zgjedhja

A është e ligjshme qenia e znj. Natasha Mulaj në krye të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit?

Postuar në 21 Shkurt, 2020 12:33

Kryetarja e Kolegjit të Posacëm të Apelimit, Natasha Mulaj, në momentin e kandidimit dhe përzgjedhjes së saj si gjyqtare në këtë organ të rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk plotësonte kushtet për t’u zgjedhur. Më poshtë disa të dhëna elementare që e provojnë një gjë të tillë.  

BE-ja zgjedh bullgaren Kristalina Georgieva për drejtimin e FMN-së

Postuar në 03 Gusht, 2019 00:50

Kristalina Georgieva është votuar si kandidaturë e Bashkimit Europian për të marrë drejtimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Bullgare me kombësi, Georgieva është aktualisht drejtuese ekzekutive në Bankën Botërore dhe si kandidaturë ajo fitoi mbi Jeroen Dijsselbloem, ish-ministri hollandez i Financave dhe shef i Eurogrupit.

Zëri i Amerikës zbardh prapaskenat

Postuar në 24 Prill, 2018 15:32

Po ushtojnë tamburët e suksesit të merituar të Majlinda Bregut që u zgjodh sekretare e Përgjithshme e Këshillit Rajonal të Bashkëpunimit. Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati lëshoi sot një deklaratë urimi duke kujtuar ndoshta me këtë rast se zonja Bregu që po mbulohet nga disa media me dafinat e një suksesi që nuk është personal, e ka detyrën një dhuratë nga qeveria shqiptare. Zëri i Amerikës e konfirmon indirekt këtë, kur interpreton se caktimi i Bregut në detyrën në fjalë, ka ardhur si kompromis me Podgoricën zyrtare.

Nexhat Daci zgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave të Kosovës

Postuar në 21 Dhjetor, 2017 13:56

Nexhat Daci, ish-drejtues i lartë i Lidhjes Demokratike të Kosovës, është zgjedhur kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të këtij shteti.

Daci vjen në këtë detyrë pas një karriere të gjatë politike, por edhe si një nga njerëzit më të mirëformuar dhe arsimuar në Kosovë. Ai u diplomua në Beograd për Kimi, në vitet 1966-1968 vijoi masterin shkencor po në Beograd, në vitet 1969-1973 përfundoi në Zagreb doktoraturën sërish për kimi, për të vijuar më tej me një sërë specializimesh si në Britaninë e Madhe, Belgjikë, Çekosllovaki.

TemaTv/Ekspertët e Kuvendit: Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 84 vota

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 15:47

Drejtoria për Monitorimin e Institucioneve të Pavarura në Kuvend këshillon që zgjedhja e Kryeprokurorit të përkohshëm të bëhet me 84. Memoja që do t’u dorëzohet deputetëve duket se zhbën çdo tentativë për të bërë zgjedhje tranzitore deri në ngritjen e organeve të reja që sipas Kushtetutës kanë të drejtë për të propozuar dhe vijuar me procedurat e zgjedhjes së kryeprokurorit të ri.

Legalistët zgjedhin kryetarin e ri të partisë

Postuar në 26 Nëntor, 2017 14:30

Shpëtim Axhani është kryetari i ri i Partisë Lëvizja e Legalitetit. Sipas njoftimit zyrtar për shtyp, PLL njofton se më 25 Nëntor 2017 ka zhvilluar punimet Kuvendi i XIX i PLL ku është zgjedhur edhe kryetari i ri.

Gramoz Ruçi zgjidhet kryetar i Kuvendit

Postuar në 09 Shtator, 2017 19:38

Gramoz Ruçi është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Seanca e parë e kësaj legjislature është hapur me votimin e fshehtë për zgjedhjen e kreut të Kuvendit që në këtë rast ka marrë 80 vota pro, 40 kundër, 1 abstenim, ndërsa të tjerët nuk morën pjesë në votim. Ruçi vjen kështu në epilogun e karrierës me detyrën e dytë në hierarkinë shtetërore. Ai e nisi politikën si ministër i Brendshëm në vitin 1991.

Një presidencë normale e një "presidenti realist"

Postuar në 24 Korrik, 2017 22:24

Bujar Nishani ka dorëzuar sot detyrën e Presidentit të Republikës. Pas 27 vite pluralizëm dhe 19 vjetësh me Kushtetutën që sanksionon Republikën Parlamentare, është koha që të nisë e të shkruhet një historik i këtij institucioni që edhe sot e kësaj dite vuan mungesën e një ligji organik dhe traumën e linçimeve juridike të vazhdueshme.

Nishani ka preferuar ta mbyllë detyrën me një fjalë ku dominonte në përmbajtje fryma e realizmit.

Gramoz Ruçi, Ilir Meta, feldmarshalli Paulus dhe fustanet e grave...

Postuar në 24 Korrik, 2017 12:01

Beteja e Stalingradit midis forcave sulmuese gjermane dhe atyre sovjetike nga gushti i vitit 1942 deri më shkurt të vitit 1943, mbahet si një nga përleshjet më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore. Adolf Hitleri, detyrën për të mposhtur Stalingradin, ia kishte ngarkuar gjeneralit Frederik Paulus. Kur Armata e gjashtë e Wehrmacht dhe Njësia e Katërt e Panzerave ndodhej e rrethuar dhe pa asnjë shpresë, Frederik Paulusi iu lut Hitlerit ta lejonte të bënte një përpjekje që të thyente rrethimin e të tërhiqej, por përgjigjja nga Fyhreri ishte e prerë: “Jo”.

John Simon Bercow rikonfirmohet në krye të Parlamentit britanik. Rasti i parë që nga Lufta

Postuar në 13 Qershor, 2017 16:07

Parlamenti i ri britanik(dhoma e ulët)ka zgjedhur me konsensus si kryetar të vetin John Simon Bercow, i vetmi që pas LIIB që rizgjidhet për herë të tretë. Bercow është i mirënjohur për vendosmërinë e tij dhe humorin me të cilin drejton punimet e Parlamentit britanik, që janë përherë një ngjarje demokratike.

Pages

Subscribe to RSS - zgjedhja