28 Tetor, 2016 16:57

Një tjetër panoramë zbulohet nga WikiLeaks rreth aktiviteteve të familjes Clinton. Ndërkohë që zgjedhjet në SHBA po kultivohen si një garë mes një miliarderi të papërgjegjshëm si Donald Trump dhe një zyrtareje që vjen nga një familje që i “ka dhënë Amerikës”, të dhënat flasin disi më ndryshe. E-mailet zbulojnë se në vitin 2014 të ardhurat e Fondacionit Clinton ishin 337 99 000 dollarë, prej të cilëve vetëm 64% u shpenzuan për bamirësi. Pjesa tjetër shkuan për paga, llogari dhe shpërblime.

Dy sondazhe të sotme: Trump=Clinton

Postuar në 23 Tetor, 2016 13:00

Dy gazeta amerikane, Los Angeles Times dhe Investor’s Business Daily, njëra me prirje të majta e tjetra me prirje të djathta, kanë publikuar sot sondazhet më të fundit për garën presidenciale. Në të dyja sondazhet, Trumpi rezulton me të njëjtat pikë si Clinton-i.

Para 4 vjetësh, Los Angeles Times parashikoi me saktësinë më të madhe rezultatin e zgjedhjeve presidenciale – parashikimi i saj u shmang vetëm 0.5 pikë nga rezultati përfundimtar. Ndërsa Investor’s Business Daily e parashikoi fitoren e Obamës me një shmangie prej 2.6 pikësh.

E.Z.

Njollosen zgjedhjet në ShBA/Sulm ndaj WikiLeaks pas publikimit të fjalimit të Clinton në Goldman Sachs

Postuar në 17 Tetor, 2016 22:11

Organizata njofton në Twitter se që nga e shtuna, ambasada e Ekuadorit në Britani, ku strehohet Julian Assange ka ndërprerë internetin për këtë të fundit. Vetë WL ka kërkuar nga bashkë punëtorët të mbrohen dhe në disa media po hidhet dyshimi se Assange mund të mos jetë më në ambasadë. Gjithçka mesa duket pas e-maileve të Clinton që kanë djegur keq.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhjet presidenciale